Dominik Ibáñez de Erquicia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Dominik Ibáñez de Erquicia Pérez de Lete
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia

początek lutego 1589
Régil

Data i miejsce śmierci

14 sierpnia 1633
wzgórze Nishizaka (Nagasaki)

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Dominik Ibáñez de Erquicia Pérez de Lete (ur. początek lutego 1589 w Régil; zm. 14 sierpnia 1633 na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki w Japonii) − święty Kościoła katolickiego, baskijski dominikanin, misjonarz, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dominik Ibáñez de Erquicia Pérez de Lete w wieku 16 lat wstąpił do zakonu dominikanów w San Sebastián.

Jeszcze przed otrzymaniem święceń kapłańskich zgłosił się na ochotnika na misje na Filipinach. Do Manili przybył w maju 1611 r. Święcenia przyjął po ukończeniu nauki już na Filipinach. Kilka dni później wysłano go do Pangasinan, gdzie pracował przez kolejne 4 lata. Szacuje się, że w tym czasie ochrzcił ponad 10 000 dzieci. Następnie przydzielono go do pracy z Chińczykami w Manili. Został kaznodzieją i wykładowcą teologii na założonym w 1611 r. Uniwersytecie św. Tomasza w Manili.

Po pewnym czasie wysłano go do pracy misyjnej w Japonii, dokąd z kilkoma innymi misjonarzami dotarł 19 czerwca 1623 r. W tym czasie trwały tam prześladowania chrześcijan, tak że musiał ukrywać się i swoją działalność prowadził potajemnie. Został aresztowany razem ze swoim pomocnikiem katechistą Franciszkiem Shōemon 4 lipca 1633 r. w Nagayo. Dnia 13 sierpnia 1633 r. na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki został poddany torturze tsurushi (podobnie jak Franciszek Shoyemon), po 30 godzinach której zmarł 14 sierpnia.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manila na Filipinach w grupie 16 męczenników. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r/

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]