Dobka (Ustroń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dobka
Dzielnica Ustronia
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat cieszyński
Miasto Ustroń
SIMC 0926720
Strefa numeracyjna 33
Kod pocztowy 43-450
Tablice rejestracyjne SCI
Położenie na mapie Ustronia
Mapa konturowa Ustronia, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dobka”
Ziemia49°40′52″N 18°52′20″E/49,681250 18,872222
Portal Polska

Dobka – rozległa, najbardziej na południe wysunięta część miasta Ustronia. Obejmuje tereny w dolinie potoku Dobka wcinającej się między Brenną i Wisłę, na stokach otaczających ją gór: Orłowej i Bukowej.

Nazwa wzmiankowana już w I poł. XVII w. jako Dobrkafolwark będący w posiadaniu niejakiej pani Żegotowej. Folwark ten jednak wkrótce został odkupiony przez księżną cieszyńską Elżbietę Lukrecję, zaś przed końcem stulecia – rozparcelowany przez zarząd Komory Cieszyńskiej.

Dzisiaj Dobka, stosunkowo słabo zabudowana, jest najzaciszniejszą doliną w Ustroniu. Komunikacja autobusowa z centrum Ustronia jest ograniczona. Schronisko młodzieżowe PTSM mieściło się w budynku dawnej szkoły, ale w 2010 r. zostało przeniesione do Wisły Malinki. Zimy w tej górskiej kotlinie bywają śnieżne (front często zatrzymuje się w tej kotlinie powodując duże opady).

Charakterystycznym miejscem w Dobce była dzwonnica na wzniesieniu tuż nad budynkiem dawnej szkoły, w której od 2010 r. mieści się kaplica filialna ustrońskiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej[1] (uprzednio mieściła się na ul. Furmańskiej 23[2]). Z powodu złego stanu dzwonnicy została ona rozebrana w 2018 roku, dzwon odrestaurowano i umieszczono w nowej dzwonnicy, umieszczonej koło kaplicy.

Dawniej mieszkańcy Dobki trudnili się rolnictwem na stromych zboczach i kamienistych glebach otaczających gór. Obecnie rolnictwo niemalże przestało istnieć, a w prawie każdym gospodarstwie domowym prowadzona jest działalność gospodarcza, głównie z zakresu branży budowlanej. Leśnictwo Dobka jest częścią Nadleśnictwa Ustroń, które z dobczańskich lasów pozyskuje głównie drewno świerkowe i bukowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Marek Twardzik: Uroczystość poświecenia Kaplicy w Dobce. W: ustron.luteranie.pl [on-line]. 2010-10-10. [dostęp 2011-12-11].
  2. Dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 46 z 18 XI 2005 pt. "Panorama Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]