Dojran (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dojran
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Macedonia Północna
 Grecja

Wysokość lustra

148 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

43,1 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


8,9 km
7,1 km

Głębokość
• maksymalna


10 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Ardżan

Rodzaj jeziora

eutroficzne

Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa konturowa Macedonii Północnej, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dojran”
Ziemia41°12′N 22°45′E/41,200000 22,750000

Dojran (maced. Дојранско ЕзероDojransko Ezero, nowogr. λίμνη Δοϊράνηlimni Doirani, starogr. ΠρασιάςPrazias) – jezioro w centralnej Macedonii, na granicy Macedonii Północnej i Grecji. Powierzchnia - 43,1 km² (27,3 km² w Macedonii Północnej, 15,8 km² w Grecji), rozciągłość pn-pd - 8,9 km, rozciągłość w-z - 7,1 km, największa głębokość - 10 m, wysokość lustra wody - 148 m n.p.m., powierzchnia zlewni – 271,8 km².

Jezioro Dojran jest pochodzenia tektoniczno-wulkanicznego. Istnieje od czwartorzędu. Jest pozostałością powstałego w plejstocenie, znacznie większego Jeziora Peońskiego (127 km²). Ma charakter eutroficzny. Występuje w nim kilkanaście gatunków endemicznych.

Jezioro Dojran leży w obniżeniu między ujściowymi odcinkami dolin Wardaru i Strumy, u stóp masywu górskiego Belasica. Jest zasilane przez wiele małych potoków, głównie spływających z tych gór. Jedynym odpływem jest niewielka rzeka Ardżan (gr. Αρτζάν), wypływająca z południowego brzegu jeziora i wpadająca do Wardaru. Nad Dojranem leżą wsie Nikolič, Now Dojran, Star Dojran i Sretenowo (w Macedonii Północnej) i Dojrani (w Grecji).

Podczas I wojny światowej południowy brzeg jeziora był miejscem bitwy między wojskami grecko-brytyjskimi, nacierającymi na północ, a okopanymi nad jeziorem wojskami bułgarskimi.

W ostatnich latach, wskutek intensywnego użytku wód Dojranu do celów rolniczych, poziom wód w jeziorze znacznie się obniżył - z 262 mln m³ w 1988 do 80 mln m³ w 2000.