Dolne Miasto OST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolne Miasto OST
Okładka
Album studyjny zespołu Towary Zastępcze
Wydany 2009
Nagrywany 2008
Gatunek muzyka alternatywna, poezja śpiewana
Wydawnictwo nasiono records
Oceny
Album po albumie

Dolne Miasto OSTalbum koncepcyjny („soundtrack do nieistniejącego filmu”) zespołu Towary Zastępcze, wydany 13 maja 2009 roku (materiał został udostępniony punktualnie o 13:13).

Materiał został nagrany przez zespół w składzie Piotr Czerski, Sławomir Draczyński, Borys Kossakowski, Jarosław Marciszewski, Michał Piotrowski i Jakub Świątek. W jednym z utworów gościnnie wystąpił Irek Wojtczak.

Album nawiązuje koncepcyjnie do klasycznych kryminałów noir. Warstwa tekstowa tworzy historię (kolejność utworów jest jednak różna od chronologii opowiadanych wydarzeń), opowiadaną z trzech punktów widzenia: detektywa, mordercy i klezmera-narratora. Osią fabularną jest zabójstwo luksusowej prostytutki, zmuszające rozwikłującego tę sprawę detektywa do poszukiwania motywów zbrodni, a w konsekwencji do rozliczenia się z własną przeszłością. Konwencja noir przełamywana jest przez cytaty (tytuły utworów, próbki dźwiękowe) z polskiego serialu 07 zgłoś się, wierszy Władysława Broniewskiego czy Wisławy Szymborskiej (utwór „Mężczyzna w pustym mieszkaniu” jest parafrazą znanego wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”). Stylistyka kompozycji muzycznych jest również dopasowana do koncepcji albumu - obejmuje m.in. klasyczne brzmienie rockowe („Skorpion”), gitarowy ambient („Mężczyzna w pustym mieszkaniu”), aranżację dansingową („Dziewczyna z Hotelu Grand”) i katarynkową melodyjkę („Smutne miasteczko”).

Album w postaci fizycznej wydany został w formie numerowanej serii 997 teczek wzorowanych na teczkach akt milicyjnych. Wewnątrz każdej teczki znalazła się płyta CD (na którą nadrukowane jest zdjęcie szpuli z taśmą magnetofonową), umieszczona w specjalnym foliowym woreczku, a także sztuczny paznokieć, stylizowane na dokumentację milicyjną fotografie z miejsca zbrodni i zestaw informacji o albumie (wydrukowanych czcionką maszynową na oryginalnym papierze z archiwów KMP Gdańsk).

Albumowi towarzyszy rozbudowana strona WWW, zawierająca paradokumentalny film kryminalny (wystąpili w nim m.in. Mirosław Baka, Jakobe Mansztajn, Wojciech Mazolewski, Antoni Pawlak, Wojciech Tremiszewski i Larry Ugwu), którego treść jest fabularną nadbudową historii opowiadanej na płycie, a także - bezpłatne pliki mp3 z utworami z płyty (można je pobrać po udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania dotyczące scen z filmu)[1].

W oryginalnej historii mordercą jest - prawdopodobnie - detektyw. Pierwsza scena filmu sugeruje, że ktoś wprowadził tę wymyśloną historię w życie, zabijając Laurę - postać znaną (jak wynika z kolejnych scen) w środowisku trójmiejskich artystów. Zapoznanie się z całym materiałem pozwala na zdobycie odpowiedzi niezbędnych do pobrania materiału dźwiękowego, otwiera także drogę do ukrytych stron internetowych: w jednej ze scen głos z offu podaje numer telefonu istniejącego w świecie realnym. Nagranie na poczcie głosowej kieruje na stronę WWW lauraxxx.pl, która po uruchomieniu zmienia swój wygląd i prowadzi do serwisu dolnemiasto.pl, zawierającego zestaw tekstów (w formie hipertekstowej) wykorzystanych na albumie. W serwisie tym ukryty jest także link do kolejnej strony, zawierającej m.in. film rozwiązujący zagadkę zabójstwa i dodatkowy, niedostępny na płycie utwór „Modelka”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. Dziwny wypadek
 2. To
 3. Płaszcz
 4. Dziewczyna z Hotelu Grand
 5. Skorpion
 6. Zamknąć za sobą drzwi
 7. Ścigany przez samego siebie
 8. Smutne miasteczko
 9. Brudna robota
 10. Mężczyzna w pustym mieszkaniu
 11. Dolne Miasto
 12. ... (bonus track zawierający fragmenty dialogów z serialu 07 zgłoś się)
 13. Modelka (utwór dodatkowy, dostępny tylko w internecie - cover Das Model zespołu Kraftwerk)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Strona WWW zespołu Towary Zastępcze (pol.). nasiono records. [dostęp 2009-05-29].