Duncan Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duncan Jones na Tribeca Film Festival (2009)

Duncan Zowie Hayward Jones (ur. 30 maja 1971 w Londynie) – angielski reżyser filmowy, który zadebiutował w 2009 roku filmem Moon.

Jest synem Davida Bowiego i jego pierwszej żony Mary Angeli Barnett. Urodził się w Szpitalu Beckenham w południowej części Londynu. Dzieciństwo spędził w Berlinie, Londynie i Vevey. Po rozwodzie rodziców opiekę nad dzieckiem objął David Bowie. W wieku 14 lat rozpoczął naukę w prywatnej szkole Gordonstoun. W 1995 roku otrzymał tytuł bakałarza filozofii na College of Wooster. Następnie rozpoczął studia doktoranckie na Vanderbilt University, które jednak porzucił na rzecz studiów na London Film School.

W 2006 roku wyreżyserował spoty reklamowe dla French Connection. W 2009 roku miał premierę jego debiutancki film pełnometrażowy, Moon. Zachęcony jego sukcesem, planuje nakręcenie dwóch dalszych filmów w konwencji SF[1]. W roku 2011 odbyła się premiera drugiego filmu Jonesa, Kod nieśmiertelności (Source Code). W 2013 rozpocznie pracę nad adaptacją serii gier Warcraft (producent: Blizzard), premiera filmu planowana jest na 2016[potrzebne źródło].

Przypisy