Sybin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sybin
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Sybin
Zarządzający Astrid Fodor[1]
Powierzchnia 121 km²
Populacja (2002)
• liczba ludności
• gęstość

154 892[2]
1417 os./km²
Nr kierunkowy 02-69
Kod pocztowy 550000
Tablice rejestracyjne SB
Położenie na mapie okręgu Sybin
Mapa lokalizacyjna okręgu Sybin
Sybin
Sybin
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Sybin
Sybin
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Sybin
Sybin
Ziemia 45°48′N 24°09′E/45,800000 24,150000
Strona internetowa
Portal Portal Rumunia

Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) – miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.

Historia[edytuj]

Sybin został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów wysłanych w okolice dzisiejszego miasta. Najprawdopodobniej zostało zbudowane w pobliżu rzymskiego posterunku, Caedonii, opuszczonego w czasach przybycia Sasów[3].

W XIV wieku Sybin był już ważnym centrum handlu. W 1376 roku rzemieślnicy byli podzieleni na 19 gildii. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką – Siebenbürgen – a następnie polską – Siedmiogród – nazwę Transylwanii. Znajdował się tu także Universitas Saxorum, zgromadzenie Niemców w Siedmiogrodzie. Zwyczajowo w XVII wieku opisywano Sybin jako najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej; było także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód – do Turcji i dalej do Persji, Chin[3].

Dnia 15 marca 1849 w czasie powstania węgierskiego, w okolicach Sybinu miała miejsce ważna bitwa pod dowództwem gen. Józefa Bema dowodzącego powstańcami węgierskimi przeciw połączonym siłom austriacko-rosyjskim. W 1897 roku na zamówienie Węgrów grupa polskich i węgierskich malarzy pod kierunkiem Jana Styki namalowała dedykowany temu wydarzeniu obraz pod tytułem Panorama siedmiogrodzka.

W XVIII i XIX wieku Sybin stał się ważnym centrum dla Rumunów zamieszkujących zarówno Siedmiogród jak i zależne od Turcji Hospodarstwa Wołoskie i Mołdawskie. Swoją siedzibę miał tu Banca Albina, pierwszy bank, którego właścicielem był Rumun, a także ASTRA (Siedmiogrodzkie Stowarzyszenie Literatury i Kultury Rumuńskiej). W latach 60. XIX wieku w Sybinie ulokowano siedzibę prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej – do tej pory miasto ma status jednego z najważniejszych centrów duchowych Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego[3][4].

Po I wojnie światowej i ostatecznemu rozwiązaniu Austro-Węgier Sybin wszedł w skład Rumunii – potwierdzono to traktatem z Trianon. Część populacji miasta nadal stanowią Węgrzy i Niemcy, chociaż duża część tych ostatnich wyemigrowała do RFN po rumuńskiej rewolucji. Obecnie 2% populacji Sybina to Węgrzy, a 1,6% – Niemcy. Z grona tych ostatnich pochodzi obecny prezydent Rumunii (od 21.12.2014), Klaus Johannis[3], sprawujący poprzednio urząd mera Sybina (2000-2014). Swoje dzieciństwo spędziła w Sybinie Joanna Rawik.

W 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury.

Komunikacja[edytuj]

Sybin jest ważnym węzłem drogowym. Międzynarodowa droga E68/1 krzyżuje się tu z drogami krajowymi nr 7 i 14. W Sybinie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest również węzłem kolejowym, z obsługiwanymi przez CFR połączeniami do Braszowa, Râmnicu Vâlcei, Alby Iulii, Oradei i Bukaresztu. W mieście znajduje się stacja kolejowa Sibiu.

Operatorem komunikacji miejskiej jest Tursib. Obsługuje on jedną podmiejską linię tramwajową do Rășinari, pięć linii trolejbusowych oraz około dwudziestu linii autobusowych.

Muzea[edytuj]

 • Muzeum Brukenthala
  • Muzeum historyczne
  • Muzeum historii farmacji
  • Muzeum historii naturalnej
  • Muzeum broni i trofeów myśliwskich
 • Muzeum ASTRA
  • Muzeum etnografii i sztuki ludowej im. Emila Sigerusa
  • Muzeum etnografii powszechnej "Franz Binder"
  • Muzeum kultury siedmiogrodzkiej "ASTRA"
  • Muzeum techniki ludowej (Muzeum tradycyjnej kultury ludowej "ASTRA")

Miasta partnerskie[edytuj]

Galeria[edytuj]

Panoramic-Sibiu.jpg
Widok ogólny centrum Sybina. Od lewej wieża ratuszowa, katedra ewangelicka NMP, kościół kalwiński.
Po prawej katedra prawosławna

Widoki miasta[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Varia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]