Dorval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorval
Ilustracja
Państwo  Kanada
Prowincja Quebec Quebec
Burmistrz Edgar Rouleau
Powierzchnia 20,88 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

18 208
872,2 os./km²
Położenie na mapie Quebecu
Mapa lokalizacyjna Quebecu
Dorval
Dorval
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Dorval
Dorval
Ziemia45°27′N 73°45′W/45,450000 -73,750000
Strona internetowa
Portal Portal Kanada
Dorval na mapie wyspy Île de Montréal

Dorval – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montreal. Leży w obszarze metropolitarnym Montrealu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Dorvalu zaczęła się w 1665 roku, kiedy sulpicjanie założli misję na peryferiach Ville-Marie, francuskiej osady z której powstał dzisiejszy Montreal. Dorval został pierwotnie nazwany Gentilly, później nastąpiła zmiana nazwy na La Présentation-de-la-Vierge-Marie, aż ostatecznie ustanowiono dzisiejszą nazwę. Jego inkorporacji jako wioski dokonano w 1892 roku, prawa miejskie (czyli status town/ville) uzyskał w 1903, a status city/cité w 1956 (dzisiaj miasto posiada status ville, ponieważ w dzisiejszym Quebecu nie rozróżnia się już między ville a cité - wszystkie miasta mają status ville).

Tak jak w przypadku wielu innych miejscowości na Wyspie Montrealu, spółka Grand Trunk Railway, która pojawiła się w Dorvalu w 1855, w dużej mierze przyczyniła się do napływu wielu bogatych anglojęzycznych rodzin, szukających letniego schronienia będącego w pobliżu ich montrealskich mieszkań i miejsc pracy. Połączenie między Dorvalem a Montrealem zostało dodatkowo ułatwione dzięki rozbudowie sieci dróg w okresie międzywojennym. Po drugiej wojnie światowej wiele rodzin klasy średniej migrowało z Montrealu i reszty Kanady do Dorvalu, co było możliwe poprzez rozbudowę autostrady nr 20 oraz masową budowę mieszkań. Wśród tych nowych mieszkań większość stanowiły domy jednorodzinne, pojawiały się jednak również niskobudżetowe zabudowania wielorodzinne budowane przeważnie na obszarach wcześniej wykorzystywanych do celów rolniczych.

1 stycznia 2002 Dorval został włączony do Montrealu. 20 czerwca mieszkańcy byłego miasta przegłosowali opcję odłączenia, co doprowadziło do odzyskania praw miejskich i odłączenia się od Montrealu 1 stycznia 2006 roku.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców Dorval wynosi 18 208. Język angielski jest językiem ojczystym dla 44,4%, francuski dla 32,0%, hiszpański dla 3,0%, włoski dla 3,0%, arabski dla 2,0%, rumuński dla 1,4%, tagalog dla 1,2%, niemiecki dla 1,0% mieszkańców (2011)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]