Wisława Szymborska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisława Szymborska
Wisława Szymborska-Włodek
ilustracja
Imię i nazwisko Maria Wisława Anna Szymborska
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1923
Prowent
Data i miejsce śmierci 1 lutego 2012
Kraków
Narodowość polska
Dziedzina sztuki literatura piękna
Ważne dzieła

Kot w pustym mieszkaniu

podpis
Odznaczenia
Order Orła Białego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Nagrody
Nobel prize medal.svg Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (1996)

Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek[1][a][2][3] (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, obecnie część Kórnika[4], zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.

Od 1929 Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach „Dziennika Polskiego” wierszem Szukam słowa. W 1952 w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” wydała pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy, w tym samym roku została członkinią Związku Literatów Polskich[5]. W latach 1953–1966 była kierowniczką działu poezji tygodnika „Życie Literackie[5], następnie w latach 1967–1981 publikowała w nim felietony Lektury nadobowiązkowe[6], które pisała do 2002. W 1983 nawiązała współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od 1988 była członkinią PEN Clubu, a od 2001 członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury[5].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maria Wisława Anna Szymborska urodziła się na Prowencie, czyli folwarku (obszarze dworskim, który wówczas stanowił odrębną jednostkę administracyjną pomiędzy Kórnikiem a Bninem[7]) położonym na południe od zamku w Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim w Poznańskiem. Była drugą córką[8] Wincentego Szymborskiego, prawicowego polityka, byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, i Anny Marii z domu Rottermund (1890–1960). Rodzice Szymborskiej przenieśli się w styczniu 1923 z Zakopanego do Kórnika, dokąd hrabia Zamoyski wysłał Szymborskiego w celu uporządkowania spraw finansowych jego tamtejszej posiadłości[9]. Po śmierci hrabiego w 1924, rodzina Szymborskich zamieszkała w Toruniu, a od 1929 w Krakowie, w kupionej przy ul. Radziwiłłowskiej 29 kamienicy. Wisława Szymborska uczęszczała tam początkowo do Szkoły Powszechnej im. Józefy Joteyko przy ul. Podwale 6, a następnie od września 1935 do Gimnazjum Sióstr Urszulanek przy ul. Starowiślnej 3-5.

Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach, a od roku 1943 zaczęła pracować jako urzędniczka na kolei, by uniknąć wywiezienia na roboty do Rzeszy. W tym też czasie po raz pierwszy wykonała ilustracje do książki (podręcznik języka angielskiego First steps in English Jana Stanisławskiego) i zaczęła pisywać opowiadania oraz z rzadka – wiersze. Od 1945 brała udział w życiu literackim Krakowa, do 1946 należała do grupy literackiejInaczej[10]. Według wspomnień poetki największe wrażenie wywarł na niej Czesław Miłosz. W tym samym roku podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie przenieść się na socjologię. Studiów jednak nie ukończyła ze względu na trudną sytuację materialną.

Poetka w 2011 roku

W 1953 sygnatariuszka Rezolucji Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego[11] popierającej skazanie na karę śmierci w sfingowanym procesie: Edwarda Chachlicę, Michała Kowalika i księdza Józefa Lelitę.

W 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską „Kulturą” i Jerzym Giedroyciem. W 1964 znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa za nagłośnienie Listu 34[12]. W latach 1945–1966[13] była członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W 1975 podpisała protestacyjny List 59, w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR, a w styczniu 1978 podpisała deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.

W pierwszych latach istnienia Studium Literacko-Artystycznego, odbywającego się na UJ, prowadziła na nim warsztaty poetyckie.

Została członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[14].

W listopadzie 2011 Szymborska przeszła poważną operację. Zmarła 1 lutego 2012 w czasie snu w swoim mieszkaniu przy ulicy Piastowskiej w Krakowie. Informację o śmierci Szymborskiej przekazał jej sekretarz Michał Rusinek[15]. Pogrzeb poetki odbył się 9 lutego 2012[16]. Zgodnie z jej wolą urna z prochami została złożona w grobie rodzinnym na cmentarzu Rakowickim (kwatera GD rząd 10., grób numer 10[17]). Pogrzeb miał charakter świecki[18].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1948 wyszła za mąż za poetę Adama Włodka, zamieszkali w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22. Klimat środowiska miał inspirujący wpływ na twórczość poetki. Z mężem rozwiodła się w 1954. Od października 1967 była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem aż do jego śmierci w 1990 (nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński ani wspólne mieszkanie).

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

Julia Hartwig, Wisława Szymborska i Anna Polony – jedno ze spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Warszawa, 8 maja 1993)
Irena Szymańska, Małgorzata Baranowska, Ryszard Matuszewski, Wisława Szymborska – Polski PEN-Club (Warszawa, wrzesień 1996)
Wisława Szymborska z Adamem Zagajewskim, podczas wieczoru autorskiego (Kraków, 2005)
Wisława Szymborska na targach książki Svět knihy (Praga, 2010)
Wisława Szymborska otrzymuje Order Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego (Kraków, 17 stycznia 2011)
Kamienica Szymborskich.
Kraków ul. Radziwiłłowska 29.
Tablica pamiątkowa.
Kamienica Kraków ul. Królewska 82.
Mieszkała w niej Wisława Szymborska w latach 1963-1982 oraz Wojciech Jerzy Has w latach 1964-1972.
Świecka ceremonia pogrzebowa Wisławy Szymborskiej na cmentarzu Rakowickim
Nagrobki
Nowy nagrobek Wisławy Szymborskiej i jej rodziców.
Stary nagrobek rodziców Wisławy Szymborskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim „Dzienniku Polskim”, następnie w „Walce” i „Pokoleniu”. W tych czasach Wisława Szymborska była związana ze środowiskiem akceptującym socjalistyczną rzeczywistość. W latach 1947–1948 była sekretarzem dwutygodnika oświatowego „Świetlica Krakowska” i – między innymi – zajmowała się ilustracjami do książek. W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej pt. Wiersze (według innych źródeł Szycie sztandarów) nie został dopuszczony do druku. Cenzura PRL stwierdziła iż „nie spełniał wymagań socjalistycznych”. Jej debiutem książkowym był wydany w roku 1952 tomik wierszy pt. Dlatego żyjemy. Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Była także członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich[19]. W latach 1953–1981 wchodziła w skład zespołu redakcyjnego tygodnika „Życie Literackie”, gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”, które zostały później opublikowane także w formie książkowej. W latach 1981–1983 była członkinią redakcji krakowskiego miesięcznika „NaGłos[5]. Kiedy w latach 80. rozwiązane zostało krakowskie „Pismo”, swoje „Lektury nieobowiązkowe” publikowała we wrocławskim miesięczniku „Odra”, w którym m.in. w 1991 opublikowała wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”, napisany po śmierci swojego partnera Kornela Filipowicza.

Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta. Orędownikiem poezji Szymborskiej w Niemczech jest Karl Dedecius, tłumacz literatury polskiej. W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiadała ona w Loży Limeryków, której prezesem jest jej sekretarz Michał Rusinek. Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki[20].

23 września 2012 w radiowej Trójce zostały wyemitowane niepublikowane dotąd wiersze Szymborskiej[21].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

W okresie stalinizmu zaliczana do Pryszczatych, grupy młodych pisarzy przełomu lat 40. i 50., entuzjastycznych propagatorów realizmu socjalistycznego, którzy za główne zadanie literatury przyjmowali wspieranie aparatu władzy we wprowadzaniu w polskim społeczeństwie ustroju socjalistycznego[22].

Jej podpis obok podpisów 52 innych członków krakowskiego koła Związku Literatów Polskich znalazł się pod rezolucją w sprawie procesu krakowskiego[23].

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Dla upamiętnienia Wisławy Szymborskiej, m.in. jako autorki wiersza „Otwornice”, w 2018 jeden z nowo odkrytych gatunków otwornic nazwano Cyrea szymborska[34][35].

Laudacja Noblowska[edytuj | edytuj kod]

„W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycyzelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemności, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak, jak ruch krwi pod skórą”[36].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Tomy poetyckie[edytuj | edytuj kod]

Zbiory poezji[edytuj | edytuj kod]

 • 101 wierszy, 1966
 • Wiersze wybrane, 1964
 • Poezje wybrane, 1967
 • Poezje: Poems (edycja dwujęzyczna polsko-angielska), 1989
 • Widok z ziarnkiem piasku, 1996
 • Sto wierszy – sto pociech, 1997
 • Miłość szczęśliwa i inne wiersze, 2007
 • Wiersze wybrane (Wydawnictwo A5 K. Krynicka, ​ISBN 978-83-61298-26-7​), 2010
 • Milczenie roślin, 2011, 2012 (2. wyd.)

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • Lektury nadobowiązkowe, 1992 i nast. – cykl felietonów.
 • Rymowanki dla dużych dzieci, Kraków, Wydawnictwo a5, 2003, ​ISBN 83-85568-59-X​ – zbiór limeryków, moskalików i innych krótkich form poetyckich, a także kolaży autorki
 • Błysk rewolwru, Warszawa, Agora, 2013, ​ISBN 978-83-268-1248-4​ – zbiór utworów i rysunków z młodości, a także utworów niepoważnych z okresu późniejszego w tym limeryki, rajzefiberki (nazwa wprowadzona przez redaktorów książki), altruitki, lepieje wraz z podgatunkiem lepiej hotelowy (podobnie nowa nazwa) i adoralia.

Listy:

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przy wejściu do kawiarni Nowa Prowincja w Krakowie (w której regularnie bywała Wisława Szymborska) od marca 2014 znajduje się Domofon poezji, na którym można odtworzyć nagranie poetki czytającej własny wiersz[41][42][43].

Publikacje o Szymborskiej[edytuj | edytuj kod]

Szymborska w piosenkach[edytuj | edytuj kod]

Szymborska w filmie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Według dokumentu chrztu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Małgorzata I. Niemczyńska: Historia jednego donosu. W: wyborcza.pl Magazyn Świąteczny [on-line]. Agora SA, 2013-01-04. [dostęp 2019-05-13].
 2. Jarosław Malesiński Wspomnienie. mieczewo.com. 2012-02-02. [dostęp 2012-02-11].
 3. Violetta Szostak Szymborscy – burzliwe fortuny obroty gazeta.pl, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-11].
 4. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1961 r. w sprawie zmiany granic miasta Kórnika w powiecie śremskim, województwie poznańskim (Dz.U. z 1961 r. nr 13, poz. 63).
 5. a b c d Wisława Szymborska | Nowy Napis, nowynapis.eu [dostęp 2021-08-16] (pol.).
 6. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. Julian Krzyżanowski (red.). T. 2: N–Ż. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985, s. 441. ISBN 83-01-05369-0.
 7. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dnia 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 10: Województwo poznańskie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 1926, s. 101.
 8. Janusz R. Kowalczyk: Wisława Szymborska. culture.pl, listopad 2012. [dostęp 2017-09-18].
 9. Barbara Dolczewska, Marceli Kosman: Zamek w Kórniku. Dzieje i zbiory. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1982, s. 23. ISBN 83-210-0313-3.
 10. Grzegorz Gazda: Słownik europejskich kierunków i grup literackich XX wieku. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 202. ISBN 83-01-13181-0.
 11. Wojciech Czuchnowski: Blizna. Proces Kurii krakowskiej 1953. Kraków: Znak, 2003. ISBN 83-240-0271-5.
 12. Anna Bikont, Joanna Szczęsna Towarzysze nieudanej podróży.
 13. Wisława Szymborska, Biografix.pl [dostęp 2013-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-07].
 14. Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego, onet.pl, 16 maja 2010 [dostęp 2014-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-20].
 15. Wisława Szymborska nie żyje. Noblistka zmarła po długiej chorobie. gazeta.pl, 2012-02-01. [dostęp 2012-02-01].
 16. Szymborska pochowana na cmentarzu Rakowickim. gosc.pl. [dostęp 2012-02-09].
 17. Olga Szpunar, „To grób noblistki? Wstyd!”. Rusinek uspokaja oburzonych, Gazeta.pl, 5 maja 2012 [dostęp 2012-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-08].
 18. Konrad Piasecki: Majchrowski: Świecki pogrzeb, zamiast kwiatów datki na hospicjum, ostatnia wola noblistki. RMF FM, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].
 19. Wisława SZYMBORSKA, sppwarszawa.pl [dostęp 2021-08-16].
 20. Justyna Sobolewska: Czytanie Polski (pol.). Polityka. [dostęp 2011-09-06].
 21. Łukasz Szewczyk: Niepublikowane wiersze Wisławy Szymborskiej w radiowej Trójce (pol.). W: Media2.pl [on-line]. 2012-09-21. [dostęp 2012-09-21].
 22. Anna Bikont, Joanna Szczęsna: Towarzysze nieudanej podroży (pol.). artykuł w GW, 2000-01-29. [dostęp 2013-01-24].
 23. Wojciech Czuchnowski, Dlaczego Szymborska potępiła księży?, „Gazeta Wyborcza”, 29 maja 2012.
 24. M.P. z 2011 r. nr 32, poz. 384 – pkt 1.
 25. Prezydent odznaczył ludzi kultury. Prezydent.pl, 2011-01-17. [dostęp 2011-01-17].
 26. M.P. z 1955 r. nr 96, poz. 363 poz.223.
 27. Medal Gloria Artis dla twórców i działaczy kultury. wp.pl, 5 października 2005. [dostęp 2 lipca 2011].
 28. Nagroda Fundacji im. Kościelskich. koscielscy.pl/. [dostęp 2012-02-10].
 29. Doktoraty Honoris Causa lata 1990–1996, UAM [zarchiwizowane z adresu 2010-09-16].
 30. Stefan Drajewski: Nie do końca odeszła. Zostały nam wiersze. Magazyn Głosu Wielkopolskiego, nr 28 (20.663), 3 lutego 2012, s. 2.
 31. Nobel Prizes and Laureates, Wislawa Szymborska – Facts. Nobelprize.org. [dostęp 2017-02-07]. Cytat: For poetry that with ironic precision allows the historical and biological context to come to light in fragments of human reality.
 32. Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. [dostęp 18 lutego 2011].
 33. Święto Małopolski 2012. malopolska.pl. [dostęp 18 czerwca 2017].
 34. Cyrea szymborska. poland.us. [dostęp 12 maja 2020].
 35. Maria Holzmann i inni, Cyrea Szymborska Gen. Et Sp. Nov., a New Textulariid Foraminifer from the Mediterranean Sea, „Journal of Foraminiferal Research”, 48 (2), 2018, s. 156-163, DOI10.2113/gsjfr.48.2.156 (ang.).
 36. Maria Dorota Pieńkowska: Nobilitacje. Sienkiewicz. Reymont. Miłosz. Szymborska. W: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza [on-line]. [dostęp 2014-12-18].
 37. Nagroda Nike 2003. nike.org.pl. [dostęp 2015-07-20].
 38. Nagroda Nike 2006. nike.org.pl. [dostęp 2015-07-20].
 39. Nagroda Nike 2010. nike.org.pl. [dostęp 2015-07-20].
 40. Janusz Drzewucki, Poezja zarażona życiem, „„Rzeczpospolita” z 8 października 2014”.
 41. Domofon poezji. miastoliteratury.pl. [dostęp 17 maja 2021].
 42. Łukasz Gazur: Przywitaj się przez domofon z wierszem. Dziennik Polski, 18 marca 2014. [dostęp 17 maja 2021].
 43. Sebastian Kudas: Bronisław Maj z Domofonem poezji. YouTube, 17 marca 2014. [dostęp 5 lutego 2019].
 44. na podstawie strony zespołu [dostęp 2012-02-01].
 45. Beata Poźniak: „People on the Bridge” – filmpoem by Wislawa Szymborska – Trailer. [dostęp 2018-02-11].
 46. Beata Poźniak: Filmografia. [dostęp 2018-02-11].
 47. Ilona Waksmundzki: MagazynPolonia „Ludzie na moście- z Beatą Poźniak rozmawia Ilona Waksmundzki”. [dostęp 2014-11-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]