Donauinsel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Donauinsel – wyspa na Dunaju, długa, wąska wyspa w 22. dzielnicy Wiednia, Donaustadt, pomiędzy rzeką Dunaj w równoległym do rzeki kanałem Neue Donau. Wyspa mierzy 21.1 km i ma szekorość od 70–210 metrów.

Rekreacja[edytuj]

Wyspa jest ulubionym terenem rekreacyjnym dla wielu Wiedeńczyków. Na jej brzegach znajdują się liczne bary, restauracje i kluby nocne. Jest również dobrym miejscem do jazdy na rowerze, rolkach, pływania na kajakach. Znajduje się tam również plaża zwana Copa Cagrana nawiązująca swą nazwą do plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Kagran jest częścią 22. dzielnicy w pobliżu Donauinsel. W południowej i północnej części wyspy znajdują się plaże dla nudystów, które są bezpłatne i dostępne dla każdego.

Festiwal[edytuj]

Corocznie pod koniec czerwca na wyspie odbywa się Donauinselfest – międzynarodowy festiwal typu open air. 23 września 2008, w ramach Mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych wspólnie przez Austrię i Szwajcarię, na Donauinsel zorganizowano pierwszy w historii koncert Madonny w Austrii.

Ochrona przed powodzią[edytuj]

Wyspa powstała w latach 1972-1988 jako "produkt uboczny" planu regulacji rzeku Dunaj. Ponieważ Dunaj przepływa bezpośredio przez miasto Wiedeń, przez wiele lat powodzie stanowiły istotne zagrożenie. Aby zabezpieczyć miasto przed powodziami, wykopano dodatkowy kanał, równoległy do głównego koryta rzeki tzw. Nowy Dunaj (niem. Neue Donau). Wykopana w tej sposób ziemia utworzyła wyspę.

Widok na Donauinsel z latarnią morską

Przypisy[edytuj]

Widok na Copa Cagrana

Mapy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]