Drzewiak czarnostopy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drzewiak czarnostopy
Dendrolagus bennettianus[1]
De Vis, 1887
Drzewiak czarnostopy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina kangurowate
Podrodzina kangury
Rodzaj drzewiak
Gatunek drzewiak czarnostopy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Drzewiak czarnostopy[3] (Dendrolagus bennettianus) – gatunek ssaka z rodziny kangurowatych (Macropodidae)[4][3].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest największym nadrzewnym torbaczem Australii. Długość ciała 69-70,5 cm (samice), 72-75 cm (samce), długość ogona 73-80 cm (samice), 82-84 cm (samce). Masa ciała 8-10,6 kg (samice), 11,5-13,7 kg (samce)[5]. Wierzch ciała ciemnobrązowy; podbródek, gardło i spód ciała jaśniej ubarwione. Stopy są czarne. Czoło szarawe, ponadto na pysku, ramionach, szyi i z tyłu głowy występuje rdzawe zabarwienie. U nasady ogona znajduje się czarna plama, która od strony spodniej ma odcień jaśniejszy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w północno-wschodnim Queenslandzie[2][4]. Zasięg jego występowanie rozciąga się od rzeki Daintree na południu do Mt. Amos na północy i do Mt. Windsor na zachodzie.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje wyżynne lasy deszczowe oraz lasy nadbrzeżne.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Drzewiaki Bennetta prowadzą nocny tryb życia. Po drzewach poruszają się bardzo zwinnie, są zdolne skoczyć na odległość 9 metrów, by dostać się na gałąź sąsiedniego drzewa. Swego długiego ogona używają jako narządu równowagi podczas poruszania się między gałęziami drzew. Na ziemi poruszają się skacząc z ciałem pochylonym do przodu i ogonem podwiniętym do góry.

Jako jedne z niewielu wyraźnie terytorialnych kangurów, dorosłe samce utrzymują terytoria o powierzchni do 25 hektarów, które pokrywają się z terytoriami kilku samic. Praktycznie wszystkie dorosłe samce noszą na swych ciałach blizny po licznych sporach o terytoria, niektórym nawet brakuje uszu. Obszary zajmowane przez dorosłe samice nie pokrywają się. Pojedynczej samicy towarzyszą jedynie młode lub dorosły samiec. Drzewiaki spędzają dzień wysoko w gałęziach drzew, które opuszczają w nocy, gdy udają się na żer.

Odżywiają się liśćmi drzew z rodzajów Ganophyllum, Aidia i Schefflera oraz opadłymi owocami.

Samica rodzi co roku jedno młode, które jest z nią przez okres 2 lat, w tym pierwsze 9 miesięcy spędza w torbie matki. Dorosłe samce nie zajmują się potomstwem; jednak zaobserwowano samce towarzyszące młodym, które straciły matki. Drzewiaki są zdolne do reprodukcji przez okres około 20 lat.

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii NT (podwyższonego ryzyka)[2]. W przeszłości zagrożeniem dla tego gatunku były polowania rdzennych mieszkańców Australii[6]. Obecnie zagrożeniami dla tego ssaka są niszczenie ich siedlisk[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dendrolagus bennettianus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Dendrolagus bennettianus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dendrolagus bennettianus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 26 czerwca 2010]
  5. Hien Nguyen: Dendrolagus bennettianus (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 26 sierpnia 2010].
  6. R. W. Martin, P. M. Johnson: Bennett's Tree-kangaroo, * Dendrolagus bennettianus W: The Mammals of Australia. Wyd. 3. Sydney: Reed New Holland, 2008, s. 308-309. ISBN 1-877069-25-6. (ang.)