Wendeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy antropologii prawa. Zobacz też: inne znaczenia tego hasła.

Wendeta, vendetta, wróżdazemsta jednej grupy na drugiej za zabójstwo krewnego. Rodzi to stosunek społeczny oparty na wzajemnej morderczej wrogości.

Słowo wendeta (wł. vendetta z łac. vindicta)[1] to termin określający krwawą zemstę. Bardzo stary, archaiczny obyczaj ludowy, wywodzący się z Sycylii i znany także na Korsyce, został zaadaptowany przez środowisko włoskich mafii czy syndykatów. Oznaczał „polowanie” całej mafijnej organizacji na osobę wybraną przez ojca chrzestnego. Jeżeli osoba zdradziła rodzinę lub zabiła jej członka, zaczyna się polowanie na nią celem jej zlikwidowania.

Vendetta oznacza także nieustanny konflikt, oparty na założeniu wet za wet, co prowadzi do niekończącej się wojny między rodzinami mafijnymi.

Termin ten jest stosowany także dla opisu podobnego lub nawet tożsamego zjawiska „zemsty za krew” w innych kulturach, np. dla albańskiego obyczaju gjakmarrja czy obyczaju pomsty znanego wśród ludów Kaukazu Północnego (m.in. wśród Czeczenów).

Termin wróżda był używany przez plemiona słowiańskie (Ranowie, Obodryci, Czrezpienianie i inne)[2]. Zjawisko występowało także na ziemiach śląskich w XIII wieku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik Wyrazów Obcych : vendetta
  2. O etymologii wróżdy Adolf Pawiński, O pojednaniu w zabójstwie : według dawnego prawa polskiego Warszawa 1884 s.22n
  3. A. Olbrychski, Pojedynki sądowe w Polsce średniowiecznej, histmag.org z 29.06.2016 [dostęp: 3.07.2016]