Cenega

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cenega (ang.Central European Games) – wydawca gier komputerowych z siedzibą w Polsce, specjalizujący się w wydawaniu kierowanych na rynki Europy Środkowej gier na komputery osobiste oraz konsole wideo. Firma współpracuje bezpośrednio z wieloma międzynarodowymi wydawcami i producentami oprogramowania.

Koncern posiada oddziały lokalne w Polsce, Czechach i na Słowacji. Od listopada 2021 Cenega S.A. należy do firmy Tencent.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Holding Cenega powstał 31 października 2000 w Pradze, dzięki połączeniu IM Group Sp. z o.o z czeską spółką z branży gier komputerowych Bohemia Interactive s.r.o. Trzecim i największym partnerem został DBG Osteuropa Holding GmbH, fundusz venture capital, w którym partnerami są: Deutsche Bank, Mitsubishi Corporation, EBOiR oraz DEG.

W latach 2001-2002 spółka IM Group zmieniła nazwę na Cenega Poland, a Bohemia Interactive na Cenega Czechy. Powstała też firma Cenega Slovakia. Działalność wydawniczą rozpoczęła Cenega Publishing. W 2005 Cenega oraz wszystkie firmy wchodzące w skład koncernu stały się częścią 1C – rosyjskiego koncernu wydawniczego z siedzibą w Moskwie. Pod koniec listopada 2021 wszystkie akcje będące dotychczas w posiadaniu 1C i tym samym pakiet większościowy w polskiej spółce i jej spółkach zależnych objęła firma Tencent[1].

Cenega S.A.[edytuj | edytuj kod]

Cenega S.A. jest polskim oddziałem Cenegi, utworzonym z IM Group po połączeniu przedsiębiorstw IPS Computer Group i Mirage Media.

Zakres działalności obejmuje tłumaczenie, promowanie i wprowadzanie na rynek gier na komputery osobiste (PC) oraz konsole Sony PlayStation4 (PS4), Microsoft Xbox One, Nintendo Switch na 4 rynkach: Czechy, Polska, Słowacja, Węgry.

W chwili obecnej Cenega wydaje gry komputerowe w kooperacji z 1C Company, Activision, BANDAI NAMCO Entertainment, Bethesda Software, Capcom Interactive, Konami, Paradox Interactive, PlayWay SA, SEGA Europe Ltd, Sold Out, Square Enix, Take 2 Interactive, Techland, Warner Bros. Interactive Entertainment, CD PROJEKT RED.

W katalogu wydawniczym Cenega znajdują się takie marki, jak Batman: Arkham, Borderlands, DOOM, Fallout, Football Manager, Grand Theft Auto, Mafia, Mortal Kombat, Street Fighter, Tekken, The Elder Scrolls, Total War, Tomb Raider, Sid Meier’s Civilization, LEGO Games, Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

IPS Computer Group[edytuj | edytuj kod]

IPS Computer Group został założony w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm, które zajęły się sprowadzaniem legalnych gier komputerowych na wschodnioeuropejskie rynki. Od samego początku IPS Computer Group zaczął lokalizować wszystkie dystrybuowane przez siebie produkty, najpierw instrukcje i opakowania, później kompletny produkt.

Mirage Media[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mirage Media.

Najstarszym rywalem IPS Computer Group było Mirage Media (wcześniej nazywane Mirage Software), firma założona w 1988 roku. Mirage zajmował się produkcją i sprzedażą gier na Atari XL/XE, Commodore 64 i Amiga a później na komputery PC oraz konsole (m.in. Atari Jaguar[2]). Jako pierwsza firma w Polsce, już w 1995 roku, wprowadziła na rynek w pełni zlokalizowaną grę.

Połączenie z IM Group[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja zakończyła się połączeniem sił. Miało ono miejsce w kwietniu 2000, kiedy to utworzono wspólny zarząd, a spółka zmieniła nazwę na IM Group Sp. z o.o. IM Group zostało wyłącznym dystrybutorem gier produkcji Mirage Media s.c., zaś twórczą działalność Mirage przejęła nowa spółka – Mirage Interactive Sp. z o.o.

Serie wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Cenega Poland jest wydawcą serii gier:

  • Edycja Kolekcjonerska – seria stworzona z myślą o kolekcjonerach chcących powiększyć kolekcję o pełne antologie danego tytułu (stąd w jednym produkcie znajdują się tytuły stare i najnowsze z danej serii), uzupełnione o dodatkowe materiały i poradniki w wersji drukowanej;
  • Kolekcja Super$eller – gry obecne na rynku polskim od roku do dwóch lat;
  • Kolekcja Klasyki – gry obecne na rynku polskim dłużej niż dwa lata;
  • Kolekcja Klasyki PS2 – gry dostępne na konsole PS2 obecne na rynku dłużej niż 2 lata;
  • PREMIUM GAMES – najlepsze premiery z oferty.

W seriach Super$eller i Kolekcja Klasyki dużą część oferty stanowią pełne antologie różnych popularnych tytułów, jak np. Railroad Tycoon, Hidden & Dangerous, Syberia, Commandos, URU oraz wiele innych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]