Donauinsel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donauinsel
Ilustracja
Donauinsel widziana ze wzgórza Kahlenberg
Kontynent

Europa

Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Wiedeń

Akwen

Dunaj

Położenie na mapie Wiednia
Mapa konturowa Wiednia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Donauinsel”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Donauinsel”
48°14′N 16°24′E/48,233333 16,400000

Donauinsel – wyspa na Dunaju, długa, wąska wyspa w 22. dzielnicy Wiednia, Donaustadt, pomiędzy rzeką Dunaj w równoległym do rzeki kanałem Neue Donau. Wyspa mierzy 21,1 km i ma szerokość od 70–210 metrów.

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest ulubionym terenem rekreacyjnym dla wielu Wiedeńczyków. Na jej brzegach znajdują się liczne bary, restauracje i kluby nocne. Jest również dobrym miejscem do jazdy na rowerze, rolkach, pływania na kajakach. Znajduje się tam również plaża zwana Copa Cagrana nawiązująca swą nazwą do plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Kagran jest częścią 22. dzielnicy w pobliżu Donauinsel. W południowej i północnej części wyspy znajdują się plaże dla nudystów, które są bezpłatne i dostępne dla każdego.

Festiwal[edytuj | edytuj kod]

Corocznie pod koniec czerwca na wyspie odbywa się Donauinselfest – międzynarodowy festiwal typu open air. 23 września 2008, w ramach Mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych wspólnie przez Austrię i Szwajcarię, na Donauinsel zorganizowano pierwszy w historii koncert Madonny w Austrii.

Ochrona przed powodzią[edytuj | edytuj kod]

Wyspa powstała w latach 1972–1988 jako „produkt uboczny” planu regulacji rzeki Dunaj. Ponieważ Dunaj przepływa bezpośrednio przez Wiedeń, przez wiele lat powodzie stanowiły istotne zagrożenie. Aby zabezpieczyć miasto przed powodziami, wykopano dodatkowy kanał, równoległy do głównego koryta rzeki tzw. Nowy Dunaj (niem. Neue Donau). Wykopana w tej sposób ziemia utworzyła wyspę.

Widok na Donauinsel z latarnią morską

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Widok na Copa Cagrana

Mapy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]