Dynamo (iluzjonista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dynamo
Ilustracja
Steven Frayne, pseudonim artystyczny Dynamo
Imię i nazwisko

Steven Frayne

Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1982
Bradford

Narodowość

brytyjska

Dziedzina sztuki

iluzja

podpis
Strona internetowa

Dynamo, właściwie Steven Frayne (ur. 17 grudnia 1982 w Bradford) – brytyjski iluzjonista. W Polsce znany głównie z programów Więcej niż magia i The best of emitowanych na Discovery Channel. 4 grudnia 2013 roku otrzymał tytuł Doctor honoris causa od Bradford University.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Dynamo wychował się w mieście Bradford w Anglii Północnej. Sztuki magicznej nauczył go dziadek, od którego czerpał inspirację. W szkole dokuczali mu inni koledzy, którzy spychali go z pobliskiego wzgórza w koszu. Steven poprosił dziadka o pomoc, a on pokazał mu jak sprawić żeby nie mogli go podnieść. To była pierwsza sztuczka jaką Dynamo zrobił w życiu[1].

W wieku 19 lat postanowił, że zajmie się profesjonalnie sztuką magiczną. W swoich pokazach połączył iluzję z kulturą hip-hopową, co wyróżnia go spośród innych iluzjonistów. U Frayne'a zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna[2]. Podczas jednego z jego pokazów ktoś krzyknął: To dynamo! i takie przezwisko już do niego przylgnęło[3].

Media[edytuj | edytuj kod]

Dynamo zaczynał umieszczając nagrania ze swoich występów w serwisie YouTube. W telewizji zadebiutował w show Richard & Judy na Channel 4.

W 2011 roku rozpoczęła się emisja jego programu Więcej niż magia (w oryginale: Dynamo: Magician Impossible), do którego zaprosił gwiazdy takie, jak: Rio Ferdinand, Tinie Tempah, David Haye i wiele innych. 25 lipca 2011 roku został sfotografowany chodząc po Tamizie w pobliżu Pałacu Westminsterskiego. Sztuczka została wykonana na potrzeby programu telewizyjnego Więcej niż magia. Zaprezentowane przez Dynamo chodzenie po wodzie zostało następnie sparodiowane przez Jeremy’ego Clarksona w programie „Top Gear” oraz Davida Duchovny’ego w jednym z odcinków serialu „Californication”[4]. 5 lipca 2012 premierę miał 2. sezon jego programu Więcej niż magia, w którym między innymi zszedł po ścianie budynku w Los Angeles. Premiera 3. sezonu miała miejsce 11 lipca 2013[5], a w sierpniu 2014 Dynamo ogłosił na Facebooku, że czwarty sezon będzie ostatnim[6].

Dynamo wystąpił także na MTV EMA oraz w reklamach firm Nokia i Adidas. A od 2011 roku jest członkiem ekskluzywnej brytyjskiej organizacji The Magic Circle skupiającej iluzjonistów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 2017-11-22] (fr.).
  2. The Sun: Magician-Steve Frayne aka Dynamo is Britains answer to David Blaine. (ang.).
  3. Dynamo Biography. (ang.).
  4. zeŚwiata.pl: Wiadomo, jak Steven „Dynamo” Frayne chodził po wodzie. 11 kwietnia 2013. [dostęp 2012-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 listopada 2012)]. (pol.).
  5. Filmweb: Dynamo: Magician Impossible odcinki.
  6. Dynamo Facebook

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]