Atuty zguby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atuty zguby
Trumps of Doom
Autor Roger Zelazny
Tematyka fantasy
Data powstania 1985
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język język angielski
Data wydania 1985
Wydawca Avon Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1993
Wydawca Wydawnictwo Iskry
Przekład Piotr W. Cholewa

Atuty zguby (ang. Trumps of Doom) – szósty tom serii powieści fantasy Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelazny’ego, a zarazem pierwsza część podcyklu Kronik Merlina. Po raz pierwszy została wydana w 1985 roku, w USA przez Arbor House. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry w roku 1993, w przekładzie Piotra Cholewy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Merlin jako Merle Corey przebywa w Cieniu-Ziemi, by tam zdobywać wiedzę i pogłębiać swoje umiejętności. Zostaje specjalistą w dziedzinie komputerów i postanawia wykorzystać te zdolności do budowy, w jednym z odległych Cieni, urządzenia nazwanego przez niego Kołem Upiorów (Ghostwheelem). Ma to być specyficzny komputer, który według jego planów jest rodzajem parapsychicznego systemu kontrolnego i biblioteki.

Podczas pobytu na Ziemi, jakaś nieznana mu osoba organizuje zamachy na jego życie, corocznie 30 kwietnia. W końcu postanawia odkryć i zneutralizować zamachowca, ale wplątuje się w wydarzenia, których skutkiem jest śmierć jego byłej dziewczyny z Ziemi Julii, a pośrednio również jego wuja Caine’a zabitego w innym Cieniu-Deiga. Wraca do Amberu na jego pogrzeb i opowiada o swoim projekcie Ghostwheel swojemu stryjowi – królowi Randomowi. Ten każe mu wyłączyć to urządzenie ze względu na brak zabezpieczeń i ogromne możliwości, które mogłyby być wykorzystane przez wrogów Amberu.

Po drodze okazuje się, że komputer sam próbuje zatrzymać Merlina, stawiając na jego drodze różnego rodzaju pułapki. Spotyka także swojego tajemniczego przyjaciela z Ziemi – Lucasa Reynarda, który ostatecznie okazuje się szukającym zemsty synem zabitego przed laty wuja Branda. On właśnie zamyka Merlina w kryształowej grocie, by samemu przejąć kontrolę nad Kołem Upiorów.

Wydania w Polsce[edytuj | edytuj kod]