Przejdź do zawartości

Dungeon Master

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dungeon Master
Producent

FTL Games

Wydawca

FTL Games

Dystrybutor

IPS Computer Group

Projektant

Wayne Holder, Doug Bell, Michael Newton, Dennis Walker i Andy Jaros

Data wydania

1987

Gatunek

gra fabularna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Atari ST, Amiga, IBM PC, Apple IIGS, FM Towns, Super NES, X68000

Nośniki

dyskietka (1)

Wymagania

Atari ST: 512 KB RAM
Amiga: 1 MB RAM
PC: procesor 286, 512 KB RAM, karta graficzna VGA

Kontrolery

mysz, klawiatura

Dungeon Master – gra z gatunku role-playing, stworzona przez firmę FTL Games w 1987 roku. To pierwsza komputerowa gra fabularna, w której rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym[1]. Gra rozgrywa się w podziemiach, gdzie bohaterowie spotykają wiele wrogo nastawionych potworów. Aby przejść na następne poziomy labiryntu gracz musi wykonywać kolejne zadania. Drużyna może składać się maksymalnie z czterech postaci. Postacie zdobywają sprawność w czterech profesjach: wojownika, ninja, czarownika i kapłana.

Pierwotna wersja gry powstała na Atari ST i biła ówczesne rekordy sprzedaży. Szacuje się, że sprzedano ok. 40 tysięcy kopii tylko w roku, w którym została wydana[2].

Konwersje i klony[edytuj | edytuj kod]

Prawie identyczna wersja dla Amigi wydana została rok później i była pierwszą grą, która wyposażona została w dźwiękowe efekty 3D. Gra została również przeportowana na PC, Apple IIGS, TurboGrafx-CD, SNES, Sharp X68000, PC-9801 i FM Towns oraz przetłumaczona z angielskiego na niemiecki, francuski, japoński, chiński i koreański.

W 1989 r. FTL przygotowało Chaos Strikes Back, pierwotnie mającą być rozszerzeniem Dungeon Mastera – grę uważaną za drugą część. W 1993 r. wydano w Japonii grę Dungeon Master 2 (w 1995 r. trafiła na rynek światowy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lara Crigger: Chasing D&D: A History of RPGs. 1UP.com. [dostęp 2011-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-29)].
  2. Sandy Petersen. Eye of the Monitor. „Dragon”, s. 73, Grudzień 1993. Lake Geneva, Wisconsin: TSR, Inc.. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]