Doktor Bluthgeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Doktor Bluthgeld
Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb
Autor Philip K. Dick
Tematyka fantastyka naukowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1965
Wydawca Ace Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1997
Wydawca Rebis
Przekład Tomasz Jabłoński

Doktor Bluthgeld (ang. Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb) – powieść science-fiction autorstwa Philipa K. Dicka wydana po raz pierwszy w 1965, nominowana w 1965 do nagrody Nebula w kategorii powieść.

Oryginalny tytuł powieści (Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb) został wymyślony przez wydawcę książki, Dona Wollheima, i miał nawiązywać do głośnego filmu Stanleya Kubricka Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę. Sam Dick proponował dla powieści tytuły In Earth’s Diurnal Course i A Terran Odyssey[1] i był niezadowolony z pomysłu wydawcy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozpoczyna się w 1981 roku, dziewięć lat po katastrofie nuklearnej, o której spowodowanie oskarżany jest fizyk Bruno Bluthgeld. Popełniony przez niego błąd obliczeniowy podczas eksperymentów z bronią jądrową w 1972 spowodował wybuchy w stratosferze, a w rezultacie opad promieniotwórczy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lawrence Sutin, Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka, Lech Jęczmyk (tłum.), Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2005, ISBN 83-7301-648-1, OCLC 69314831.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przegląd chronologiczny i przewodnik. W: Sutin Lawrence: Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2005.