Izba Deputowanych (Rumunia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy izby niższej parlamentu Rumunii. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Izba Deputowanych
Camera Deputaților
Herb Izba DeputowanychCamera Deputaților
Państwo  Rumunia
Rodzaj niższa izba
Rok założenia 1862
Kierownictwo
Przewodniczący Izby Deputowanych Liviu Dragnea, PSD
Struktura
Struktura Izba DeputowanychCamera Deputaților
Liczba członków 329
Stowarzyszenia polityczne Koalicja

Opozycja

Ostatnie wybory 11 grudnia 2016
Siedziba
Pałac Parlamentu, Bukareszt
Strona internetowa
Rumunia
Godło Rumunii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Rumunii

Izba Deputowanych (rum. Camera Deputaților) – izba niższa parlamentu Rumunii. Konstytucyjnie liczy 315 członków wybieranych na czteroletnią kadencję, jednak ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej, faktyczna liczba deputowanych może być większa. W bieżącej kadencji (2012-2016) wynosi ona 412 posłów.

Wybory odbywają się z zastosowaniem tzw. ordynacji mieszanej. Dodatkowo obowiązuje próg wyborczy. Dla partii wynosi on 5%, dla koalicji dwupartyjnych 8%, dla trójpartyjnych 9%, a dla liczniejszych 10%. Jeśli jednak partia wygra wybory w co najmniej 6 okręgach jednomandatowych, a do tego uzyska co najmniej 3 miejsca w Senacie, próg wyborczy nie ma wobec niej zastosowania. Specjalne zasady dotyczą też mniejszości narodowych. Jeśli reprezentujące którąś z nich ugrupowanie nie uzyska żadnego mandatu w żadnej izbie, ale otrzyma liczbę głosów nie mniejszą niż 10% średniej liczby głosów oddanych na zwycięskich kandydatów w okręgach jednomandatowych, wówczas otrzymuje jedno miejsce w Izbie Deputowanych.

Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom rumuńskim w wieku co najmniej 18 lat, posiadającym pełnię praw publicznych. Kandydować mogą osoby w wieku co najmniej 23 lat, spełniające powyższe kryteria. Kandydatami nie mogą być osoby zajmujące szereg stanowisk w sferze publicznej, m.in. sędziowie, żołnierze, policjanci oraz urzędnicy państwowi i samorządowi, z wyjątkiem członków rządu.

Przewodniczący (od 1990)[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leaders of Romania (ang.). zarate.eu. [dostęp 2017-03-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]