DiSEqC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przełącznik DiSEqC

DiSEqCprotokół komunikacyjny opracowany przez Eutelsat pozwalający na przełączanie pomiędzy źródłami sygnału telewizyjnego, czy sterowanie anteną. Skrót pochodzi od ang. digital satellite equipment control i oznacza "cyfrowe sterowanie sprzętem satelitarnym", ew. "sterowanie cyfrowym sprzętem satelitarnym".

Wersje DiSEqC[edytuj]

  • DiSEqC 1.0 - pozwala na przełączanie pomiędzy 4 satelitami (konwerterami)
  • DiSEqC 1.1 - odbiór do 16 źródeł sygnału (satelitów)
  • DiSEqC 1.2 - wybór pomiędzy 16 satelitami oraz możliwość poziomego pozycjonowania anteny
  • DiSEqC 1.3 (USALS) - antena wymaga jedynie centralnego ustawienia na południe; wszystkie pozycje ustawiane są automatycznie
  • DiSEqC 2.0 - dodaje możliwość dwustronnej komunikacji do protokołu DiSEqC 1.2. W praktyce mało wykorzystywany.

DiSEqC, a odbiorniki analogowe[edytuj]

Zgodność z DiSEqC-em można znaleźć w nielicznych, pozostających jeszcze na rynku, odbiornikach analogowych (głównie tych wyprodukowanych najpóźniej), choć czasem tylko w wersji najprostszej, tzn. tylko 1.0, ew. 1.1. Jednakże można to skompensować podłączając do tej samej anteny satelitarnej dodatkowo w pełni zgodny odbiornik cyfrowy, który służy np. do obracania anteny, a pozostaje wyłączony w czasie odbioru programów analogowych.

DiSEqC w Polsce[edytuj]

W Europie, a w szczególności w Polsce, najpopularniejsza konfiguracja używająca DiSEqC-a to tzw. "zez", gdzie przy jednej antenie zamontowane są, znajdujące się obok siebie, dwa konwertery: jeden na satelitę Hot Bird, drugi na satelitę Astra, połączone z odbiornikiem poprzez przełącznik DiSEqC.

Linki zewnętrzne[edytuj]