Drejdel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drejdl

Dridyl (jid. דריידל) zwany też po hebrajsku: sewiwon) – czteroboczny bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie, który służy do uprawiania tradycyjnej żydowskiej gry hazardowej podczas święta Chanuka.

Przed powstaniem państwa Izrael w 1948 r. na wszystkich drejdlach znajdowały się litery nun, gimel, hej i szin, które są pierwszymi literami słów w zdaniu: nes gadol haja szam (wielki cud stał się tam). Współcześnie w Izraelu na drejdlu znajdują się litery nun, gimel, hej, pej, które są pierwszymi literami słów w zdaniu: nes gadol haja po (wielki cud stał się tu).

Zasady gry 
Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbą monet (cukierków, czekoladek itd.) Wszyscy gracze dają do "banku" jedną monetę. Następnie kolejno kręci się bączkiem i zabiera się z banku lub wpłaca do niego swoje monety w zależności od tego, która litera ukaże się po zatrzymaniu bączka. Istnieje kilka sposobów gry, ale najczęściej: nun – oznacza, że każdy dokłada do "banku" (w innej wersji: nikt nie wygrywa); gimel – obracający bączkiem bierze wszystko; hej – bierze się połowę; szin lub pej – obracający dodaje do "banku" jedna monetę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]