Duz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duz
دوز
ilustracja
Państwo  Tunezja
Wilajet Kibili
Populacja (2013)
• liczba ludności

29 035
Kod pocztowy 4260
Położenie na mapie Tunezji
Mapa lokalizacyjna Tunezji
Duz
Duz
Ziemia33°27′N 9°01′E/33,450000 9,016667
Targ
Szpital Miejski

Duz (arab. دوز, fr. Douz) - miasto w centralnej Tunezji, w gubernatorstwie Kibili, znane jako Brama Sahary lub Wrota Sahary.

W dawnych czasach Duz był ważnym miejscem postoju na transsaharyjskim szlaku karawanowym. Obecnie jest ośrodkiem turystycznym. Turyści mogą wjechać tu na pustynię na wielbłądzie, motocyklami lub pojazdem z napędem na cztery koła. Duz to oaza z gajami palmowymi. Palmeraie zajmuje bardzo dużą powierzchnię i jest największy ze wszystkich w Tunezji. Rośnie tu blisko 500 tys. drzew, a każdego roku zbiera się ogromną ilość różnych owoców i warzyw, m.in. bardzo ceniony gatunek daktyli.[potrzebny przypis] Corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sahary, składający się z czterech dni obchodów tradycyjnej kultury pustyni. Festiwal odbywa się zazwyczaj w listopadzie lub grudniu, składa się z muzyki ludowej i tańców, odczytów poezji, wyścigi wielbłądów, i koni wyścigowych. Ludność miejscowa z plemienia Marazig kultywuje tradycje, zajmuje się wypasem owiec i kóz, hodowlą wielbłądów i chartów saharyjskich.

W Duz znajduje się Muzeum Sahary, w którym można zobaczyć tradycyjne pokazy koczowniczej kultury pustynnej ludów Marazig, którzy współcześnie - po otrzymaniu prawa osiedleńczego - mieszkają w tym mieście. Oprócz dużego zbioru strojów regionalnych i makiety beduińskiego namiotu, w tym niewielkim muzeum folklorystycznym utworzono dział objaśniający znaczenie tatuaży miejscowych kobiet. Ciekawe ekspozycje znajdą również osoby zainteresowane pustynną florą i hodowlą wielbłądów.

W 2013 roku miasto zamieszkiwało 29 035 osób[1].

Przypisy