Drobniczka jednodniówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drobniczka jednodniówka
Heterandria formosa[1]
Girard, 1859
(samica)
(samica)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd karpieńcokształtne
Rodzina piękniczkowate
Podrodzina Poeciliinae
Rodzaj Heterandria
Gatunek drobniczka jednodniówka

Drobniczka jednodniówka[2][3], drobniczka[4][5] (Heterandria formosa) – gatunek żyworodnej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Pochodzi ze wschodnich stanów USA – z niewielkich zbiorników Karoliny i Florydy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany po raz pierwszy przez Agassiza w 1855[6]. Opis ten nie spełniał jednak wymogów formalnych stawianych opisom nowych taksonów. Pełne dane opublikował w 1859 Girard[7] i to on jest uznawany za autora naukowej nazwy gatunku[8].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Tułów brunatno-żółty, przez cały tułów pośrodku przebiega czarny pasek, przez który przechodzi 8–10 czarnych pionowych kresek. Płetwa ogonowa, grzbietowa i płetwy piersiowe przezroczyste. Na płetwie grzbietowej mała czarna plamka obrzeżona na czerwono. Oczy białe z czarnymi tęczówkami. Samiec osiąga do 2 cm długości i jest szczuplejszy od samicy, pierwsze promienie płetwy odbytowej ma przekształcone w długie gonopodium. Samica osiąga do 3,5 cm długości, jest bardziej krępa, na przezroczystej płetwie odbytowej ma czarną plamkę.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wody słodkie i słonawe od Karoliny Północnej po Florydę.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Po kilkutygodniowej ciąży z jaj rozwijających się w ciele samicy przez 5 do 17 dni rodzi się od 1 do maksymalnie 10–25 małych drobniczek, po 3–4 dziennie. Młode są dość duże i żywią się planktonem. Dzięki takiej strategii zwiększają się szanse potomstwa na przeżycie w środowisku naturalnym.

Woda[edytuj | edytuj kod]

Woda średnio twarda, pH ok. 7. Najczęściej jest wymieniana temperatura 20–26 °C – w skrajnych przypadkach od 10 do 36 °C.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Ryba wszystkożerna. W środowisku naturalnym chętnie je larwy komarów – z tego powodu używana do zwalczania plagi komarów. Z tej racji angielska nazwa tej ryby to Mosquito Fish. Ponadto zjada glony, preferuje również pokarm roślinny suchy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heterandria formosa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  3. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  4. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  5. Zygmunt Lorec, Drobniczka, AKWARIUM (Nr 27)3/75
  6. Agassiz, L. (1855) Remarks on Dr. B. Dowler's paper "Discovery of viviparous fish in Louisiana.". American Journal of Science and Arts (Series 2) 19: 133-136.
  7. Girard, C. F. (1859) Ichthyological notices. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia 11: 56-68.
  8. William N. Eschmeyer & R. Fricke (red.): Catalog of Fishes electronic version (9 September 2009) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 10 stycznia 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  • Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]