Determinizm technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Determinizm technologiczny lub inaczej determinizm techniczny – kierunek myśli socjologicznej, przypisujący technice i technologii oraz zachodzącym w nich zmianom zasadniczą rolę w kształtowaniu rzeczywistości społecznej. Głównymi przedstawicielami tego nurtu są Thorstein Veblen i Wesley Clair Mitchell, którzy również byli zwolennikami technokratyzmu (Veblen był nawet członkiem Ruchu Technokratycznego).

Zwolennikami determinizmu technologicznego byli także myśliciele i uczeni: William Fielding Ogburn, Daniel Bell, Lewis Morgan, Gerhard Lenski, Leslie White, Raymond Kurzweil oraz Clarence Edwin Ayres.

Determiniści technologiczni uważają, że technologia jest autonomiczna i że nie podlega ona ludzkiej kontroli. Jej rozwój jest żywiołowy i nie da się go powstrzymać[1].

Nurt ten jest związany z ewolucjonizmem kulturowym (zwanym też ewolucjonizmem kulturowo-społecznym), który jest zbiorem teorii opisujących ewolucję społeczeństwa, które przechodzi przez poszczególne etapy podczas rozwoju społecznego.

Bibliografia[edytuj]

  • Encyklopedia PWN, Tom 1, Warszawa 1991, s. 467.
  • Historia myśli socjologicznej, Wydanie Nowe, Jerzy Szacki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 314.

Przypisy