Dracula: Historia nieznana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dracula: Historia nieznana
Dracula Untold
Rok produkcji 2014
Kraj produkcji USA
Język angielski
Reżyseria Gary Shore
Scenariusz Matt Sazama
Burk Sharpless
Główne role Luke Evans
Dominic Cooper
Sarah Gadon
Art Parkinson
Charles Dance
Muzyka Ramin Djawadi
Zdjęcia John Schwartzman
Montaż Richard Pearson
Wytwórnia Legendary Pictures
Dystrybucja Universal Pictures
Budżet 70 mln USD
Przychody brutto 217 mln USD

Dracula: Historia nieznana (ang. Dracula Untold) – amerykański film z gatunku horroru, z 2014 roku, wyprodukowany przez Universal, w reżyserii Gary’ego Shore’a, dla którego był to pełnometrażowy debiut. Scenariusz luźno inspirowany powieścią Brama Stokera Drakula oraz historycznym władcą Wołoszczyzny Włada Palownika napisali Matt Sazama i Burk Sharpless. Film opowiada historię transylwańskiego księcia, który poświęca swoją duszę dla ratowania swojego syna oraz państwa.

Muzykę do filmu skomponował Ramin Djawadi, zmontował go Richard Pearson, autorem zdjęć był John Schwartzman.

Budżet filmu wyniósł 70 milionów USD, wpływy wyniosły 217 milionów

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu miała miejsce 17 października 2014 roku.

Widzowie zarzucają twórcom brak konsekwentności czy logiki, niedopracowanie szczegółów (np. Mirena w trumnie nie ma na szyi śladów po ugryzieniu), banalność wątków oraz absurdalność niektórych bohaterów czy scen[1][2]. Chwalone są natomiast efekty specjalne (zwłaszcza przemienianie się głównego bohatera w stado nietoperzy) gra aktorska oraz pomysł na fabułę. Odbiorcy zwrócili też uwagę, że tytułowy Wład Palownik był władcą Wołoszczyzny a nie Transylwanii, a klasztor Cozia nie przejawiał militarnego potencjału i w rzeczywistości nie uciekano by do niego[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Pomimo zebranej krytyki, film otrzymał dwie nominacje oraz dwie nagrody.

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku film otrzymał nominację do nagrody amerykańskiej publiczności People’s Choice w kategorii ulubiony film familijny. Został też nominowany do Saturnów w kategorii najlepsza charakteryzacja[4].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku film otrzymał dwie statuetki w konkursie Akademii Science Fiction, Fantasy i HorroruSaturnach. Zwyciężył w kategoriach "Najlepszy horror", a w kategorii "Najlepsze kostiumy" nagrodę odebrała Ngila Dickson[4].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Film posiada otwarte zakończenie, co umożliwia stworzenie kontynuacji historii o Vladzie Draculi. Universal Studio na razie nie podało żadnej informacji o dalszym losie filmu, jednak zarobek 217 mln USD przy budżecie 70 mln pozwala producentom myśleć o produkcji sequela. Sam Luke Evans, w wywiadzie dla Screen Rant sprawę komentuje następująco:

To był dla mnie przyjemny proces. Zdecydowanie miał swoje wady, ale otrzymałem sporo pozytywnych reakcji od ludzi, którzy pytają mnie także, kiedy powstanie druga część. [Pierwszą część] zostawiliśmy otwartą, wiecie, ta postać mogłaby pojawić się w wielu różnych czasach historycznych. Kto wie. Chciałbym ją przywrócić w jakimś kontekście, ale, szczerze mówiąc, wiem tak samo niewiele, jak wy, kiedy chodzi o marzenia Universal Studios[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dracula: Wampiry bez zębów – Recenzja filmu Dracula: Historia nieznana (2014), Filmweb [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  2. Dobry wampir był, tylko mało pił... krwi. "Dracula: Historia nieznana", recenzja sPlay, rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 18 października 2014 [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  3. Ciekawostki – Dracula: Historia nieznana (2014), Filmweb [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  4. a b l, Dracula: Historia nieznana, fdb.pl [dostęp 2021-01-31].
  5. Luke Evans chciałby powrócić do roli Draculi, ostatniatawerna.pl, 24 października 2017 [dostęp 2021-01-31] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]