Dunnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dunnes
Dunnes
Ilustracja
Sklep Dunnes w Ashbourne hrabstwo Meath, Irlandia
Data założenia 1944
Siedziba Irlandia Dublin, Irlandia
Prezes Frank Dunne
Ważni pracownicy Michael Heffernan, Margaret Heffernan
Branża handel detaliczny
Produkty żywność, odzież, artykuły AGD
Zatrudnienie 18 000
brak współrzędnych
Strona internetowa

Dunnesirlandzka sieć supermarketów zajmująca się sprzedażą żywności, odzieży i sprzętu AGD.

Większość sklepów sieci Dunnes zlokalizowana jest w Irlandii oraz w Irlandii Północnej. Ponadto sieć posiada sklepy w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Sposób prowadzenia działalności jest wzorowany na brytyjskiej sieci Marks and Spencer, w której supermarket jest zlokalizowany 'pod jednym dachem' ze sklepem odzieżowym. W takiej formie jednakże firma funkcjonuje tylko w Irlandii, sklepy w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii koncentrują się głównie na sprzedaży odzieży i tekstyliów. Najbardziej znaną marką firmy jest marka "St. Bernard" (św. Bernard). W ostatnich latach można jednak zaobserwować zamianę marki "St. Bernard" na markę "Dunnes Stores", zwłaszcza wśród produktów odzieżowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sieć została założona w 1944 w Cork przez Bena Dunne Seniora i początkowo zajmowała się tylko handlem odzieżą. Handel żywnością rozpoczął Dunne w latach 60. XX wieku. W roku 1966 w Cornelscourt hrabstwo Dublin firma otworzyła pierwsze w Irlandii centrum handlowe poza granicami miasta.

Dunnes Stores zasłynął między innymi ze strajku związków zawodowych, które nie chciały zgodzić się na handel towarami pochodzącymi z rządzonej przez apartheid Republiki Południowej Afryki - pracownicy odmówili wykładania ich na półki sklepowe. Spór pomiędzy kierownictwem i związkami zawodowymi zakończył dopiero rządowy zakaz importu towarów z Republiki Południowej Afryki.

12 lipca 2007 roku firma otworzyła nowy sklep odzieżowy w Dublinie. Zlokalizowany przy Henry Street nowy 'okręt flagowy' firmy oznaczony jest nazwą "Dunnes" w odróżnieniu do dotychczas używanej "Dunnes Stores", podobnie jak otwarty we wrześniu 2007 roku supermarket w Citywest. Michael Heffernan - Członek Rady Dyrektorów - ciała zarządzającego firmą - w dniu 24 października potwierdził rebranding firmy na "Dunnes"[1]

Konkurenci[edytuj | edytuj kod]

Głównymi rywalami firmy "Dunnes" na rynku irlandzkim są supermarkety Tesco Ireland, SuperValu nad Superquinn. W branży odzieżowej Dunnes rywalizuje m.in. z Penneys (Primark), Marks and Spencer, Arnotts i Debenhams.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]