Drzewiak naziemny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drzewiak naziemny
Dendrolagus mbaiso[1]
Flannery, Boeadi & Szalay, 1995
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina kangurowate
Podrodzina kangury
Rodzaj drzewiak
Gatunek drzewiak naziemny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Drzewiak naziemny[3] (Dendrolagus mbaiso) – gatunek torbacza z rodziny kangurowatych (Macropodidae), bliski krewniak drzewiaka jednobarwnego (Dendrolagus dorianus)[4][5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny Nowej Gwinei (Sudirman), występujący jedynie w górach Tembagapura i Kwiyawagi, w prowincji Papua[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Gęsta, gruba sierść jest czarna z białymi znaczeniami. Na czole znajduje się biała plamka, pysk jest obramowany na biało, szyja i brzuch są również białe. Wzór ubarwienia zmienia się, gdy zwierzę osiąga dojrzałość. Waga ciała od 6,5-14,5 kg.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Żyje w omszałych lasach wysoko w górach[5], gdzie temperatura w nocy zwykle spada poniżej zera. Występuje na wysokości od 2.700 do 3.500 m n.p.m.[2], a według innych źródeł do 4.200 m. n.p.m.[4].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od innych gatunków drzewiaków, spędza większość czasu na ziemi. Żywi się głównie liśćmi. Nie jest zwierzęciem bojaźliwym - potrafi zbliżyć się do człowieka bez większego wahania. W swojej ojczyźnie uważany jest za zwierzę święte a jego nazwa gatunkowa mbaiso oznacza zakazany w miejscowym dialekcie. Przez miejscowych nazywany jest bondegezou. Prowadzi się wiele badań, by dowiedzieć się więcej o tym gatunku, ale wciąż ta wiedza jest bardzo mała.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dendrolagus mbaiso, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Dendrolagus mbaiso. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dendrolagus mbaiso. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 21 czerwca 2015]
  5. a b Flannery, T. F., Boeadi, A. L. Szalay. A new tree-kangaroo (Dendrolagus: Marsupialia) from Irian Jaya, Indonesia, with notes on ethnography and the evolution of tree-kangaroos. „Mammalia”. 59 (1), s. 65-84, 1995. Walter de Gruyter. DOI: 10.1515/mamm.1995.59.1.65. ISSN 1864-1547 (ang.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Dingiso (Dendrolagus mbaiso) (ang.). ARKive. [dostęp 23 grudnia 2008].