Przejdź do zawartości

Cenega

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cenega S.A.
IM Group Sp. z o.o.
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Warszawa

Adres

ul. Janka Muzykanta 60 02-188 Warszawa (2011)
ul. Krakowiaków 36 02-255 Warszawa

Data założenia

2000 (jako IM Group)
2001/2 (Cenega Poland)

Forma prawna

spółka akcyjna

Numer rejestru

0000498248

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

23.750.000 PLN (2020)

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cenega S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cenega S.A.”
Ziemia52°11′19,6″N 20°56′52,7″E/52,188778 20,947972
Strona internetowa

Cenega (ang.Central European Games) – wydawca gier komputerowych z siedzibą w Polsce, specjalizujący się w wydawaniu kierowanych na rynki Europy Środkowej gier na komputery osobiste oraz konsole gier wideo. Przedsiębiorstwo współpracuje bezpośrednio z wieloma międzynarodowymi wydawcami i producentami oprogramowania.

Koncern posiada oddziały lokalne w Polsce, Czechach i na Słowacji. Od listopada 2021 Cenega S.A. należy do Tencenta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Holding Cenega powstał 31 października 2000 w Pradze, dzięki połączeniu IM Group Sp. z o.o z czeską spółką z branży gier komputerowych Bohemia Interactive s.r.o. Trzecim i największym partnerem został DBG Osteuropa Holding GmbH, fundusz venture capital, w którym partnerami są: Deutsche Bank, Mitsubishi, EBOiR oraz DEG.

W latach 2001-2002 spółka IM Group zmieniła nazwę na Cenega Poland, a Bohemia Interactive na Cenega Czechy. Powstała też firma Cenega Slovakia. Działalność wydawniczą rozpoczęła Cenega Publishing. W 2005 Cenega oraz wszystkie firmy wchodzące w skład koncernu stały się częścią 1C – rosyjskiego koncernu wydawniczego z siedzibą w Moskwie. Pod koniec listopada 2021 wszystkie akcje będące dotychczas w posiadaniu 1C i tym samym pakiet większościowy w polskiej spółce i jej spółkach zależnych objęło przedsiębiorstwo Tencent[1].

Cenega S.A.[edytuj | edytuj kod]

Cenega S.A. jest polskim oddziałem Cenegi, utworzonym z IM Group po połączeniu przedsiębiorstw IPS Computer Group i Mirage Media.

Zakres działalności obejmuje tłumaczenie, promowanie i wprowadzanie na rynek gier na komputery osobiste (PC) oraz konsole PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch na czterech rynkach: czeskim, polskim, słowackim i węgierskim.

Cenega wydaje gry komputerowe w kooperacji z 1C Company, Activision, Bandai Namco Entertainment, Bethesda Softworks, Capcom, Konami, Paradox Interactive, PlayWay, Sega, Sold Out Software, Square Enix, Take-Two Interactive, Techland, Warner Bros. Interactive Entertainment oraz CD Projekt Red.

W katalogu wydawniczym Cenega znajdują się takie marki, jak Batman: Arkham, Borderlands, Doom, Fallout, Football Manager, Grand Theft Auto, Mafia, Mortal Kombat, Street Fighter, Tekken, The Elder Scrolls, Total War, Tomb Raider, Civilization, Lego, Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

IPS Computer Group[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: IPS Computer Group.

IPS Computer Group został założony w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm, które zajęły się sprowadzaniem legalnych gier komputerowych na wschodnioeuropejskie rynki, reklamując się sloganem „Bądź oryginalny – kup oryginał”. Od samego początku IPS Computer Group zaczął lokalizować wszystkie dystrybuowane przez siebie produkty, najpierw instrukcje i opakowania, później kompletny produkt. Pierwszą grą sprowadzoną do Polski przez IPS był Sid Meier's Civilization; podręcznik gry liczył 167 stron formatu A5, a dodatek techniczny – kolejne 18. Firma zrezygnowała z dystrybucji oprogramowania na komputery ośmiobitowe, co w Polsce było wtedy posunięciem ryzykownym – w roku powstania firmy, najpopularniejszym komputerem do gier było „małe” Atari, stanowiące 50% udziału w rynku według ankiety Top Secret. Komputery 16-bitowe miały udział około 10%[2].

Mirage Media[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mirage Media.

Najstarszym rywalem IPS Computer Group było Mirage Media (wcześniej nazywane Mirage Software), firma założona w 1988 roku. Mirage zajmował się produkcją i sprzedażą gier na Atari XL/XE, Commodore 64 i Amiga a później na komputery PC oraz konsole (m.in. Atari Jaguar[3]). Jako pierwsza firma w Polsce, już w 1995 roku, wprowadziła na rynek w pełni zlokalizowaną grę.

Połączenie z IM Group[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja zakończyła się połączeniem sił. Miało ono miejsce w kwietniu 2000, kiedy to utworzono wspólny zarząd, a spółka zmieniła nazwę na IM Group Sp. z o.o. IM Group zostało wyłącznym dystrybutorem gier produkcji Mirage Media s.c., zaś twórczą działalność Mirage przejęła nowa spółka – Mirage Interactive Sp. z o.o.[4]

Serie wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Cenega Poland jest wydawcą serii gier:

  • Edycja Kolekcjonerska – seria stworzona z myślą o kolekcjonerach chcących powiększyć kolekcję o pełne antologie danego tytułu (stąd w jednym produkcie znajdują się tytuły stare i najnowsze z danej serii), uzupełnione o dodatkowe materiały i poradniki w wersji drukowanej;
  • Kolekcja Super$eller – gry obecne na rynku polskim od roku do dwóch lat;
  • Kolekcja Klasyki – gry obecne na rynku polskim dłużej niż dwa lata;
  • Kolekcja Klasyki PS2 – gry dostępne na konsole PS2 obecne na rynku dłużej niż 2 lata;
  • PREMIUM GAMES – najlepsze premiery z oferty.

W seriach Super$eller i Kolekcja Klasyki dużą część oferty stanowią pełne antologie różnych popularnych tytułów, jak np. Railroad Tycoon, Hidden & Dangerous, Syberia, Commandos, URU oraz wiele innych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona główna, Tencent nabywa polską spółkę 1C Entertainment - Cenega.pl [online], cenega.pl [dostęp 2022-02-28].
  2. Bartłomiej Kluska, Bartosz Rozwadowski: Bajty polskie. Sosnowiec: 2014, s. 116. ISBN 978-83-927229-2-2.
  3. A History of Tramel Technology / Atari [online], name/atarihistory/tramel_technology.html [dostęp 2024-04-22] (ang.).
  4. Historia firmy Cenega - Cenega.pl [online], web.archive.org, 15 maja 2011 [dostęp 2023-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]