Demianowska Jaskinia Wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Demianowska Jaskinia Wolności
Ilustracja
Nacieki na stropie jaskini
Państwo  Słowacja
Położenie Niżne Tatry
Dolina Demianowska
Długość 8897 m
Wysokość otworów 812, 870 i 889 m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
50 m
Data odkrycia 1921
Odkrywca Alois Kral
Adam Mišur
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Demianowska Jaskinia Wolności”
Ziemia48°59′56″N 19°35′09″E/48,998910 19,585830

Demianowska Jaskinia Wolności (słow. Demänovská jaskyňa Slobody) – część systemu Jaskiń Demianowskich na Słowacji, znajdująca się po północnej stronie Niżnych Tatr w Dolinie Demianowskiej.

Jaskinia wytworzona została w ciemnych (popielato-błękitnych) wapieniach środkowego triasu na skutek erozyjnej i korozyjnej działalności podziemnych wód potoku Demianówki. Długość korytarzy Jaskini Wolności, rozwiniętych w 6 poziomach (wraz z Jaskinią Pustą), wynosi 8897 m.

Jaskinia Wolności jest bogata w różne formy krasowe prawie każdego rodzaju. Występują w niej nacieki zabarwione na kolor różowy, żółty, fioletowy, czerwony i biały od związków żelaza oraz zabarwienia ciemnozielone, siwe i czarne od związków manganu. Są również jaskiniowe perły podobne wielkością do kulek grochu w Dużym Domu, pokryte szronem stalaktyty, liliowe jeziorka z rokokowymi lalkami w Różowym Domu oraz Kamienne Słonko w Skarbcu.

Dla turystów otwarta jest w okresie od 27 grudnia do 15 listopada (w lipcu i sierpniu codziennie, w pozostałym okresie nieczynna w poniedziałki). Do zwiedzania przez turystów udostępniony jest ciąg długości 1870 m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Demianowską Jaskinię Wolności odkryli Alois Kral i Adam Mišur w 1921 r. W celu jej zabezpieczenia przed dewastacją otwór wejściowy zamknięto zaraz kratą – rachunek za nią zapłaciła wówczas redakcja czasopisma „Krásy Slovenska[1]. Trzy lata później, 10 sierpnia 1924 r., po wybudowaniu chodników i zainstalowaniu elektrycznego oświetlenia, jaskinię udostępniono turystom. Obecne wejście, usytuowane na zalesionym fragmencie stoku na wysokości 870 m n.p.m., zostało sztucznie przekopane w zimie 1928–1929. Wówczas też wykonanych zostało ok. 800 m chodników w przedtem nieudostępnionej części jaskini, w miejsce drewnianych kładek i mostków wykonane zostały podobne ułatwienia betonowe lub żelbetowe, zainstalowano stalowe barierki oraz dodatkowe reflektory.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alm: Krásy Slovenska - Demänovské jaskyne - Jasna, w: "Krásy Slovenska" R. LVI, nr 10/79, s. 471

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]