Dolina Wilkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dolina Wilkowska - widok z Dąbrówki

Dolina Wilkowskadolina w Górach Świętokrzyskich, w zachodniej części Obniżenia Wilkowskiego. Rozciąga się na długość 13 km, pomiędzy Łysogórami i Pasmem Masłowskim na południu, a Pasmem Klonowskim na północy. Maksymalna szerokość doliny wynosi 4 km. Dno doliny zbudowane jest z osadów sylurskich, głównie z szarogłazów. Wschodnia część Doliny Wilkowskiej znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część zachodnia wchodzi w skład Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Dolina odwadniana jest przez rzeki: Mąchockę (wypływający spod Łysicy dopływ Lubrzanki) oraz Czarną Wodę (dopływ Pokrzywianki). Przy wysokich stanach wód występuje bifurkacja, podczas której część wód Mąchockiej trafia do Czarnej Wody.

W przeszłości Dolina odwadniana była wyłącznie przez Czarną Wodę. Rzeka ta utraciła swój górny bieg na skutek kaptażu przez Lubrzankę, która erodując wstecznie przecięła grzbiet górski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska (red.), Iwona Swenson (red.), Zofia Aleksandrowicz, Warszawa: PWN, 1998, ISBN 83-01-12677-9, OCLC 830195866.