Doktor Bluthgeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doktor Bluthgeld
Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb
Autor Philip K. Dick
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1965
Wydawca Ace Books
Tematyka fantastyka naukowa
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1997
Pierwszy wydawca polski Rebis
Przekład Tomasz Jabłoński

Doktor Bluthgeld (ang. Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb) – powieść science-fiction autorstwa Philipa K. Dicka wydana po raz pierwszy w 1965, nominowana w 1965 do nagrody Nebula w kategorii powieść.

Oryginalny tytuł powieści (Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb) został wymyślony przez wydawcę książki, Dona Wollheima, i miał nawiązywać do głośnego filmu Stanleya Kubricka Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę. Sam Dick proponował dla powieści tytuły In Earth’s Diurnal Course i A Terran Odyssey[1] i był niezadowolony z pomysłu wydawcy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozpoczyna się w 1981 roku, dziewięć lat po katastrofie nuklearnej, o której spowodowanie oskarżany jest fizyk Bruno Bluthgeld. Popełniony przez niego błąd obliczeniowy podczas eksperymentów z bronią jądrową w 1972 spowodował wybuchy w stratosferze, a w rezultacie opad promieniotwórczy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lawrence Sutin, Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005, ISBN 83-7301-648-1.

Przypisy

  1. Przegląd chronologiczny i przewodnik. W: Sutin Lawrence: Boże inwazje. Życie Philipa K. Dicka. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2005.