Dersu Uzała (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Dersu Uzała
Дерсу Узала
ilustracja
Autor Władimir Arsienjew
Tematyka podróżnicza
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Rosja
Język rosyjski
Data wydania 1923
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1938
Wydawca Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
Przekład J.P. Zajączkowski

Dersu Uzała (ros. Дерсу Узала) – książka wydana w 1923 roku której autorem jest Władimir Arsienjew. Stanowi kontynuację wydanej w 1921 roku książki Po Kraju Ussuryjskim (По Уссурийкому Краю). Opisuje w niej ponad półroczną podróż przez Kraj Ussuryjski: dorzecze Ussuri, pasmo Sichote Aliń i wybrzeże Morza Japońskiego. Wyprawa miała miejsce w 1907 i kilku dniach 1908 roku. Arsienjew dokładnie opisał faunę, florę i geologię obszaru. Przedstawia w niej także tytułowego Dersu Uzałę – myśliwego z plemienia Nanajów (Goldów).

Książka po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1938 roku nakładem Towarzystwa Wydawniczego „Rój”, a jako autora tłumaczenia wymieniono zbiorczy pseudonim Dr J.P. Zajączkowskiego. Kilkukrotnie wznawiana w różnych tłumaczeniach, m.in. w 1960 roku nakładem wydawnictwa MON w przekładzie Marii Kowalewskiej i Andrzeja Stawara[1]. Ostatnio, w 2010 roku w cyklu Podróże Retro wydawnictwa Zysk i S-ka w przekładzie Ewy Skórskiej. Do najnowszego wydania przedmowę przygotował Jacek Pałkiewicz[2].

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Książka była dwukrotnie ekranizowana. W 1961 ukazał się radziecki film w reżyserii Agasiego Babayana. Akira Kurosawa był reżyserem drugiej, japońsko-radzieckiej ekranizacji z 1975 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. English and Polish Edition of Book Dersu Uzala [dostęp: 2017-09-02]
  2. Władimir Arsenjew: Dersu Uzała. Poznań: Zysk i S-ka, 2010, s. 5-15, seria: Podróże Retro. ISBN 978-83-7506-402-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]