Dommel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Domel
Don-Don Domeru to ron
Gatunek anime, serial animowany
Kraj produkcji  Japonia
 Belgia
 Holandia
 Luksemburg
Liczba odcinków 104
Produkcja
Produkcja Dargaud Marina
Telecable Benelux
Reżyseria Hiroshi Sasagawa
Scenariusz Luc Dupanloup
Kaoru Toshima
Muzyka Takanori Arisawa
Czas trwania odcinka 10 min.
Pierwsza emisja
Data premiery Holandia 24 września 1989
Belgia wrzesień 1989
Francja 1990
Polska 16 lutego 1991
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Stany Zjednoczone ABC Family
Wielka Brytania Channel 4
Polska TVP 1
Lata emisji 5 kwietnia 198827 marca 1989

Domel (jap. どんどんドメルとロン Don-don Domeru to Ron?, fr. Cubitus, hol. Dommel)anime powstały w koprodukcji japońsko-belgijsko-holenderskiej w oparciu o komiks Cubitus. W Polsce był emitowany w sobotniej Wieczorynce od 16 lutego 1991 roku. W polskiej wersji językowej zachowano inne niż w oryginalnej wersji komiksu imiona postaci pochodzące z wersji japońskiej serialu.

Postaci[edytuj]

  • Domel (jap. ドメル Domeru, w komiksie: Cubitus) – wielki biały pies. Ale bardziej przypomina niedźwiedzia. Jest bardzo otyły. Charakterystyczne są pokaźny okrągły nos, niepohamowane myślenie o jedzeniu, długie spanie, chęć bycia docenianym.
  • Ron (jap. ロン Ron, w komiksie: Sémaphore) – właściciel Dommela. Otyły starszy pan z włosami i wąsami zbliżonymi do Alberta Einsteina. Zawsze nosi różowy sweter. Jest zapalonym wynalazcą. Na różne sposoby przymusza Dommela do testowania swoich wynalazków, co zwykle kończy się dla niego bardzo źle. Niejednokrotnie się kłócą, ale nie mogą bez siebie żyć.
  • Blackie (jap. ブラッキー Burakkī, w komiksie: Sénéchal) – czarno-biały kot. Przed wszystkimi udaje grzecznego i niegroźnego. W rzeczywistości lubi robić kawały, których efekty są często bolesne. Wina najczęściej spada na Dommela. Inni rzadko dostrzegają prawdziwego sprawcę. Najczęściej myślą, że ten uwziął się na Blackiego. Czasem udaje mu się wmówić Dommelowi, że zmienił się i chce się zaprzyjaźnić. Jeśli się nabierze, skutki są gorsze niż zwykle.
  • Cherry (jap. チェリー Cherī, w komiksie nie występuje) – około dwudziestoletnia sąsiadka. Ma wielką radość życia. Ron jest w niej zakochany do szaleństwa. Często o niej fantazjuje. Podobnie jak Dommel. Jeśli coś ją trapi lub ma marzenie, natychmiast pracuje nad odpowiednim wynalazkiem. Cherry nie dostrzega jego pożądania nigdy i nawet sobie tego nie wyobraża.
  • Pani Beatrix (jap. ベアトリクス Beatorikusu, w komiksie nie występuje) – sąsiadka w wieku Rona. Jest w nim zakochana, o czym wszyscy wiedzą. Ten, jako dżentelmen, ma problem ze spławianiem jej tak, aby nie wyjść na chama. Ale jeśli zgłasza się do niego z problemem wymagającym wynalazku, staje na wysokości zadania.
  • Policjant (w komiksie nie występuje) – nigdy nie mówi. Zawsze ma w ustach gwizdek. Gdy chce coś powiedzieć lub o czymś myśli, używa go. Postaci na ogół rozumieją to co chce przekazać. Widz musi posiłkować się ich interpretacją.
  • Bob (jap. ボブ Bobu, w komiksie nie występuje) – braciszek Cherry.

Wersja polska[edytuj]

Opracowanie: TELEWIZYJNE STUDIA DŹWIĘKU
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Dialogi:

Dźwięk: Jerzy Rogowiec
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownictwo produkcji: Dorota Suske
Tekst piosenki: Zbigniew Stawecki
Wykonanie piosenki: Danuta Stankiewicz
Wystąpili:

i inni

Kasety VHS[edytuj]

Producent: © 1988 DUPA/LOMBARD/TV TOKYO/TELECABLE, BENELUX
Licencja wyłączna udzielona przez: TELE-EAST International B.V.
Dystrybutor w Polsce: BAJDEX
Czas trwania: 90 minut

Bibliografia[edytuj]