Louis Agassiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis Agassiz
Jean Louis Rodolphe Agassiz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1807
Môtier, Szwajcaria
Data i miejsce śmierci 14 grudnia 1873
Cambridge
Zawód zoolog, paleontolog, geolog, glacjolog
Appletons' Agassiz Jean Louis Rudolphe signature.svg

Jean Louis Rodolphe Agassiz (ur. 28 maja 1807 w Môtier, Szwajcaria, zm. 14 grudnia 1873 w Cambridge, Massachusetts, Stany Zjednoczone) – szwajcarski zoolog, paleontolog, geolog i glacjolog.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Od 1831 profesor uniwersytetu w Neuchâtel w Szwajcarii, od 1846 uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Założyciel Muzeum Zoologii Porównawczej w Cambridge. Przeciwnik darwinizmu. Przyczynił się do rozwoju systematyki kopalnych mięczaków i ryb. Uważał, że gatunki nie ulegały przekształceniu, ale były niszczone w kolejnych katastrofach. Jako pierwszy wysunął hipotezę o istnieniu wielkiego zlodowacenia w czwartorzędzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Môtier w francuskojęzycznym kantonie Neuchâtel. Edukację rozpoczął w szkołach elementarnych w Biel i Lozannie. Następnie studiował medycynę na uniwersytetach w Zurychu, Heidelbergu i Monachium. W 1829 otrzymał tytuł doktora uniwersytetu w Erlangen, w 1830 doktora medycyny na uniwersytecie w Monachium. Od 1846 profesor zoologii i geologii na uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Na jego cześć nazwano plejstoceńskie Jezioro Agassiz.

W XIX wieku wykłady Agassiza Plan stworzenia. Odczyty o podstawach przyrodzonych powinowactwa ze zwierzętami na język polski przetłumaczył Karol Jurkiewicz, a wydał je Maurycy Orgelbrand w Warszawie w 1876 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]