Drugi gabinet Billy’ego Hughesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Premier Billy Hughes
Minister handlu i ceł William Archibald

Drugi gabinet Billy'ego Hughesa (ang. the Second Hughes Ministry) - trzynasty gabinet federalny Australii, urzędujący od 14 listopada 1916 do 17 lutego 1917 roku.

Gabinet powstał po tym, jak w wyniku rozłamu w rządzącej dotąd Australijskiej Partii Pracy (ALP) dotychczasowy lider partii i zarazem premier Billy Hughes został z niej wykluczony. Wkrótce potem założył nowe ugrupowanie, Narodową Partię Pracy. Dzięki poparciu udzielonemu Hughesowi w parlamencie przez opozycyjną dotąd Związkową Partię Liberalną (CLP) premier utrzymał się jednak u władzy i utworzył swój drugi gabinet.

Przez większość czasu urzędowania gabinetu trwały rozmowy dotyczące zacieśnienia współpracy między środowiskiem Hughesa (który był politykiem łączącym poglądy lewicowe i nacjonalistyczne) z bardziej konserwatywną CLP. Ostatecznie Narodowa Partia Pracy i Związkowa Partia Liberalna połączyły się w jedno ugrupowanie, które przyjęło nazwę Nacjonalistycznej Partii Australii. W lutym 1917 Hughes powołał swój trzeci gabinet, w którym zasiedli zarówno jego dotychczasowi współpracownicy, jak i politycy dawnej CLP.

Skład[edytuj | edytuj kod]

stanowisko członek gabinetu
premier Billy Hughes
prokurator generalny Billy Hughes
minister obrony George Pearce
minister marynarki wojennej Jens Jensen
minister poczty William Webster
minister skarbu Alexander Poynton
minister spraw wewnętrznych i terytoriów Frederick Bamford
minister robót publicznych i kolei Patrick Lynch
wiceprzewodniczący Federalnej Rady Wykonawczej William Spence
minister handlu i ceł William Archibald
ministrowie bez teki Edward Russell
William Laird Smith

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]