Demokratyczne Forum Niemców w Rumunii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Demokratyczne Forum Niemców w Rumunii
Lider Paul-Jürgen Porr
Data założenia 1989/1990
Ideologia polityczna centryzm
Strona internetowa

Demokratyczne Forum Niemców w Rumunii (rum. Forumul Democrat al Germanilor din România, FDGR, niem. Demokratisches Forum der Deutschen in Rumänien, DFDR) – rumuńska partia polityczna o profilu centrowym, reprezentująca mniejszość niemiecką.

Ugrupowanie powstało w okresie przemian politycznych w Rumunii na przełomie lat 80. i 90. W grudniu 1989 doszło do pierwszego spotkania działaczy niemieckich stowarzyszeń, na którym podjęto decyzję o powołaniu partii politycznej. W styczniu 1990 w Sybinie zorganizowano pierwszy kongres, w lutym tego samego roku doszło do rejestracji FDGR. Ugrupowanie stało się główną formacją mniejszości niemieckiej, popieraną jednak też przez osoby narodowości rumuńskiej, głównie w regionie Siedmiogrodu.

Forum od 1990 jest reprezentowane przez jednego posła w Izbie Deputowanych. W okresie od stycznia do grudnia 2007 członek tej izby Ovidiu Ganț zasiadał w Parlamencie Europejskim[1] w ramach delegacji krajowej (jako jedyny przedstawiciel klubu mniejszości narodowych).

Głównym ośrodkiem wpływów ugrupowania jest okręg Sybin, wieloletnim liderem forum był Klaus Iohannis, burmistrz Sybina, w 2014 wybrany na urząd prezydenta Rumunii.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ovidiu Ganţ. europarl.europa.eu. [dostęp 23 października 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]