Gordonstoun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek szkoły Gordonstoun

Gordonstoun – prywatna szkoła w Szkocji, położona kilka kilometrów na północ od Elgin (Moray), sąsiadująca z bazą lotniczą RAF Lossiemouth. Gordonstoun zajmuje rozległy kompleks budynków - zarówno zabudowania nowoczesne, wystawione specjalnie na potrzeby szkoły, jak i centralne XVII-wieczne, będące niegdyś własnością sir Roberta Gordona.

Szkoła została założona w 1934 roku przez dr Kurta Hahna, twórcę Schule Schloss Salem (School of the Castle of Salem) w południowych Niemczech, który ze względu na swoje żydowskie korzenie musiał uciekać przed nazistami.

Motto Gordonstoun głosi: „Więcej jest w Tobie niż myślisz”. Szkoła znana jest z etosu inspirowanego naukami starożytnych Greków oraz niegdyś niemal wojskowej, obecnie nieco złagodzonej dyscypliny. Szkoła akcentuje rolę wychowania fizycznego (m.in. organizuje obowiązkowe rejsy po Morzu Północnym i Atlantyku szkolnym jachtem w nierzadko ekstremalnych warunkach, „szkoły przetrwania” w górach) i oferuje ogromną liczbę pozaakademickich zajęć, w tym takich, które nastawione są na udzielanie pomocy innym - Gordonstoun ma wyposażoną w profesjonalny wóz i ekwipunek uczniowską jednostkę straży pożarnej. W ostatnim piętnastoleciu szkoła stawia również na działalność artystyczną uczniów - zarówno uzupełniającą, jak i realizowaną w ramach programu akademickiego (Theatre Studies, Dance). Szkoła posiada własną profesjonalnie wyposażoną scenę teatralną - Ogstoun Center, a wystawiane przez studentów produkcje odwiedzają międzynarodowe festiwale, m.in. słynny Edinburgh Fringe.

Szkołę rozsławiają jej absolwenci, m.in.

Wśród absolwentów Gordonstoun są również Polacy, stypendyści Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Pierwszym polskim absolwentem był Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży[1].

Do grona Gordonstończyków próbuje zaliczać się także fikcyjne postaci. Biogram Lary Croft, bohaterki serii gier komputerowych i filmów, przypisuje jej ukończenie tej szkoły.

Dokument telewizyjny przygotowany przez Discovery Channel, opowiadający historię powstania serii fantastycznych powieści o Harrym Potterze sugeruje, że autorka - Joanne Kathleen Rowling - opisując Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart, inspirowała się właśnie szkocką Gordonstoun.

Mistyczny charakter Gordonstoun podkreślają legendy o alchemiku, sir Robercie Gordonie, który miał zaprzedać duszę diabłu, a uciekając przed nim trafił na północ Szkocji, gdzie wybudował Round Square - okrągły budynek, w murach którego diabeł nie mógłby zapędzić go w żaden róg, obecnie jeden z blisko dziesięciu akademików na terenie kampusu Gordonstoun - i centralny pałac, obecnie mieszczący między innymi aulę oraz biura dyrekcji Szkoły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]