Deborah Lipstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deborah Esther Lipstadt
Ilustracja
Deborah Esther Lipstadt w 2015.
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1947
Nowy Jork
Doktor nauk historycznych
Specjalność: Historia Żydów
Alma Mater Brandeis University
Uczelnia University of Washington
Okres zatrudn. 1974 - 1979
Uczelnia University of California
Okres zatrudn. 1979 - 1985
Strona domowa

Deborah Esther Lipstadt (ur. 18 marca 1947) – amerykańska pisarka i historyk pochodzenia żydowskiego. Profesor Uniwersytetu Emory w Atlancie. Autorka książki Denying the Holocaust. W 1998 r. negacjonista Holocaustu David Irving wytoczył jej przed brytyjskim sądem proces o oszczerstwo twierdząc, że jego wypowiedzi i publikacje zostały w książce Lipstadt fałszywie opisane jako zaprzeczanie Holocaustu. Proces zakończył się wygraną Lipstadt. Sędzia uzasadniając wyrok nazwał Irvinga antysemitą i promotorem neonazizmu podważając tym samym jego status jako poważnego badacza historii[1].

29 maja 2006 na łamach Publisher's Weekly(ang.)[2] zdecydowanie poparła tezy książki Strach Po przeczytaniu "Strachu", następnym razem gdy usłyszę, że ktoś powie iż Polacy byli gorsi od Niemców, będę prawdopodobnie oponować ..., ale mój sprzeciw będzie słabszy. Mogę nawet milczeć. W październiku 2007 napisała jednak w swoim blogu, że trochę przesadziła potępiając cały naród[3]. W tym samym tekście polemizowała ze stereotypami o roli Polaków w Holokauście i poleciła książkę Rethinking Poles and Jews: Troubled Past, Brighter Future[4].

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

W 2016 roku miał premierę film pt.: Kłamstwo (ang. Denial), przedstawiający historię procesu wytoczonego przez Irvinga. W rolę Lipstadt wcieliła się Rachel Weisz. Scenariusz został oparty na jej książce pt.: History on Trial: My Day in Court with a Holocaust Denier, wydanej w 2005 roku. Polska premiera filmu miała miejsce 27 stycznia 2017[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]