Dendryt (biologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wypustki w komórce nerwowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Nie mylić z: Komórka dendrytyczna.
Budowa neuronu.

Dendryt (gr. δένδρον déndron, "drzewo") - cylindryczna wypustka cytoplazmatyczna, która stanowi przedłużenie ciała komórki nerwowej. Dendryty zazwyczaj występują licznie tworząc tzw. drzewko dendrytyczne, ich ułożenie i ilość to cechy typowe dla danego neuronu.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Dendryty osiągają długość do 1mm[1]. Rozgałęziają się na całej swojej długości, a w miarę oddalenia od somy zmniejsza się ich średnica. Są otoczone błoną komórkową składającą się z mikrotubuli, neurofilamentów i cytosolu, pod którą znajduje się cytoplazma[2]. Ze względu na to, że dendryty stanowią przedłużenie ciała komórki, można w nich znaleźć organelle tam występujące - mitochondria, szorstkie retikulum endoplazmatyczne, aparat Golgiego, rybosomy. W niektórych neuronach dendryty są pokryte cienkimi tworami zwanymi kolcami dendrytycznymi, na których szczycie tworzą się synapsy z innymi neuronami. Komórki nerwowe zawierające kolce nazywane są neuronami kolczastymi, a te, które ich nie mają - neuronami bezkolcowymi[1]. Rozgałęzienia dendrytowe mogą rozrastać się lub kurczyć. Alkohol wpływa szkodliwie na wzrost dendrytów, w podeszłym wieku zaś dochodzi do skrócenia i zmniejszenia liczby tych rozgałęzień.[3]

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Dendryty są wyspecjalizowane w odbieraniu bodźców i przesyłaniu sygnałów do ciała komórkowego, które integruje dochodzące sygnały.[4] Impulsy nerwowe są przewodzone wzdłuż błony komórkowej. Wytwarzając połączenia z innymi neuronami i przewodząc impulsy, dendryty pełnią funkcje integrujące czynności wielu komórek nerwowych. Pojedyncze, długie dendryty nerwów rdzeniowych przewodzą impulsy elektryczne wzbudzone bodźcami czuciowymi do ciał komórkowych neuronów czuciowych[2]. Dendryty znacznie zwiększają powierzchnię komórek nerwowych - stanowią do 90% powierzchni wielu neuronów[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c A. Longstaff, Krótkie wykłady. Neurobiologia.
  2. a b Wojciech Sawicki, Histologia.
  3. Aleksander Michajlik, Witold Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka.
  4. Eldra P. Solomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin, Biologia.