Dom Pod Złotym Strusiem we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Pod Złotym Strusiem
Haus zum goldenen Strauss
Ilustracja
Dom Pod Złotym Strusiem
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Świdnicka 16-18

Typ budynku

kamienica czynszowa

Styl architektoniczny

neomanieryzm

Zniszczono

1945

brak współrzędnych

Dom Pod Złotym Strusiem (niem. Haus zum goldenen Strauss) – XIX-wieczna kamienica, która znajdowała się przy ul. Świdnickiej (pod dawnym numerem 16–18) we Wrocławiu, zniszczona podczas II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy murowany budynek na obecnej posesji nr 16–18 został wzniesiony już w średniowieczu, w latach 1350–1400[1]. W XIX wieku na trzech działkach wzniesiono jedną czterokondygnacyjną kamienicę z poddaszem, o siedmioosiowej elewacji. Dwie zewnętrzne osie tworzyły ryzalit pozorny względem trzech osi środkowych, w których umieszczono wejście główne. W części parteru umieszczono duże prostokątne okna witrynowe; na drugiej kondygnacji duże witrynowe okna łukowe. Pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją znajdował się wysunięty gzyms, który w częściach zewnętrznych podpierał małe kamienne balkoniki. Na tej samej wysokości, w osi elewacji, znajdowała się figurka złotego strusia[2].

Winiarnia Christiana Hansena[edytuj | edytuj kod]

Christian Hansen, pochodzący z winiarskiej rodziny z Bernkastel nad Mozelą, do Wrocławia przybył w 1815 roku i tu, przy ulicy Oławskiej 79, pod nazwą Christian Hansen Weinstube, otworzył szynk win francuskich, który stał się największym i najlepiej zaopatrzonym tego typu sklepem. Wysoka jakość wina, jaką oferował Hansen, pozwoliła mu zdobyć najlepszą klientelę; był m.in. dostawcą dworu księcia Fryderyka Leopolda pruskiego oraz Wilhelma Ernesta (wielkiego księcia Saksonii-Weimar-Eisenach).

W 1860 roku, po śmierci Christiana, winiarnię przy ul. Oławskiej przejął jego zięć Heinrich Schäfer. W 1861 roku winiarnia została przeniesiona na ulicę Oławską 9, a dwanaście lat później przeniósł ją do kamienicy przy ul. Świdnickiej 16–18, gdzie otworzył ekskluzywny lokal, przeznaczony dla wyższych sfer, pod tą samą nazwą[a][3][4]. Stoliki u Schäfera, w winiarni Christiana Hansena, rezerwowali ludzie z kręgów biznesu, ze świata nauki i kultury, a przede wszystkim przedstawiciele śląskich rodów szlacheckich. W latach 80. XIX wieku w winiarni spotykali się członkowie Związku Prasy Wrocławskiej, a w kolejnych latach – Śląskiego Związku Przyjaciół Fotografii. W latach 1919–1933 na winnych wieczorach w lokalu spotykali się członkowie wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, m.in. kolekcjoner sztuki Max Silberberg(inne języki) oraz dyrektor wrocławskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Oskar Moll(inne języki)[3][5].

Na asortyment, z jakiego słynęła winiarnia Hansena, składały się głównie wina burgundzkie i bordeaux oraz wina niemieckie. W jej karcie win znalazły się m.in. Château Montrose, Château Batailley, Chateau Léoville, Hochheimer i Geisenheimer Rottenberg[3].

W 1889 roku nowym właścicielem winiarni został wnuk Hansena, Heinrich Schäfer-Hansen (Heinrich Schäfer junior)[3].

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

W 1945 roku, w wyniku działań wojennych, kamienica uległa zniszczeniu[6]. W latach powojennych ruiny kamienic stojących na posesji 16–18 i 19 rozebrano, a w ich miejsce postawiono mały parterowy budynek, w którym do początku lat 90. działała kawiarnia „Delicja”. Po 1963 roku rozebrano dwie kolejne kamienice[7]. W 1991 roku cały wyburzony obszar wykupił Zygmunt Solorz[8], właściciel firmy Solpol zajmującej się importem z Niemiec i dystrybucją sprzętu elektronicznego. W grudniu 1993 roku w tym miejscu wzniesiono dom towarowy Solpol I[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Winiarnia do 1945 roku funkcjonowała pod nazwami: Christian Hansen Weingaststätte, 10 sierpnia 1921 roku jako Christian Hansen Weingroßhandlung A.G., od 7 września 1929 roku jako Hansen-Haus AG, w 1942 roku jako Christian Hansen Weinstuben – Festsäle[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Chorowska, Czesław Lasota: O zabudowie murowanej w pierzejach Rynku i ulic w: Ulice średniowiecznego Wrocławia w: „Wratislavia Antiqua”, nr 11. Wrocław: Uniwersytet Wrocławski, Instytut Archeologii, 2010.
  2. Fotografie kamienicy.
  3. a b c d Grzegorz Sobel: Winiarnia Christiana Hansena – okręt flagowy wrocławskiej gastronomii. Smaki Wrocławia, 2018-04-12. [dostęp 2019-12-08]. (pol.).
  4. Co w beczkach piszczy. O karcie win winiarni Christiana Hansena 1903–1904.
  5. Wnętrza winiarni Hansena (polska.org).
  6. Zniszczona kamienica Pod Złotym Strusiem (polska-org).
  7. Lodziarnia Delicja (polska-org).
  8. a b Europa na Świdnickiej. „Wieczór Wrocławia”, s. 8, 1993-12-07. 
  9. HWPH Historisches Wertpapierhaus AG.