Drobnoporek sproszkowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drobnoporek sproszkowany
Ilustracja
Młody okaz białaka ptychogasteroidalnego
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

Dacryobolaceae

Rodzaj

drobnoporek

Gatunek

drobnoporek sproszkowany

Nazwa systematyczna
Postia ptychogaster (F. Ludw.) Vesterh.
Nordic Jl Bot. 16(2): 213 (1996)
Starszy okaz
Hymenofor

Drobnoporek sproszkowany (Postia ptychogaster (F. Ludw.) Vesterh.) – gatunek grzybów z rodziny Dacryobolaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Postia, Dacryobolaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisany został w 1880 r. przez F. Ludwiga jako Polyporus ptychogaster, obecną nazwę nadał mu Jan Vesterholt w 1996 r.

Synonimów łacińskich ma kilkanaście. Niektóre z nich:

  • Oligoporus ptychogaster (F. Ludw.) Falck & O. Falck 1880
  • Polyporus ptychogaster F. Ludw. 1880[2].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. (dla synonimu Oligoporus ptychogaster). W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był także przez Stanisława Domańskiego pod nazwą białak ptychogasteralny[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Jednoroczny. Do podłoża przyrasta bokiem. Owocniki wyrastają pojedynczo lub w nielicznych skupiskach. Pojedynczy ma średnicę do 10 cm, kształt poduszeczkowaty lub półkolisty. Powierzchnia włochata, u młodych owocników biała, u starszych brązowiejąca[4].

Hymenofor

Rurkowaty, powstaje w dolnej części owocnika, rzadko i późno, rozpada się natomiast szybko, wskutek czego jest dość trudny do obserwacji, Rurki są kruche i krótkie, ich pory są porozrywane, na jednym mm mieści się ich 2–4[4].

Miąższ

U młodych owocników soczysty, tylko przy nasadzie twardszy. Składa się z ułożonych promieniście włókienek przedzielonych jamkami, które wypełnione są chlamydosporami. Jest koncentrycznie strefowany[4].

Zarodniki

Chlamydospory są jajowato-elipsoidalne i grubościenne o rozmiarach 4,7 × 3,4–4,5 μm. Bazydiospory są elipsoidalne, zakończone skośnym dzióbkiem, gładkie, bezbarwne i zazwyczaj z kroplą. Mają rozmiar 4–5,5 × 2,5–3,5 μm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Europie, Rosji oraz w prowincji Quebec w Kanadzie[5]. W Polsce znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[6], jednak według innych źródeł jest raczej pospolity[4].

Rośnie w lasach mieszanych, przede wszystkim na drzewach iglastych, szczególnie na sośnie i świerku, notowano go też na modrzewiu Larix kaempferi[4]. Na drzewach liściastych występuje rzadziej[3].

Grzyb niejadalny. Jest saprotrofem rozwijającym się na martwym drewnie i powodującym brunatną zgniliznę drewna[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

  • drobnoporek gorzki (Postia stiptica) nie ma tak włochatej powierzchni i jest w smaku gorzki[4],
  • podobne, włochate owocniki formy niedoskonałej występują też u innych gatunków z rodzajów Postia i Tyromyces, ale rzadko i są mniejsze[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2020-11-18] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2013-09-20] (ang.).
  3. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g h i Piotr Łakomy, Atlas hub, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008, ISBN 978-83-7073-650-7.
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2014-09-01].
  6. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.