Bram Stoker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bram Stoker
Ilustracja
Bram Stoker (1906)
Imię i nazwisko Abraham Stoker
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1847
Dublin
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 1912
Londyn
Narodowość irlandzka
Język angielski
Dziedzina sztuki powieść gotycka
Ważne dzieła

Drakula

Faksymile
Strona internetowa

Bram Stoker, właściwie Abraham Stoker (ur. 8 listopada 1847 w Dublinie, zm. 20 kwietnia 1912 w Londynie) – irlandzki pisarz, jeden z czołowych twórców światowej literatury grozy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 8 listopada 1847 w dublińskim Clontarfie. W latach 1864–1870 studiował na Trinity College w Dublinie. Jako dziecko miał poważne problemy z chodzeniem[1]. Pracował jako dziennikarz, a następnie, przez dwadzieścia siedem lat, jako sekretarz znanego aktora, odtwórcy ról szekspirowskich sir Henry'ego Irvinga[1] oraz jako administrator należącego do Irvinga Lyceum Theatre w Londynie.

Bram Stoker słynny stał się dzięki gotyckiej powieści Dracula (1897), w której stworzył legendę hrabiego-wampira o imieniu Drakula. Na podstawie tej książki powstały wszystkie inne utwory literackie i filmy o tej postaci, która stała się jednym z bardziej znanych motywów literackich i kinowych oraz utrwalonym w kulturze popularnej wizerunkiem wampira.

Stoker napisał również powieść Lair of the White Worm (1911), opowiadającą o odkryciu jaskini będącej w starożytności miejscem kultu dla wciąż żyjących potworów. Spod jego pióra wyszły także bajki dla dzieci, baśnie, powieść fantastyczna Jewel of the Seven Stars (1903), biografia Personal Reminiscences of Henry Irving (1906) i opowiadania erotyczne. Późniejsze dokonania literackie Stokera nie dorównały popularnością Draculi; ich autor w zbiorowej świadomości zapisał się jako twórca jednego dzieła.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa nagrody literackiej przyznawanej od 1987 r. przez Horror Writers Association dla twórców literatury grozy – Nagroda Brama Stokera.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Brama Stokera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bram Stoker, Irish writer (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2016-11-06].