Dyrektor finansowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dyrektor finansowy, Chief financial officer, CFO – w przedsiębiorstwie osoba odpowiedzialna za zarządzenie ryzykiem finansowym przedsiębiorstwa. Zwykle osoba zatrudniona na tym stanowisku jest również odpowiedzialna za planowanie i ewidencję finansową, a także sprawozdawczość do wyższego szczebla w przedsiębiorstwie. Dyrektorzy finansowi często zasiadają w zarządach spółek.

Często osoby pełniące funkcje CFO posiadają kwalifikacje z zakresu finansów i zarządzania, a także z obszaru rachunkowości zarządczej.

Rola CFO na świecie ulega wyraźnej ewolucji, z osoby nadzorującej kwestie księgowe do strategicznego partnera i doradcy CEO oraz właścicieli spółek. W raporcie opublikowanym przez firmę McKinsey, 88 procent ankietowanych dyrektorów finansowych informuje, że oczekuje się od nich coraz większej aktywności w kształtowaniu strategii organizacji[1]. Do zadań nowoczesnego CFO należy zatem nie tyle bieżące zarządzanie finansami przedsiębiorstw, co dbanie o prawidłowy rozwój organizacji i nadzór nad strategią biznesową przyjętą przez zarząd i właścicieli firm. Stąd też nad zdolności i wiedzę księgową od nowoczesnych dyrektorów finansowych oczekuje się wiedzy i doświadczenia związanego z realizowaniem przyjętej strategii rozwoju organicznego jak i w obszarze fuzji i akwizycji (M&A) a także pozyskiwania finansowania rozwoju[2]. Wśród dyrektorów finansowych zaczynają coraz częściej pojawiać się osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem związanym z rynkiem kapitałowym, jak np. CFA Charterholders.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]