Przejdź do zawartości

Dobka (Ustroń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobka
Dzielnica Ustronia
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

cieszyński

Miasto

Ustroń

SIMC

0926720

Strefa numeracyjna

33

Kod pocztowy

43-450

Tablice rejestracyjne

SCI

Położenie na mapie Ustronia
Mapa konturowa Ustronia, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Ziemia49°40′52″N 18°52′20″E/49,681250 18,872222

Dobka – rozległa, najbardziej na południe wysunięta część miasta Ustronia. Obejmuje tereny w dolinie potoku Dobka wcinającej się między Brenną i Wisłę, na stokach otaczających ją gór: Orłowej i Bukowej. Jej zabudowania sięgają rozrzuconymi osiedlami aż po główny grzbiet pasma Równicy.

Nazwa wzmiankowana już w I poł. XVII w. jako Dobrkafolwark będący w posiadaniu niejakiej pani Żegotowej. Folwark ten, obejmujący ziemie w rejonie ujścia Dobki do Wisły, wkrótce został odkupiony przez księżną cieszyńską Elżbietę Lukrecję w ramach komasacji gruntów ustrońskich. Ponieważ gospodarstwo nie przynosiło dochodu, zostało najpierw w 1690 r. wydzierżawione, a następnie w 1697 r. sprzedane przez zarząd Komory Cieszyńskiej Jerzemu Śliwce, który dzięki temu stał się wolnym chłopem[1]. Nazwa "Dobrka" funkcjonowała jeszcze przez całe następne stulecie, po czym w 1823 r. wspominany był ...Grund in Dopka. Nazwa Dóbka pojawiła się w roku 1900[2].

Dzisiaj Dobka, stosunkowo słabo zabudowana, jest najzaciszniejszą doliną w Ustroniu. Komunikacja autobusowa z centrum Ustronia jest ograniczona. Schronisko młodzieżowe PTSM mieściło się w budynku dawnej szkoły, ale w 2010 r. zostało przeniesione do Wisły Malinki. Zimy w tej górskiej kotlinie bywają śnieżne (front często zatrzymuje się w tej kotlinie powodując duże opady).

Charakterystycznym miejscem w Dobce była dzwonnica na wzniesieniu tuż nad budynkiem dawnej szkoły, w której od 2010 r. mieści się kaplica filialna ustrońskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej[3] (uprzednio mieściła się na ul. Furmańskiej 23[4]). Z powodu złego stanu dzwonnicy została ona rozebrana w 2018 roku, dzwon odrestaurowano i umieszczono w nowej dzwonnicy, umieszczonej koło kaplicy.

Dawniej mieszkańcy Dobki trudnili się rolnictwem na stromych zboczach i kamienistych glebach otaczających gór. Obecnie rolnictwo niemalże przestało istnieć, a w prawie każdym gospodarstwie domowym prowadzona jest działalność gospodarcza, głównie z zakresu branży budowlanej. Leśnictwo Dobka jest częścią Nadleśnictwa Ustroń, które z dobczańskich lasów pozyskuje głównie drewno świerkowe i bukowe.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Józef Pilch, Akt sprzedaży z roku 1697 Jerzemu Śliwce folwarczku w Górnym Ustroniu, „Pamiętnik Ustroński”, 8, Ustroń: Towarzystwo Miłośników Ustronia, 1995, s. 6-10, ISBN 83-902682-0-5.
  2. Robert Mrózek: Nazwy miejscowe dawnego Śląska Cieszyńskiego. Katowice: Uniwersytet Śląski w Katowicach, 1984, s. 59. ISBN 82-00-00622-2.
  3. ks. Marek Twardzik: Uroczystość poświecenia Kaplicy w Dobce. [w:] ustron.luteranie.pl [on-line]. 2010-10-10. [dostęp 2011-12-11].
  4. Dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 46 z 18 XI 2005 pt. "Panorama Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego"

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]