Kroniki Amberu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kroniki Amberu – cykl dziesięciu powieści fantasy z elementami science-fiction[1] autorstwa Rogera Zelaznego. Cykl został wydany w Polsce dwukrotnie, pierwszy raz przez wydawnictwo Iskry, następnie przez wydawnictwo Zysk i Sk-a. Dodatkowo dwa pierwsze tomy (Dziewięciu książąt Amberu, oraz Karabiny Avalonu) zostały wydane przez Iskry jako jedna książka. W 2010 roku wydawnictwo Zysk i Sk-a wydało cały cykl "Kronik Amberu" w dwóch tomach.

W świecie Amberu, on sam oraz Dworce Chaosu są jedynymi rzeczywistościami. Wszystkie inne, łącznie z naszą Ziemią, są "cieniami", nierzeczywistymi wymiarami rozpostartymi pomiędzy nimi.

Kroniki Corwina[edytuj]

Pierwsze pięć tomów opisuje przygody Corwina, księcia Amberu (nazywane również Kronikami Corwina).

Kroniki Merlina[edytuj]

Kolejne pięć tomów to historia syna Corwina Merlina (Merle), czarodzieja i eksperta komputerowego (nazywane również Kronikami Merlina).

Opowiadania[edytuj]

W świecie Amberu zostało również umieszczonych kilka opowiadań, nie wydanych w Polsce (z wyjątkiem jednego opowiadania w nieukazującym się już miesięczniku Fenix). Są to:

  • 1985 – Prolog to Trumps of Doom - "Prolog do Atutów zguby - akcja ma miejsce przed rozpoczęciem "Kronik Merlina"

Akcja dalszych opowiadań toczy się po zakończeniu Księcia Chaosu. Narratorami są różni bohaterowie Kronik

The Dawn of Amber[edytuj]

Seria książek autorstwa Johna Betancourta. Pierwsza część została opublikowana w 2002 roku. Jest to historia ojca Corwina - Oberona, na kilka wieków przed książką Dziewięciu książąt Amberu.

Inne dzieła[edytuj]

Istnieją dwa przewodniki po świecie Amberu. Są to:

Postała również gra fabularna: Amber Diceless Roleplaying Game - Erick Wujcik:

  • 1991 – Amber Diceless Role-playing
  • 1995 – Shadow Knight

Powstały także dwie trzyczęściowe adaptacje komiksowe Dziewięciu książąt Amberu oraz Karabinów Avalonu (nie wydane w Polsce) autorstwa Terry'ego Bissona w 1996 roku[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]