Tesco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TESCO
TESCO
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1919
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Cheshunt
Prezes Dave Lewis (CEO)
Ważni pracownicy Philip Clarke były dyrektor generalny
Branża handel detaliczny
Przychody 47,3 mld GBP (2007/08)
Dochód 2,13 mld GBP (2007/08)
Giełda Londyn
Symbol akcji TSCO
Położenie na mapie Hertfordshire
Mapa lokalizacyjna Hertfordshire
siedziba firmy
siedziba firmy
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
siedziba firmy
siedziba firmy
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
siedziba firmy
siedziba firmy
Ziemia51°42′18,8900″N 0°01′36,3700″W/51,705247 -0,026769
Strona internetowa
Tesco House – Siedziba główna Tesco
Tesco Polska Sp. z o.o.
Forma prawna spółka z o.o.
Data założenia 2001
Państwo  Wielka Brytania
Lokalizacja  Polska
Siedziba 30-347 Kraków,
ul. Kapelanka 56
Numer KRS 0000016108
Prezes David Morris
Kapitał zakładowy 3 503 718 000,00 zł
Symbol akcji LSE: TSCO
Strona internetowa

Tescobrytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych. W 2015 r. z powodu kryzysu grupa zamknęła kilka supermarketów w Polsce i za granicą.

Poza Wielką Brytanią Tesco ma swoje sklepy w krajach takich jak Irlandia, Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Tajlandia, Korea Południowa, Chiny (Tajwan), Malezja.

W 2015 Tesco odsprzedało swoją sieć supermarketów działających pod marką Homeplus w Korei Południowej[1].

Historia[edytuj]

Przedsiębiorstwo Tesco zostało założone przez kupca żydowskiego pochodzenia, syna imigranta z Polski, Jacka Cohena, który trudnił się sprzedażą żywności na targach w londyńskim East Endzie od roku 1919, sprzedając nadwyżki wojskowe. Pod firmą Tesco jego sklepy zaczęły występować od 1924 roku, kiedy kupił duży ładunek herbaty od przedsiębiorstwa T.E. Stockwell i oznaczył opakowania używając 3 pierwszych liter firmy dostawcy i pierwszych 2 liter własnego nazwiska TES-CO.

Pierwszy sklep pod firmą Tesco powstał w 1929 roku w dzielnicy Londynu Edgware. Na londyńskiej giełdzie przedsiębiorstwo zaczęło być notowane w 1947 roku (oznaczenie TSCO). Tesco otworzyło swój pierwszy sklep samoobsługowy w roku 1948 w miejscowości St Albans niedaleko od Londynu (sklep ten nadal działa – stan na rok 2009). W roku 1956 powstał pierwszy supermarket Tesco w lokalu, w którym było wcześniej kino w Maldon w hrabstwie Essex. Natomiast w 1968 roku otworzył pierwszy hipermarket w Crawley w hrabstwie West Sussex. Sprzedażą benzyny Tesco zajmuje się od 1974 roku.

W 1979 roczne obroty spółki wynosiły miliard funtów. W 1995 nowym przedsięwzięciem było wprowadzenie kart lojalnościowych oraz, wkrótce potem, utworzenie sklepu internetowego. W latach 90. XX w. nastąpiła ekspansja przedsiębiorstwa do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Azji Wschodniej i do Irlandii.

W 2015 agencja ratingowa Moody's obniżyła rating kredytowy akcji Tesco do poziomu Ba1 (obligacje obarczone wysokim ryzykiem).

Tesco w Polsce[edytuj]

Tesco w Polsce działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Tesco Polska sp. z o.o. i posiada około 450 sklepów w całym kraju. Siedziba główna Tesco Polska znajduje się w Krakowie.

Pierwszy hipermarket Tesco w Polsce został otwarty we Wrocławiu w 1998 roku[2].

W Polsce działają trzy Centra Dystrybucyjne Tesco: w Teresinie, Gliwicach i Komornikach.

Sprzedaż w kanale internetowym[edytuj]

Samochody dostawcze Ezakupów Tesco

Tesco było pierwszym na świecie detalistą, który oferował dostarczenie do domu zakupów zamówionych przez Internet[potrzebny przypis]. W lipcu 2012 roku[3] Tesco Polska uruchomiła usługę Ezakupy Tesco, która pozwala na zamówienie zakupów przez Internet. Usługa działa w 32 marketach w Polsce (stan na połowę wrzesień 2015 roku), zakupy dostarczane są[4]w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Knurowie, Mikołowie, Gdyni, Sopocie, Kielcach, Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Tychach, Bytomiu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Szczawnie-Zdroju, Jeleniej Górze, Świdnicy, Świebodzicach, Trójmieście oraz Zielonej Górze[5].

Klienci Tesco Ezakupy korzystając z usługi w tradycyjny sposób (komputer, laptop) lub wersji mobilnej (smartfony) za pośrednictwem Internetu mogą wybierać swoje zakupy z listy ponad 16 tysięcy artykułów[6], które równocześnie dostępne są w wybranych hipermarketach. Produkty wybierane są ręcznie spośród towarów dostępnych w wybranym markecie. Płatności można dokonać on-line lub zapłacić kartą płatniczą przy odbiorze[7].

W ofercie sklepu znajdują się produkty takie jak: świeża i sucha żywność, napoje, produkty dla niemowląt, chemia gospodarcza, kosmetyki i akcesoria, jedzenie i akcesoria dla zwierząt, książki, gry komputerowe, zabawki dla dzieci, produkty do domu i biura, akcesoria samochodowe, produkty sezonowe.

Jak działają Tesco Ezakupy? Klienci korzystający z usługi Tesco Ezakupy mogą wykorzystywać karty Clubcard do zbierania punktów lojalnościowych na swoim koncie. Każdy uczestnik programu za każde wydane 2 zł w dowolnym sklepie Tesco lub zamawiając zakupy na stronie Tesco Ezakupy otrzymuje 1 punkt, które zamieniane są na bony zniżkowe i kupony towarowe.

Usługa obecna jest również w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Turcji , Malezji, Tajlandii, Chinach i Korei Południowej.

Dodatkowe usługi[edytuj]

Zamów i Odbierz – to usługa polegająca na możliwości złożenia zamówienia przez Internet i osobistego odbioru zakupów w wybranym hipermarkecie Tesco (każdy oferujący zakupy online). Odbiór zamówienia odbywa się, zależnie od hipermarketu, w Punkcie Obsługi Klienta, na parkingu w wydzielonej strefie lub w specjalnym budynku umieszczonym w pobliżu hipermarketu[8]. Usługa w brytyjskim Tesco funkcjonuje od 2011 r. pod nazwą Click&Collect[9].

Wersja mobilna – umożliwia złożenie zamówienia na stronie Tesco Ezakupy korzystając ze smartfona lub innych urządzeń mobilnych.

Tesco Express – w 2014 r. wystartowała nowa sieć w Polsce. Pierwszy sklep ruszył na stacji benzynowej Orlen przy ul. Bennetta 2 w Warszawie[10].

Przejęcia innych sklepów i sieci przez spółkę Tesco[edytuj]

Tesco Express w mieście Leicester (Wielka Brytania)
Sklep Rok kraj
Victor Value 1968/1986 (znów sprzedany) Anglia Anglia
William Low 1994 Szkocja Szkocja
sieć supermarketów Savia 1995 Polska Polska
Quinnsworth z siecią Crazy Prices 1997 Irlandia Irlandia
hipermarkety HIT 2002 Polska Polska
T & S Stores 2002 Wielka Brytania Wielka Brytania
C Two-Network 2003 Japonia Japonia
Kipa (udziały większościowe) 2003 Turcja Turcja
supermarkety Julius Meinl 2006 Polska Polska
supermarkety Leader Price od sieci Casino 2006 Polska Polska

Tesco Clubcard[edytuj]

W sklepach Tesco funkcjonuje program lojalnościowy Tesco Clubcard. Program został uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 1995 roku, a w Polsce – 6 sierpnia 2009[11]. Uczestnik dostaje 1 punkt za każde wydane 2 zł w dowolnym sklepie sieci Tesco. 4 razy w roku otrzymuje drogą pocztową wyciąg oraz bony zniżkowe i kupony na towary, które kupuje najczęściej[12].

Galeria[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]