Dyskusja szablonu:Katoliccy patroni Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ten szablon jest zły z dwóch powodów. 1. Są to tylko katoliccy patroni Polski 2. Nie rozróżnia na większych i mniejszych. Wulfstan 09:06, 19 cze 2006 (CEST)

Wyjaśnienie "katolickości" jest w linku Patron (chrześcijaństwo).
Nie ma "większych" i "mniejszych" są "główni patroni" i "patroni". --| Eman Ø 10:01, 19 cze 2006 (CEST)

Wpisy dyskusji skopiowane na ww. temat (m.in. ze stron wikipedystów) - początek...

Andrzej Bobola jest "patronem Polski" a nie "patronem mniejszym Polski". Jest troje "głównych patronów Polski (NMP Królowa Polski, św. Wojciech i św. Stanisław BM) oraz "patroni Polski" (św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola). Żródło (m.in.) [1]. Pojęcie "patron mniejszy nie występuje w KK. Pozdrawiam, --| Eman Ø 09:50, 19 cze 2006 (CEST)
Witam. Tytuł "Patroni Polski" jest jednoznaczny, zwłaszcza po wyjaśnieniu (linku) słowa "patron (chrześcijaństwo)". Nie ma "niekatolickich patronów Polski" ani tym bardziej "patronów Polski wg Kościoła XVZ" - podaj więc prosze kontrargument przeciw "Patroni Polski". Pozdrawiam. --| Eman Ø 23:30, 19 cze 2006 (CEST)
Zdecydowanie tytuł patroni Polski nie jest jednoznaczny. POchodzi on z porządku religijnego, który nie pokrywa się z zakresem pojęcia Polska. Włądze kościelne nadające tytuły patronów nie są władzami Polski. A zatem bez tego dopowiedzenia tytuł szablonu jest błędnym, a w każdym razie niejednoznaczny. Możemy zobie doskonale wyobrazić, że np. Kościół polskokatolicki nada inne patronaty innym osobom - i co wtedy? Wyjaśneinie w linku, to stanowczo za mało. Podtrzymuję opinię. Wulfstan 23:38, 19 cze 2006 (CEST)
W dalszym ciągu twierdzę że tytuł "patron Polski" pomimo łączenia dwóch różnych "porządków", jest jednoznaczny. W swojej odpowiedzi nie wykazałeś jego niejednoznaczności. Jeśli zdarzy się taka sytuacja (bardzo małe prawdopodobieństwo) można wtedy wprowadzić rozróżnienie i zrobić "katoliccy patroni Polski", "prawosławni patroni Polski", "polskokatoliccy patroni Polski"... itd.
Czekam na wykazanie niejednoznaczności terminu "patroni Polski" oraz o przykłady innych niż "katolickich" patronów Polski.
--| Eman Ø 23:57, 19 cze 2006 (CEST)
I tu się mylisz (czekając). Może Ty mi wykażesz, dlaczego ta akurat wiadomość, jak najbardziej pradziwa i encyklopedyczna nie powinna być umieszczona w nagłówku szablonu? Wulfstan 00:01, 20 cze 2006 (CEST)
Nigdzie nie twierdziłem że informacja "katoliccy" jest niepotrzebna - jest po prostu zbędna. "Patron Polski" jest zawsze "katolicki". Jak pojawią się "prawosławni", "polskokatoliccy" to trzeba będzie wprowadzić podział - teraz taki podział jest zbędny - przypadek "masła maślanego" (choć dziś na rynku są różne masła...) Pierwszy z brzegu przykład z wikipedii: "prymas Polski" a nie "katolicki prymas Polski". --| Eman Ø 00:13, 20 cze 2006 (CEST)

...koniec skopiowanych wpisów z dyskusji na innych stronach. --| Eman Ø 01:02, 20 cze 2006 (CEST)

Święta Kinga[edytuj kod]

Czy jest patronką Polski? Albertus teolog (dyskusja) 12:14, 14 lut 2009 (CET)

Ks. Wincenty Zaleski SDB, Patron parafii: Św. Kinga (księżna: 1234-1292)
Quote-alpha.png
Papież Benedykt XIII przyznał Błogosławionej (Kindze) tytuł patronki Polski i Litwy (1715).

i jeszcze to Św. Kinga patronką samorządu terytorialnego. Klondek dyskurs 09:10, 19 cze 2009 (CEST)

  • Święta Kinga została ogłoszona patronką Królestwa Polskiego, ale nie Polski. Zobacz dyskusję poniżej. Tanja5 (dyskusja) 11:33, 8 sie 2010 (CEST)

Święty Szczepan[edytuj kod]

Za Św. Stanisław BM - rodak szczepanowski Klondek dyskurs 08:57, 19 cze 2009 (CEST)

Jest tylko pięcioro patronów Polski[edytuj kod]

Główni:
- NMP,
- Wojciech BM,
- Stanisław BM,
Pozostali:
- Stanisław Kostka,
- Andrzej Bobola.
Wystarczy spojrzeć na informatory polskich diecezji. Zmieniam natychmiast.

Władysław z Gielniowa[edytuj kod]

Władysław z Gielniowa był ogłoszony patronem Królestwa Polskiego i Litwy (1759). Z kolei 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił bł. Władysława z Gielniowa głównym patronem Warszawy. Obecnie główną Patronką Warszawy jest Najświętsza Maryja Panna Łaskawa z kościoła jezuitów przy katedrze. Bł. Władysław jest patronem drugorzędnym (W-wy).
Z powyższego wynikałoby, że bł. Władysław jest patronem Polski. Nie jest jednak wyszczególniony wyraz patron, jak w przypadku innych patronów, na stronie Episkopatu Polski. Jak to rozumieć? --Tanja5 (dyskusja) 19:37, 7 sie 2010 (CEST)

  • Łoj, to ciało ustanawiające patronów również wierzy w to, że Jezus miał wiele matek? Ciacho5 (dyskusja) 21:35, 11 sie 2010 (CEST)

Jadwiga Śląska[edytuj kod]

Jadwiga Śląska była czczona jako patronka Polski, ale nie znalazłam oficjalnego potwierdzenia ogłoszenia tego przez któregokolwiek z papieży. Jest natomiast patronką Śląska. Mogę prosić o źródło? --Tanja5 (dyskusja) 21:04, 7 sie 2010 (CEST)

Patroni Polski ponownie[edytuj kod]

Wczytałam się ponownie w patronów Polski i tak:
zarówno Święta Kinga (1715), jak i bł. Władysław z Gielniowa (1759) oraz Święty Kazimierz zostali ogłoszeni patronami Królestwa Polskiego i Litwy, kiedy trwała Unia polsko-litewska. Nie zostali natomiast ogłoszeni patronami Polski (św. Kinga owszem-jest patronką różnych parafii i samorządowców), podobnie, jak św. Jadwiga Śląska, która nigdy oficjalnie nie została ogłoszona patronką. Święty Kazimierz i św. Jadwiga, królowa Polski również nie są patronami Polski, ale są popularnymi świętymi, a św. Jadwigę zowie się "patronką Polaków" (nie Polski).

Potwierdza się zatem nie tylko powyższy anonimowy wpis, ale i najbardziej wiarygodny wpis na stronie Episkopatu Polski, gdzie wymienionych jest pięcioro patronów Polski w tym 3.głównych. Są to:

  • Główni patroni Polski:
NMP Królowa Polski
Święty Wojciech BM
św. Stanisław ze Szczepanowa BM
  • Drugorzędni patroni Polski:
św. Stanisław Kostka
św. Andrzej Bobola

W związku z powyższym poprawiam szablon i wpisy w artykułach. --Tanja5 (dyskusja) 11:01, 8 sie 2010 (CEST)

Szablon nie dotyczy patronów II, III czy IV Rzeczypospolitej. Jest zestawieniem o charakterze przeglądowym i w związku z powyższym cofam edycje. Klondek dyskurs 12:14, 10 sie 2010 (CEST)
  • Jeśli w takiej formie ma zostać szablon ze wszystkimi patronami na przestrzeni dziejów Polski, to należy zmienić nazwę, np. na Patroni na przestrzeni dziejów Polski. W obecnej wersji "Patroni Polski" jest niezgodny z ustaleniami Komisji ds. kultu Bożego w Polsce dając fałszywy, nieencyklopedyczny obraz. Poza tym nie natrafiłam na informację, aby Jadwiga Śląska kiedykolwiek była patronką Królestwa Polskiego czy też Polski. To również niezgodne z prawdą i nawet w tej wersji nie powinna figurować. Ponawiam prośbę o źródło.Tanja5 (dyskusja) 19:03, 10 sie 2010 (CEST)
Sama powyżej przytaczasz źródło na które najczęściej się powołujesz więc pytanie o wiarygodność tego wpisu pozostawiam. Czy propozycję zmiany nagłówka szablonu rozszerzyć na Poczet Królów Polskich - Poczet Królów na przestrzeni dziejów Polski? Klondek dyskurs 04:19, 11 sie 2010 (CEST)
Prosiłam tylko o źródło do Jadwiga Śląska. W "moich" źródłach nie figuruje św. Jadwiga jako patronka w żadnym okresie dziejów Polski - nie ja ją dodałam do szablonu, a zmianę nazwy szablonu podtrzymuję. Z królami mało trafne porównanie, bo od razu wiadomo o jaki okres w dziejach Polski chodzi. Natomiast w przypadku patronów, j/w. Problem zgłosiłam w kawiarence. Tanja5 (dyskusja) 21:26, 11 sie 2010 (CEST)
  • Skoro ci święci nazywani patronami Polski mają różną rangę i uznawani są w różnych czasach, trzeba szablon podzielić: 3+2 obecni oraz reszta: historyczni. rdrozd (dysk.) 19:35, 15 sie 2010 (CEST)