Badr 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Badr 4
Inne nazwy

Arabsat 4B

Indeks COSPAR

2006-051A

Państwo

 Arabia Saudyjska

Zaangażowani

Arabsat

Model satelity

Eurostar-E2000+

Rakieta nośna

Proton M

Miejsce startu

Bajkonur, Kazachstan

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

8 listopada 2006 20:01 UTC

Wymiary
Masa całkowita

3300 kg

Badr 4satelita telekomunikacyjny należący do arabskiego operatora Arabsat. Satelita krąży po orbicie geostacjonarnej, przez co pozostaje w spoczynku względem południka geograficznego 26°E. Jego zadaniem jest przekazywanie sygnałów telewizyjnych, radiowych i połączeń internetowych bezpośrednio do klienta końcowego.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Satelita został zbudowany przez konsorcjum EADS Astrium, w oparciu o platformę Eurostar-E2000+. Czas trwania jego misji szacowany jest na 15 lat. Wyposażenie łącznościowe dostarczyła firma Alcatel Alenia Space.

Transpondery[edytuj | edytuj kod]

Statek wyposażony jest w 32 transpondery pasma Ku o szerokości pasma 36 MHz. Wysyłanie do satelity odbywa się na częstotliwościach 13,75–14,00 GHz, a wysyłanie przez satelitę, 12,50–12,75 GHz.

Zasięg sygnału[edytuj | edytuj kod]

Zasięg przekaźników obejmuje Azję Mniejszą (historyczna nazwa obszaru dzisiejszej Turcji), Bliski Wschód i Afrykę Północną. Słabszy sygnał dociera również do Europy Zachodniej, Południowej i Środkowej oraz krajów afrykańskich położonych w okolicach zwrotnika Raka. Rekomendowana średnica anteny satelitarnej potrzebnej do odbioru w Warszawie wynosi około 1,1 metra.

Możliwy jest jego odbiór łącznie z pozostałymi satelitami umiejscowionymi w okolicy 26°E: Badr 5, Badr 6 i Eutelsat 25B (25,5°E).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]