Drobniczka jednodniówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drobniczka jednodniówka
Heterandria formosa[1]
Girard, 1859
Ilustracja
(samica)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Infragromada

doskonałokostne

Rząd

karpieńcokształtne

Rodzina

piękniczkowate

Podrodzina

Poeciliinae

Rodzaj

Heterandria

Gatunek

drobniczka jednodniówka

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Drobniczka jednodniówka[3][4], drobniczka[5][6] (Heterandria formosa) – gatunek żyworodnej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Pochodzi ze wschodnich stanów USA – z niewielkich zbiorników Karoliny i Florydy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany po raz pierwszy przez Agassiza w 1855[7]. Opis ten nie spełniał jednak wymogów formalnych stawianych opisom nowych taksonów. Pełne dane opublikował w 1859 Girard[8] i to on jest uznawany za autora naukowej nazwy gatunku[9].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Tułów brunatno-żółty, przez cały tułów pośrodku przebiega czarny pasek, przez który przechodzi 8–10 czarnych pionowych kresek. Płetwa ogonowa, grzbietowa i płetwy piersiowe przezroczyste. Na płetwie grzbietowej mała czarna plamka obrzeżona na czerwono. Oczy białe z czarnymi tęczówkami. Samiec osiąga do 2 cm długości i jest szczuplejszy od samicy, pierwsze promienie płetwy odbytowej ma przekształcone w długie gonopodium. Samica osiąga do 3,5 cm długości, jest bardziej krępa, na przezroczystej płetwie odbytowej ma czarną plamkę.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wody słodkie i słonawe od Karoliny Północnej po Florydę.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Po kilkutygodniowej ciąży z jaj rozwijających się w ciele samicy przez 5 do 17 dni rodzi się od 1 do maksymalnie 10–25 małych drobniczek, po 3–4 dziennie. Młode są dość duże i żywią się planktonem. Dzięki takiej strategii zwiększają się szanse potomstwa na przeżycie w środowisku naturalnym.

Woda[edytuj | edytuj kod]

Woda średnio twarda, pH ok. 7. Najczęściej jest wymieniana temperatura 20–26 °C – w skrajnych przypadkach od 10 do 36 °C.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Ryba wszystkożerna. W środowisku naturalnym chętnie je larwy komarów – z tego powodu używana do zwalczania plagi komarów. Z tej racji angielska nazwa tej ryby to Mosquito Fish. Ponadto zjada glony, preferuje również pokarm roślinny suchy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heterandria formosa, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Heterandria formosa, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  4. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  5. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  6. Zygmunt Lorec, Drobniczka, AKWARIUM (Nr 27)3/75
  7. Agassiz, L. (1855) Remarks on Dr. B. Dowler's paper "Discovery of viviparous fish in Louisiana.". American Journal of Science and Arts (Series 2) 19: 133-136.
  8. Girard, C. F. (1859) Ichthyological notices. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia 11: 56-68.
  9. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes, California Academy of Sciences, 9 września 2009 [dostęp 2010-01-10] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  • Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt, Atlas ryb akwariowych, Henryk Garbarczyk (tłum.), Eligiusz Nowakowski (tłum.), Warszawa: Delta W-Z, 2000, ISBN 83-7175-260-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]