Dunnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dunnes
Ilustracja
Państwo  Irlandia
Siedziba Dublin, Irlandia
Data założenia 1944
Prezes Frank Dunne
Zatrudnienie 18 000
brak współrzędnych
Strona internetowa
Sklep Dunnes w Ashbourne hrabstwo Meath, Irlandia

Dunnesirlandzka sieć supermarketów zajmująca się sprzedażą żywności, odzieży i sprzętu AGD.

Większość sklepów sieci Dunnes zlokalizowana jest w Irlandii oraz w Irlandii Północnej. Ponadto sieć posiada sklepy w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Sposób prowadzenia działalności jest wzorowany na brytyjskiej sieci Marks and Spencer, w której supermarket jest zlokalizowany 'pod jednym dachem' ze sklepem odzieżowym. W takiej formie jednakże firma funkcjonuje tylko w Irlandii, sklepy w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii koncentrują się głównie na sprzedaży odzieży i tekstyliów. Najbardziej znaną marką firmy jest marka "St. Bernard" (św. Bernard). W ostatnich latach można jednak zaobserwować zamianę marki "St. Bernard" na markę "Dunnes Stores", zwłaszcza wśród produktów odzieżowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sieć została założona w 1944 w Cork przez Bena Dunne Seniora i początkowo zajmowała się tylko handlem odzieżą. Handel żywnością rozpoczął Dunne w latach 60. XX wieku. W roku 1966 w Cornelscourt hrabstwo Dublin firma otworzyła pierwsze w Irlandii centrum handlowe poza granicami miasta.

Dunnes Stores zasłynął między innymi ze strajku związków zawodowych, które nie chciały zgodzić się na handel towarami pochodzącymi z rządzonej przez apartheid Republiki Południowej Afryki - pracownicy odmówili wykładania ich na półki sklepowe. Spór pomiędzy kierownictwem i związkami zawodowymi zakończył dopiero rządowy zakaz importu towarów z Republiki Południowej Afryki.

12 lipca 2007 roku firma otworzyła nowy sklep odzieżowy w Dublinie. Zlokalizowany przy Henry Street nowy 'okręt flagowy' firmy oznaczony jest nazwą "Dunnes" w odróżnieniu do dotychczas używanej "Dunnes Stores", podobnie jak otwarty we wrześniu 2007 roku supermarket w Citywest. Michael Heffernan - Członek Rady Dyrektorów - ciała zarządzającego firmą - w dniu 24 października potwierdził rebranding firmy na "Dunnes"[1]

Konkurenci[edytuj | edytuj kod]

Głównymi rywalami firmy "Dunnes" na rynku irlandzkim są supermarkety Tesco Ireland, SuperValu. W branży odzieżowej Dunnes rywalizuje m.in. z Penneys (Primark), Marks and Spencer, Arnotts i Debenhams.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]