David Karp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karp w 2009

David Karp (ur. 6 lipca 1986 w Nowym Jorku[1]) – amerykański twórca stron internetowych, przedsiębiorca, założyciel oraz CEO strony internetowej Tumblr[2]. Według magazynu Forbes wartość netto Karpa wynosi 200 mln $, a Tumblr został wyceniony na 800 mln $. 20 maja 2013 ogłoszono, że Yahoo! i Tumblr osiągnęły porozumienie dla nabycia Tumblr przez Yahoo! za 1,1 mld $. Karp pozostał CEO firmy.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Nowym Jorku, Karp dorastał na Upper West Side na Manhattanie. Jego rodzicami są Barbara Ackerman, nauczycielka z San Anselmo, Kalifornia, i Michael D. Karp, kompozytor filmowy i telewizyjny[3]. David Karp ma młodszego brata o imieniu Kevin[4]. Jego rodzice rozeszli się gdy miał 17 lat. Karp uczęszczał do szkoły Calhoun, gdzie uczyła jego matka. Zaczął uczyć się HTML-a, i wkrótce projektować strony internetowe dla firm. Karp chodził do The Bronx High School of Science przez rok zanim porzucił szkołę w wieku 15 lat i zaczął naukę w domu. W tym czasie Karp miał aspiracje, aby dostać się do college w Nowym Jorku albo na MIT.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karp rozpoczął staż w wieku 14 lat dla producenta animacji Freda Seiberta, założyciela Frederator Studios. Matka Karpa uczyła dzieci Seiberta w Szkole Calhoun i zaprzyjaźniła się z jego żoną. Karp był zafascynowany pracą inżynierów komputerowych i jego wizyty stały się regularne. Po tym jak zaczął naukę w domu, Karp zaczął również brać lekcje języka japońskiego i widywał się z korepetytorem z matematyki, z którym pracował nad oprogramowaniem dla wygrywania w blackjack i poker. Gdy przedsiębiorca John Maloney szukał pomocy technicznej z UrbanBaby, forum o rodzicielstwie, pracownik Frederator polecił mu Karpa do pracy. Karp zakończył projekt który miał być skończony w kilka dni, w cztery godziny. Maloney uczynił go głową UrbanBaby i dał mu niewielką ilość kapitału własnego. W wieku 17 lat, wciąż pracując dla UrbanBaby, Karp przeniósł się samotnie do Tokio na 5 miesięcy. Dopiero po 3 miesiącach po przeprowadzce UrbanBaby odkryło, że Karp nie jest w Nowym Jorku.

Karp opuścił UrbanBaby po tym jak zostało sprzedane do CNet w 2006. Korzystając z pieniędzy ze sprzedaży swoich akcji, Karp założył własną firmę doradzającą w zakresie oprogramowania, Davidville. Marco Arment dołączył do firmy jako inżynier po odpowiedzeniu na reklamę na Craigslist. Karp był zainteresowany mikroblogami (rodzaj dziennika internetowego) przez jakiś czas i czekał aż jedna z blogowych platform przedstawi swój własny mikroblog. Jako że po roku nikt nadal tego nie zrobił, Karp i Arment zaczęli pracować nad własnym mikroblogiem podczas dwutygodniowej przerwy między kontraktami w 2006[5]. Tumblr został uruchomiony w 2007 i w ciągu 2 tygodni serwis uzyskał 75 tysięcy użytkowników.

W październiku 2007 Karp zamknął swoją firmę doradzającą, ponieważ praca z Tumblr zabierała mu zbyt dużo czasu. Na 1 listopada 2015 Tumblr przechowywał ponad 261 mln blogów.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku partnerką Karpa była Rachel Eakley. Jednakże para rozstała się w 2014. Para mieszkała razem w Williamsburg z ich psem, Clarkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. So What Do You Do, David Karp, Founder of Tumblr? – Mediabistro. www.mediabistro.com. [dostęp 2015-11-15].
  2. Would You Take a Tumblr With This Man? (ang.). Observer. [dostęp 2015-11-15].
  3. New computer mogul, Tumblr founder Karp, has family roots in Marin. www.mercurynews.com. [dostęp 2015-11-15].
  4. Rob Walker. Can Tumblr’s David Karp Embrace Ads Without Selling Out?. „The New York Times”, 2012-07-12. ISSN 0362-4331. [dostęp 2015-11-15]. 
  5. https://www.youtube.com/watch?v=gHU1pSHAisE.