Przejdź do zawartości

Superman (film 2025)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Superman
Gatunek

superbohaterski, fantastycznonaukowy

Data premiery

11 lipca 2025

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Reżyseria

James Gunn

Scenariusz

James Gunn

Główne role

David Corenswet
Rachel Brosnahan
Isabela Merced
Edi Gathegi
Nathan Fillion
Anthony Carrigan
María Gabriela de Faría
Sara Sampaio
Skyler Gisondo
Nicholas Hoult.

Muzyka

John Murphy

Zdjęcia

Henry Braham

Kostiumy

Beth Mickle
Judianna Makovsky

Produkcja

Peter Safran

Wytwórnia

DC Studios

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Superman – amerykański film fantastycznonaukowy na podstawie serii komiksów o superbohaterze o pseudonimie Superman wydawnictwa DC Comics. Za reżyserię odpowiada James Gunn, który napisał także scenariusz. W rolach głównych wystąpią David Corenswet, Rachel Brosnahan, Isabela Merced, Edi Gathegi, Nathan Fillion, Anthony Carrigan, María Gabriela de Faría, Sara Sampaio, Skyler Gisondo i Nicholas Hoult.

Jest to pierwszy film należący do franczyzy DC Universe i jej pierwszego rozdziału, Gods and Monsters, a także reboot serii filmów o Supermanie. Film opowiada o przygodach Clarka Kenta / Supermana, który próbuje pogodzić swoje kryptońskie pochodzenie z życiem u przybranej ludzkiej rodziny w Smallville w stanie Kansas[1].

Prace nad sequelem pierwszego filmu DC Extended Universe (DCEU) Człowiek ze stali (2013) rozpoczęły się w październiku 2014 roku, a Henry Cavill miał ponownie wcielić się w rolę Supermana. Ostatecznie jednak plany te zostały porzucone, a w sierpniu 2022 roku James Gunn rozpoczął prace nad nowym filmem o Supermanie. W październiku został współzarządzającym DC Studios wraz z Peterem Safranem, a w grudniu ujawniono, że Gunn jest w trakcie pisania scenariusza. Tytuł filmu został ogłoszony w styczniu 2023 roku, w marcu potwierdzono, że Gunn będzie reżyserem, a w czerwcu Corenswet i Brosnahan zostali obsadzeni w głównych rolach. Film czerpie inspirację z komiksu „All-Star Superman” (2005-2008) autorstwa Granta Morrisona i Franka Quitely'ego. Zdjęcia rozpoczęły się 29 lutego 2024 roku w Trilith Studios w Atlancie w stanie Georgia.

Amerykańska premiera Supermana zaplanowana jest na 11 lipca 2025 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ponadto brat Jamesa Gunna, Sean, ma pojawić się jako biznesmen Maxwell Lord[10][11], a Milly Alcock jako kuzynka Supermana, Kara Zor-El / Supergirl[12][13].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku studio Warner Bros. Pictures planowało, aby film Człowiek ze stali, oparty na postaci Supermana, zapoczątkował uniwersum, które stało się znane jako DC Extended Universe[14][15][16]. W październiku 2014 ogłoszono pełną listę planowanych produkcji, priorytetowo traktując film Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, gdyż Człowiek ze stali nie spełnił oczekiwań finansowych studia[17][18]. Pomimo tego poinformowano, że trwają prace nad kontynuacją Człowieka ze stali, w której Henry Cavill ma ponownie wcielić się w rolę Clarka Kenta / Supermana[17]. Reżyser Zack Snyder zdradził, że jako antagonistów rozważano uwięzionych Kryptończyków z pierwszego filmu i postać Brainiaca[18]. W 2016 roku pojawiły się informacje, że film nie jest już aktywnie rozwijany, co potwierdził później Dany Garcia, menadżer Cavilla[19][20]. Pod koniec tego samego roku Amy Adams, wcielająca się w Lois Lane, powiedziała, że studio pracuje nad scenariuszem kontynuacji[21]. W 2017 roku ujawniono, że Matthew Vaughn prowadził wstępne rozmowy na temat wyreżyserowania filmu[22]. Po problemach w trakcie produkcji filmu Liga sprawiedliwości, Warner Bros. ponownie zawiesiło prace nad kontynuacją Człowieka ze stali, która nie pojawiła się w planach studia na najbliższe lata[23][24].

W lipcu 2018 roku, przed premierą Mission: Impossible – Fallout, reżyser Christopher McQuarrie i występujący tam Henry Cavill przedstawili swoją wizję nowego filmu o Supermanie, lecz Warner Bros. nie zrealizowało tego pomysłu[25]. Tego samego roku studio poprosiło Jamesa Gunna o napisanie i wyreżyserowanie filmu o Supermanie, ale nie był on pewien, czy chce zająć się tą postacią[26][27]. Zamiast tego Gunn zdecydował się nakręcić Legion samobójców[26][27]. We wrześniu trwały negocjacje w sprawie ponownego pojawienia się Cavilla w epizodycznej roli w filmie Shazam!, jednak zakończyły się z powodu kwestii kontraktowych, a także konfliktu harmonogramu i zobowiązaniami Cavilla dotyczącymi Mission: Impossible[28][29]. Aktor miał rozstać się ze studiem, nie planując ponownego wcielenia się w rolę w przyszłych projektach, ale w listopadzie 2019 roku ujawnił, że nie zrezygnował całkowicie i nadal chce wcielać się w Supermana[28][29]. W maju 2020 roku poinformowano, Warner Bros. porzuciło prace nad kontynuacją Człowieka ze stali, ale Cavill prowadził rozmowy na temat pojawienia się w innym projekcie[30][31]. W lutym 2021 roku ujawniono, że Ta-Nehisi Coates pisze nowy film o Supermanie, za którego produkcję odpowiada J.J. Abrams[32][33]. Tytułową postać zagrać miał czarnoskóry aktor, a wśród kandydatów wymieniano Michaela B. Jordana[33].

James Gunn (z lewej) oraz Peter Safran (z prawej), od 2022 współzarządzający DC Studios.

W kwietniu 2022 roku, po połączeniu WarnerMedia i Discovery, Inc. i utworzeniu Warner Bros. Discovery, nowy dyrektor generalny David Zaslav planował restrukturyzację DC Entertainment, w tym zatrudnienie lidera kreatywnego, na wzór prezesa Marvel Studios Kevina Feige'a, który kierowałby projektami filmowymi i telewizyjnymi[34]. Zaslav i WBD uważali, że DC brakowało „spójnej strategii kreatywnej i strategii marki” i nie wykorzystywali postaci Supermana[34]. Pod koniec sierpnia James Gunn został zatrudniony do pracy nad nowym filmem o Supermanie, który nie był powiązany z sequelem Człowieka ze stali[35]. W październiku 2022 roku Cavill pojawił się w scenie po napisach końcowych w filmie Black Adam, a Warner Bros. poinformowało, że ponownie pracuje nad kontynuacją Człowieka ze stali z Cavillem w roli głównej. Szefowie Warner Bros. zezwolili na występ Cavilla po bezpośrednich prośbach Dwayne’a Johnsona, który odgrywał główną rolę w tym filmie, i producentów[36][37]. Johnson zaczął promować pomysł filmu Black Adam vs. Superman z udziałem Cavilla[38]. Cavill publicznie ogłosił, że powróci jako Superman w przyszłych projektach i powiedział, że jego epizodyczna rola w Black Adamie była tylko „małym przedsmakiem” przyszłych planów[39][40]. Film Abramsa i Coatesa nadal miał być w fazie rozwoju[38].

W październiku 2022 roku James Gunn i Peter Safran zostali ogłoszeni współzarządzającymi nowo utworzonym DC Studios[41]. Po objęciu stanowisk para rozpoczęła opracowywanie dziesięcioletniego planu dla nowego DC Universe, który byłby „miękkim restartem” DC Extended Universe[42][43][44]. W połowie listopada ujawniono, że Gunn napisze scenariusz do jednej z produkcji, a Andy Muschietti, reżyser filmu Flash (2023), wyraził zainteresowanie wyreżyserowaniem projektu o Supermanie w podobnym tonie do Supermana Richarda Donnera (1978)[45][46]. Prace nad sequelem Człowieka ze stali utknęły w martwym punkcie jeszcze w tym samym roku[47].

W grudniu 2022 roku Gunn stwierdził, że produkcja o Supermanie jest dużym priorytetem dla DC Studios[48]. Niedługo później ogłosił, że pisze nowy film o tej postaci, który skupi się na młodszej wersji Clarka Kenta i dlatego nie zagra go Henry Cavill[48][49]. Pojawiły się informacje, że Gunn może też wyreżyserować ten film[49]. Gunn i Safran spotkali się z Cavillem, aby wyjaśnić swoją decyzję i omówić potencjalną współpracę z nim w innej roli w przyszłości[49][50]. 31 stycznia 2023 roku Gunn i Safran zaprezentowali pierwsze projekty nowego uniwersum, które rozpoczyna się od Chapter One: Gods and Monsters. Pierwszym z nich jest Superman: Legacy. Datę premiery wyznaczono na 11 lipca 2025 roku[51]. Safran chciał, aby Gunn wyreżyserował film[51]. Gunn zdradził, że produkcja będzie czerpała inspirację z komiksu „All-Star Superman” autorstwa Granta Morrisona i Franka Quitely’ego, a następnego dnia pojawił się on na liście najlepiej sprzedających się komiksów Amazona[52][53]. W marcu 2023 roku potwierdzono, że Gunn również wyreżyseruje film, a Safran będzie producentem[54][1]. W kwietniu Gunn zdradził, że ton filmu będzie różnił się od tego, który obrał w Strażnikach Galaktyki[55], a także od poprzednich filmów o Supermanie, jednocześnie „szanując to, co było wcześniej”[56]. Tego samego miesiąca rozpoczął się proces projektowania kostiumów, za które odpowiadały Beth Mickle i Judianna Makovsky[57][58].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Do roli Supermana Gunn szukał aktora, który utożsamiałby się z rolą oraz byłby „kimś, kogo chcesz przytulić”[59]. Powiedział także, że pojawi się postać Jimmy’ego Olsena i że nie chce, aby film był komedią[60][56].

Przesłuchania do głównych ról: Supermana, Lois Lane i Lexa Luthora rozpoczęły się na początku maja 2023 roku[61]. Pod uwagę do roli Supermana brani byli: David Corenswet, Jacob Elordi, Tom Brittney i Andrew Richardson[61][9]. Elordi zrezygnował, gdyż stwierdził, że rola ta będzie dla niego zbyt mroczna[62]. Jako Lois Lane rozważano Emmę Mackey, Rachel Brosnahan, Samarę Weaving i Phoebe Dynevor[61][9]. Nicholas Hoult, który miał zagrać Batmana w filmie Batman (2022), był przymierzany do roli Lexa Luthora, ale zdecydował się kandydować do roli Supermana[9][63]. Rolę tę Gunn miał zaproponować więc Bradleyowi Cooperowi[9][64][65]. Pierson Fodé, który pojawił się w jednym z odcinków serialu Supergirl, również kandydował do tytułowej roli i miał spodobać się Gunnowi[66]. W połowie czerwca, na terenie Warner Bros. w Burbank w Kalifornii odbyły się testy ekranowe z udziałem Gunna i Safrana, a pod koniec tego miesiąca ogłoszono, że w roli Supermana i Lois Lane obsadzono Davida Corensweta oraz Rachel Brosnahan[63][67][2]. Wśród kandydatów do roli Lexa Luthora byli bracia Alexander i Bill Skarsgård[63]. 11 lipca, dwa lata przed planowaną datą premiery filmu, ogłoszono obsadzenie Isabeli Merced, Ediego Gathegi i Nathana Filliona w rolach odpowiednio Hawkgirl, Mister Terrific i Guya Gardnera / Zielonej Latarni[68][3]. Anthony Carrigan, który chciał grać Luthora, został obsadzony jako Rex Mason / Metamorpho następnego dnia[4][69].

W połowie listopada 2023 roku ⁣María Gabriela de Faría została obsadzona jako Angela Spica / The Engineer, jedna z antagonistek filmu i członkini Authority[5]. W przesłuchaniach do nieujawnionej roli miała także brać udział piosenkarka Madison Beer oraz O'Shea Jackson Jr.[70][71] Ujawniono także, że Sara Sampaio i Skyler Gisondo zostali obsadzeni jako asystentka Luthora Eve Teschmacher i Jimmy Olsen, a Nicolas Hoult miał być brany pod uwagę do roli Luthora[6][7]. Dziennikarz Jeff Sneider spekulował, że w filmie pojawi się postać Sama Lane'a i wskazał, że mógłby go zagrać Michael Rooker, lecz Gunn zaprzeczył tym doniesieniom[65][72].

W grudniu 2023 roku brat Gunna, Sean, został obsadzony w roli Maxwella Lorda w przyszłych projektach DCU. Wcześniej w filmie Wonder Woman 1984 rolę tę zagrał Pedro Pascal[11]. James Gunn potwierdził też, że Hoult został obsadzony jako Lex Luthor, a Miriam Shor rozpoczęła negocjacje w sprawie nieujawnionej roli[8][10]. W styczniu 2024 roku Gunn powiedział, że trwają prace nad planami zdjęciowymi, protetyką i modelami efektów wizualnych, kostiumy są kompletowane, a większość aktorów została obsadzona[73]. Pod koniec miesiąca Milly Alcock została obsadzona jako kuzynka Supermana, Kara Zor-El / Supergirl[12][74][75]. 22 lutego Gunn przeprowadził spotkanie z obsadą i ujawnił, że Terrence Rosemore wcieli się w postać poplecznika Luthora, Otisa[76].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Główne zdjęcia rozpoczęły się 29 lutego 2024 roku, czyli w dniu kanonicznych urodzin Supermana, w Trilith Studios w Atlancie w stanie Georgia, pod roboczym tytułem „Genesis”[77][78]. Rolę operatora pełnił Henry Braham[79]. Wraz z rozpoczęciem zdjęć Gunn ogłosił, że tytuł filmu został skrócony do Superman, o czym zdecydował po ukończeniu ostatecznego szkicu[77]. Film ma być kręcony także w Cleveland i Cincinnati, a także w Macon w stanie Georgia[80][78][81]. Zdjęcia mają potrwać około czterech miesięcy[82]. Początkowo miały rozpocząć się w styczniu 2024 roku, lecz zostały opóźnione przez strajk aktorów[83].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2023 roku Gunn powiedział, że większość ścieżki dźwiękowej filmu i głównych motywów została napisana. Nie ogłosił jednak kompozytora, ponieważ ich umowa na film miała nie być jeszcze sfinalizowana[84]. W lutym 2024 roku ujawniono, że został nim John Murphy[85].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska premiera Supermana zaplanowana jest na 11 lipca 2025 roku[51][77].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Matt Donnelly, James Gunn to Direct ‘Superman: Legacy’ [online], Variety, 15 marca 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 2. a b c Justin Kroll, ‘Superman: Legacy’: James Gunn Taps David Corenswet And Rachel Brosnahan To Play Clark Kent And Lois Lane In DC Studios Film [online], Deadline, 27 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 3. a b c d Condé Nast, ‘Superman Legacy’ Cast Adds Isabela Merced, Edi Gathegi and Nathan Fillion: EXCLUSIVE [online], Vanity Fair, 11 lipca 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 4. a b Borys Kit, ‘Superman: Legacy’ Nabs ‘Barry’ Star Anthony Carrigan as DC Hero Metamorpho (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 12 lipca 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 5. a b Matt Grobar, ‘Superman: Legacy’ Sets María Gabriela De Faría To Play Villain The Engineer [online], Deadline, 15 listopada 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 6. a b Matt Grobar, ‘Superman: Legacy’ Adds Sara Sampaio As Eve Teschmacher [online], Deadline, 21 listopada 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 7. a b Aaron Couch, Borys Kit, ‘Superman: Legacy’ Casts Skyler Gisondo as Jimmy Olsen (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 21 listopada 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 8. a b Umberto Gonzalez, Nicholas Hoult to Play Lex Luthor in 'Superman Legacy,' James Gunn Confirms [online], TheWrap, 11 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 9. a b c d e Borys Kit, Mia Galuppo, Searching for Superman: Inside the Quest to Cast DC’s New Top Hero (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 13 maja 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 10. a b Borys Kit, ‘Superman: Legacy’: Miriam Shor Joining James Gunn’s Man of Steel Movie (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 15 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 11. a b Anthony D'Alessandro, Sean Gunn To Play Villain Maxwell Lord In James Gunn & Peter Safran’s DC Universe – The Dish [online], Deadline, 8 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 12. a b Umberto Gonzalez, James Gunn Finds His Supergirl in 'House of the Dragon' Star Milly Alcock [online], TheWrap, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 13. Aaron Couch, Borys Kit, Supergirl Found: Milly Alcock to Play Heroine in James Gunn’s DC Movies [online], The Hollywood Reporter, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-02-19] (ang.).
 14. Ben Fritz, 'Justice League' aims for summer 2015 after Superman victory [online], Los Angeles Times, 18 października 2012 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 15. Keith Staskiewicz, First look at 'Batman v Superman: Dawn of Justice' on EW's cover | EW.com [online], Entertainment Weekly, 17 grudnia 2017 [dostęp 2024-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-17].
 16. Andrew Auger, DCEU Isn't Franchise's Official Name [online], ScreenRant, 29 września 2017 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 17. a b Darren Franich, Warner Bros. announces 10 DC movies, including 'Wonder Woman' [online], EW.com [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 18. a b Brandon Katz, Zack Snyder Reveals Who Would Have Fought Superman in ‘Man of Steel 2’ [online], Observer, 10 maja 2021 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 19. Tufayel Ahmed, Dany Garcia: The Woman Behind Hollywood's Top Earner [online], Newsweek, 15 września 2016 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 20. Umberto Gonzalez, Warner Bros. Puts 'Man of Steel' Sequel Into Active Development (Exclusive) [online], TheWrap, 8 sierpnia 2016 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 21. Kevin Melrose, Amy Adams Confirms Man of Steel 2 Script is 'in the Works' [online], CBR, 6 listopada 2016 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 22. Adam Chitwood, Man of Steel 2: Matthew Vaughn Eyed to Direct Sequel [online], Collider, 13 marca 2017 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 23. Borys Kit, Zack Snyder Firming Up Post-‘Justice League’ Plans with ‘The Last Photograph’ (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 9 grudnia 2016 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 24. Jake Coyle, In 'Justice League,' DC looks beyond Batman and Superman [online], AP News, 13 listopada 2017 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 25. Sarah El-Mahmoud, Looks Like Christopher McQuarrie Pitched Both Superman And Green Lantern Movies To DC [online], CINEMABLEND, 5 lipca 2019 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 26. a b David Crow, The Suicide Squad: James Gunn Talks the Creative Freedom of That R-Rating [online], Den of Geek, 27 kwietnia 2021 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 27. a b Don Kaye, Report: Before The Suicide Squad, James Gunn was offered Superman [online], SYFY Official Site, 4 lutego 2019 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 28. a b Tatiana Siegel, Borys Kit, Henry Cavill Out as Superman Amid Warner Bros.’ DC Universe Shake-Up (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 12 września 2018 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 29. a b Brian Raftery, Henry Cavill Won't Back Down [online], Men's Health, 19 listopada 2019 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 30. Anthony D'Alessandro, We Haven’t Seen The Last Of Henry Cavill’s Man Of Steel [online], Deadline, 28 maja 2020 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 31. Variety Staff, Henry Cavill In Talks to Return as Superman in Upcoming DC Movie [online], Variety, 28 maja 2020 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 32. Trey Mangum, Exclusive: Ta-Nehisi Coates To Write Upcoming Superman Film From DC And Warner Bros. [online], Blavity News & Entertainment [dostęp 2024-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-27] (ang.).
 33. a b Borys Kit, Aaron Couch, Ta-Nehisi Coates to Write New Superman Movie for Warner Bros. [online], The Hollywood Reporter, 26 lutego 2021 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 34. a b Brent Lang, Matt Donnelly, Warner Bros. Discovery Exploring Overhaul of DC Entertainment (EXCLUSIVE) [online], Variety, 14 kwietnia 2022 [dostęp 2022-11-01] (ang.).
 35. Paul Tassi, James Gunn Says He Was Hired For ‘Superman Legacy’ Six Months Ago, Raising Cavill Questions [online], Forbes [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 36. Joey Nolfi, Henry Cavill reveals how his 'Black Adam' Superman cameo happened [online], EW.com [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 37. Henry Cavill zagrał Supermana w „Black Adam” tylko dzięki uporowi Dwayne'a Johnsona [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 2024-02-20] (pol.).
 38. a b Borys Kit, DC at a Turning Point: James Gunn Pitches Secret Movie, Dwayne Johnson Flexes His Superman Power (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 17 października 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 39. Aaron Couch, Borys Kit, Behind the Fall of Henry Cavill’s Superman [online], The Hollywood Reporter, 16 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 40. Aaron Couch i inni, Henry Cavill Confirms He Is “Back as Superman” for Future DC Movies [online], The Hollywood Reporter, 24 października 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 41. Borys Kit, Aaron Couch, DC Shocker: James Gunn, Peter Safran to Lead Film, TV and Animation Division (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 25 października 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 42. Aaron Couch, James Gunn, Peter Safran Are Mapping Out “Eight- to 10-Year Plan” for DC [online], The Hollywood Reporter, 10 listopada 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 43. Kofi Outlaw, Warner Bros. Confirms "DC Universe" As Official Name of DCEU [online], DC [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 44. Richard Newby, 6 Burning Questions About DC Studios’ New Slate [online], The Hollywood Reporter, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 45. Wilson Chapman, David Zaslav Says ‘There’s Not Going to Be 4 Batmans’ at James Gunn and Peter Safran’s DC [online], IndieWire, 15 listopada 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 46. Borys Kit, Patty Jenkins’ ‘Wonder Woman 3’ Not Moving Forward as DC Movies Hit Turning Point (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 8 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 47. Umberto Gonzalez, Henry Cavill's Superman Return Encounters Setbacks [online], TheWrap, 18 listopada 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 48. a b Ryan Gajewski, James Gunn Calls Superman “Huge Priority,” Debunks Speculation About His Feelings Toward Henry Cavill [online], The Hollywood Reporter, 10 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 49. a b c Aaron Couch, James Gunn Writing Superman Movie [online], The Hollywood Reporter, 15 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 50. Matt Donnelly, James Gunn Writing New ‘Superman’ Film; Henry Cavill Will Not Return, but Eyed to Play Different DC Character [online], Variety, 15 grudnia 2022 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 51. a b c Anthony D'Alessandro, James Gunn & Peter Safran Unveil Big DC Plan With New Movies For Batman & Robin, ‘Swamp Thing’, ‘The Authority’; ‘Lanterns’ TV Series & More [online], Deadline, 31 stycznia 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 52. Cameron Bonomolo, All-Star Superman's Legacy: Inspiring the DC Universe's Superman Reboot [online], Movies [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 53. Cheryl Eddy, James Gunn's Superpowers Now Include Increasing DC Comic Book Sales [online], Gizmodo, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 54. Aaron Couch, James Gunn to Direct ‘Superman: Legacy’ [online], The Hollywood Reporter, 15 marca 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 55. Brian Hiatt, Rocket's Origin and Radiohead: Inside 'Guardians of the Galaxy Vol. 3' [online], Rolling Stone, 3 kwietnia 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
 56. a b Aaron Couch, Borys Kit, James Gunn’s Guardians: How Chris Pratt and His Marvel Castmates Rescued Their Director’s Career [online], The Hollywood Reporter, 26 kwietnia 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 57. Owen Danoff, Building Worlds With GOTG3 Production Designer Beth Mickle [online], ScreenRant, 14 maja 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 58. Jenna Anderson, James Gunn's Guardians of the Galaxy Vol. 3 Proves Superman: Legacy Is in Good Hands [online], Movies [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 59. Charna Flam, Marc Malkin, James Gunn Wants a Superman Who Has ‘Humanity’ and Is ‘Somebody You Want to Hug’ [online], Variety, 28 kwietnia 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 60. Noah Dominguez, Superman: Legacy's James Gunn Confirms the Return of Clark's Best Pal [online], CBR, 19 kwietnia 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 61. a b c Justin Kroll, ‘Superman: Legacy’ Audition Process Gears Up As James Gunn Dives Into The Search To Find The Next Clark Kent, Lois Lane And Lex Luthor [online], Deadline, 13 maja 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 62. Condé Nast, How Jacob Elordi Became The New King [online], GQ, 13 listopada 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 63. a b c Borys Kit, Inside the ‘Superman: Legacy’ Screen Tests as Decision 2023 Drags Into Second Week [online], The Hollywood Reporter, 26 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 64. Sean Gribbin, REPORT: GOTG 3 Star Considered for Superman: Legacy's Lex Luthor [online], CBR, 14 maja 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 65. a b Jeff Sneider, Nicholas Hoult to Play Lex Luthor; New Jason Bourne Gets Director [online], The InSneider [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 66. Marc Malkin, James Gunn’s Superman Search Includes Former ‘Bold and the Beautiful’ Star Pierson Fodé [online], Variety, 1 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
 67. Justin Kroll, Anthony D'Alessandro, ‘Superman: Legacy’ In-Person Screen Tests On The Horizon As Warner Bros And James Gunn Get Closer To Finding Clark Kent And Lois Lane [online], Deadline, 8 czerwca 2023 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 68. Armando Tinoco, James Gunn Shares Excitement Over ‘Superman: Legacy’ & Explains Why He’s Including Green Lantern Guy Gardner, Hawkgirl & Mister Terrific [online], Deadline, 12 lipca 2023 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 69. Jake Kleinman, Anthony Carrigan Has Moved On From His Iconic Batman Villain [online], Inverse, 20 lutego 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 70. Nicole Drum, Madison Beer May Have Auditioned for Superman: Legacy [online], DC [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 71. Jenna Anderson, Cocaine Bear's O'Shea Jackson Jr. Says He Auditioned for Superman: Legacy Role [online], Movies [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 72. Jenna Anderson, Superman: Legacy's James Gunn Debunks New Michael Rooker Rumor [online], Movies [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 73. Spencer Legacy, James Gunn Gives Superman: Legacy Casting & Preproduction Update [online], ComingSoon.net, 2 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 74. Anthony D'Alessandro, ‘Supergirl’: Milly Alcock, Emilia Jones & Meg Donnelly Among Those In Mix To Screen Test For Role – The Dish [online], Deadline, 10 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 75. Borys Kit, The Search for Supergirl: Milly Alcock, Meg Donnelly Screen Test in Atlanta (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 24 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 76. Jeremy Dick, James Gunn Reveals New Superman: Legacy Cast Member as Lex Luthor's Sidekick [online], CBR, 22 lutego 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 77. a b c Umberto Gonzalez, New Superman Suit Teased as James Gunn Starts Filming, Announces Title Change [online], TheWrap, 29 lutego 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 78. a b Victoria Moorwood, New 'Superman: Legacy' details emerge. When Ohio filming is expected to start [online], The Enquirer [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 79. Raul Asensi, Superman: Legacy Movie James Gunn Reveals 4 Team Members [online], comicyears.com [dostęp 2024-03-01].
 80. Julia Bingel, 23 TV shows, movies filming in Ohio receive tax credits [online], www.cleveland19.com, 15 lutego 2024 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 81. Warner Bros. "Superman Legacy" Open Casting Call - Extra Jobs - Apply Now! | Project Casting | 43178 [online], www.projectcasting.com [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 82. Umberto Gonzalez, New Superman David Corenswet Teases Physical Transformation | Photo [online], TheWrap, 18 listopada 2023 [dostęp 2024-03-01] (ang.).
 83. ‘Superman: Legacy’ with a new Superman to shoot in metro Atlanta in 2024 [online], web.archive.org, 18 listopada 2023 [dostęp 2024-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2023-11-18].
 84. Carly Thomas, James Gunn Shares Update on ‘Superman: Legacy’ Storyboard, Superhero Costume and Score [online], The Hollywood Reporter, 17 grudnia 2023 [dostęp 2024-03-02] (ang.).
 85. John Murphy to Score James Gunn’s ‘Superman: Legacy’ | Film Music Reporter [online] [dostęp 2024-03-02] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]