Dyskusja wikiprojektu:Filmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista artykułów
biografie (oz) • pozostałe (oz)

Portal
podstrony portalu

Wikiprojekt
Dyskusja

Standard
Ocena haseł

Do napisania
najwięcej interwiki

Biblioteka
Szablony

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5

Kategoryzacja scenarzystów[edytuj kod]

Wzmiankowałem dwa wątki wyżej ;). Mamy kategorię Scenarzyści, w której są tylko scenarzyści filmowi. Brakuje rozdzielenia scenarzystów filmowych i teatralnych (podobnie jak ma to miejsce z reżyserami). Dalej w kategorii Scenarzyści filmowi są podkategorie narodowe (Hiszpańscy scenarzyści), w których mogą być scenarzyści teatralni. Dobrze byłoby na początek wyciągnąć tych narodowych do kategorii ogólnej, a potem utworzyć podkategorie filmowi/teatralni. Znaczna część trafi do obu podkategorii, ale to są mimo wszystko zbiory z częścią wspólną, ale nie zawierające się w sobie :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:08, 18 mar 2019 (CET)

Wrzuciłem powyższy wątek do kawiarenki. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:14, 20 maj 2019 (CEST)

Kategoria:Dekoratorzy wnętrz[edytuj kod]

Sytuacja analogiczna do powyższej. Kategoria:Dekoratorzy wnętrz nie są podpięci pod film, ale Kategoria:Dekoratorzy wnętrz według narodowości już są filmowcami. Należałoby utworzyć podkategorie dla filmowców. Kategoria:Filmowi dekoratorzy wnętrz, Kategoria:Polscy filmowi dekoratorzy wnętrz?? Hedger z Castleton (dyskusja) 14:30, 18 mar 2019 (CET)

breakout character[edytuj kod]

Czy termin „breakout character” ma polski odpowiednik? Andrzei111 (dyskusja) 13:06, 24 mar 2019 (CET)

Charlie Chaplin[edytuj kod]

@Bgggggbgggggb zmienia liczbę Oscarów. IMdB podaje jakieś inne. Trzeba to wyprostować, bo wstyd. 77.253.52.205 (dyskusja) 21:13, 17 maj 2019 (CEST)

aktor młodego pokolenia[edytuj kod]

Co jakiś czas stykam się z takim lub podobnym sformułowaniem. O ile aktor dziecięcy odnosi się do tego, że ktoś grał w filmach jako dziecko, to młode pokolenie dotyczy obecnego pokolenia ludzi młodych, którzy się w końcu zestarzeją. Inaczej mówiąc - trzeba będzie szukać takich fraz i je usuwać/zmieniać z artykułów. Tu konkretny przypadek: Maksymilian Balcerowski. Co o tym sądzicie? Hedger z Castleton (dyskusja) 10:13, 18 cze 2019 (CEST)

@Hedger z Castleton Osobiście nie uznałbym np. Jackiego Coogana za aktora młodego pokolenia tylko dlatego, że grał jako dziecko u Chaplina. Dlatego też ja bym usuwał tego typu sformułowania, ażeby ktoś nie pomyślał, że ta fraza jest standardem obowiązujacym w biogramach aktorów na pl wiki. Ironupiwada (dyskusja) 10:43, 18 cze 2019 (CEST)

Nazewnictwo nagród na festiwalu w Cannes[edytuj kod]

Na Zgłoś błąd pojawiło się zgłoszenie sugerujące, że Złota Palma przyznawana jest jedynie dla najlepszego filmu, natomiast pozostałe nagrody nie powinny być nazywane w ten sposób. Obowiązują nas źródła, ale media podają różne wersje, być może wzorując się na Wikipedii lub po prostu uznając ten sam schemat, który zadziałał u nas. Zgłoszenie wydaje się zasadne, ale jego realizacja niosłaby za sobą zmiany w wielu artykułach, dlatego proszę o opinie. RoodyAlien (dyskusja) 12:46, 6 lip 2019 (CEST)

Alfred Hitchcock w rolach cameo[edytuj kod]

@Mike89 zgłosił artykuł Alfred Hitchcock w rolach cameo pod głosowanie do Listy na Medal. Zapraszam do oddawania głosów i dyskusję. Tashi dyskusja 12:53, 4 sie 2019 (CEST)

Zapomniana melodia[edytuj kod]

W Pandzie umieściłem hasło o Zapomnianej melodii, którą chciałbym nominować do DA. Proszę o Waszą pomoc i uwagi. Nowy15 (dyskusja) 23:02, 2 lis 2019 (CET)

Serial czy serial telewizyjny[edytuj kod]

Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo#Serial_czy_serial_telewizyjny zapraszam do dyskusji. Andrzei111 (dyskusja) 14:38, 19 gru 2019 (CET)

Kategoryzacja twórców spektakli telewizyjnych[edytuj kod]

Autor scenariusza do takiego spektaklu to dramaturg czy scenarzysta filmowy? Trochę przy tym utknąłem..., a dopiero się wziąłem (w końcu) za rekategoryzację scenarzystów. Przy okazji dodałem szablony opisu kategorii w kategoriach scenarzystów, dramaturgów i autorów słuchowisk z wzajemnym linkowaniem (w szablonie) między kategoriami. Zapomniałem, jak to ma być ze słuchowiskami i trudno było mi znaleźć odpowiednią kategorię ;) @Jaceksoci68, @Ironupiwada, jakieś zalecenie? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:04, 23 gru 2019 (CET)

Jeszcze dwie kategorie - autorzy audycji radiowych (ale nie słuchowisk) i autorzy (w sensie piszący scenariusze) programów telewizyjnych - np. Ewa Chotomska. Po prostu kategorie z nazwą autorzy... ?? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:28, 23 gru 2019 (CET)
Robisz bardzo dobrą robotę i idziesz w słusznym kierunku - moim zdaniem mogą (a nawet powinny!) być kat. nazwane tak, jak się to w sposób oczywisty samo nasuwa: Autorzy spektakli telewizyjnych, Autorzy audycji radiowych, Scenarzyści programów telewizyjnych itp. Pozdrawiam! Jaceksoci68 (dyskusja) 18:11, 23 gru 2019 (CET)
@Hedger z Castleton Sugerowałbym tak jak Jaceksoci68. Ironupiwada (dyskusja) 11:23, 26 gru 2019 (CET)

Planowane zgłoszenia do poczekalni[edytuj kod]

W najbliższym roku rozważać będę zgłoszenie do poczekalni haseł ze względu na brak źródeł i niewiele treści (najpierw te, które liczą poniżej 500 bajtów, a szablon {Dopracować} został w nich umieszczony przed 2015). Poniżej znajduje się lista takich haseł uszeregowana od najkrótszych:

Traser (kinematografia)TragikomiksPanoramiksChristy HuiJazda kamery106 & ParkPeter PotamusScenografBugs (kinematografia)Studio SonicaKostiumografIn medias resPilot serialuFalbalaGonzo (muppet)Dziwny ZachódFilm akcji

Ponieważ zaleca się, aby najpierw zgłosić problem do odpowiedniego wikiprojektu, niniejszym to czynię. W przypadku podstawowych terminów pewnie da się szybko znaleźć źródła (na co liczę) i nie będę musiał tych haseł zgłaszać. Sławek Borewicz, → odbiór 09:45, 26 gru 2019 (CET)