Dungeon Master

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dungeon Master
Producent FTL Games
Wydawca FTL Games
Dystrybutor IPS Computer Group
Projektant Wayne Holder, Doug Bell, Michael Newton, Dennis Walker i Andy Jaros
Data wydania 1987
Gatunek gra fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Atari ST, Amiga, IBM PC, Apple IIGS, FM Towns, Super NES, X68000
Nośniki dyskietka (1)
Wymagania

Atari ST: 512 KB RAM
Amiga: 1 MB RAM
PC: procesor 286, 512 KB RAM, karta graficzna VGA

Kontrolery mysz, klawiatura

Dungeon Master – gra z gatunku role-playing, stworzona przez firmę FTL Games w 1987 roku. To pierwsza komputerowa gra fabularna, w której rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym[1]. Gra rozgrywa się w podziemiach, gdzie bohaterowie spotykają wiele wrogo nastawionych potworów. Aby przejść na następne poziomy labiryntu gracz musi wykonywać kolejne zadania. Drużyna może składać się maksymalnie z czterech postaci. Postacie zdobywają sprawność w czterech profesjach: wojownika, ninja, czarownika i kapłana.

Pierwotna wersja gry powstała na Atari ST i biła ówczesne rekordy sprzedaży. Szacuje się, że sprzedano ok. 40 tysięcy kopii tylko w roku, w którym została wydana[2].

Konwersje i klony[edytuj | edytuj kod]

Prawie identyczna wersja dla Amigi wydana została rok później i była pierwszą grą, która wyposażona została w dźwiękowe efekty 3D. Gra została również przeportowana na PC, Apple IIGS, TurboGrafx-CD, SNES, Sharp X68000, PC-9801 i FM Towns oraz przetłumaczona z angielskiego na niemiecki, francuski, japoński, chiński i koreański.

W 1989 r. FTL przygotowało Chaos Strikes Back, pierwotnie mającą być rozszerzeniem Dungeon Mastera – grę uważaną za drugą część. W 1993 r. wydano w Japonii grę Dungeon Master 2 (w 1995 r. trafiła na rynek światowy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lara Crigger: Chasing D&D: A History of RPGs. 1UP.com. [dostęp 2011-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-29)].
  2. Sandy Petersen. Eye of the Monitor. „Dragon”, s. 73, Grudzień 1993. Lake Geneva, Wisconsin: TSR, Inc.. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]