Dyskusja wikiprojektu:LGBT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


LGBT – nawigacja:  Portal  |  Dyskusja portalu  |  Wikiprojekt  |  Dyskusja wikiprojektu

2019[edytuj kod]

Hej, czy ktoś coś nadal robi "w temacie", albo ma taki zamiar czy ochotę (mam na myśli konkretniejsze edycje)? Czy gdzieś indziej są jakieś obszerniejsze dyskusje dotyczące artykułów LGBT na które jeszcze nie trafiłem? Pozdrowienia, jasc (dyskusja) 00:23, 21 lut 2019 (CET)

 • Temat jest ogólnie opuszczony, choć oczywiście od czasu do czasu ktoś edytuje. Nie ma żadnych obszerniejszych dyskusji dotyczących artykułów LGBT. --Teukros (dyskusja) 13:06, 21 lut 2019 (CET)
Dzięki za odpowiedź; rozczarowała mnie - ale przynajmniej wiem na czym stoję. Zauważyłem już, że spora część na liście "zainteresowanych" projektem od kilku lat nie wykonała żadnej edycji w WP. Z kim w takim razie uzgadniać większe ruchy w polskich artykułach i kategoriach LGBT? --jasc (dyskusja) 14:41, 21 lut 2019 (CET)
W zasadzie nie ma co z kim uzgadniać. Natomiast odradzam zaczynanie edytowania od kategoryzacji. Kategorie to ślepy zaułek: łatwo się o nich dyskutuje, można się przy nich narobić, a widoczny efekt będzie prawie żaden. --Teukros (dyskusja) 14:53, 21 lut 2019 (CET)
Jasne - zacząłem od edycji; usunięcia błędów, uzupełnień i aktualizacji tego co jest, tam gdzie jest - w tej chwili pracuję nad Filo (miesięcznik) a w planach mam 2 małe i 1 duuuży art, którego nikt inny raczej nie zrobi. Widzę jednak kilka błędów strukturalnych, które jak najszybciej trzeba usunąć (aktualny bałagan znacznie utrudnia i zniechęca do edycji). Przykład: Stowarzyszenie Grup Lambda jako przekierowanie na Stowarzyszenia Lambda - art który merytorycznie nie ma sensu, bo jest o "niczym" - wystarczy w głównym tekście (SGL) 1 krótki akapit na końcu typu: kilka nowych organizacji odwoływało się do dziedzictwa Lambdy i zachowało ją w swojej nazwie. Organizacje LGBT - wszystko w jednym "worku"; co tam robią np. te "ogólnopolskie spotkania...", które powinny być w proponowanym arcie Ruch LGBT w Polsce? Nie proponuję żadnej rewolucji i przewracania wszystkiego do góry nogami, po swojemu, tylko ewolucję którą należy zacząć od podstawowych rzeczy. Co o tym sądzisz? --jasc (dyskusja) 15:32, 21 lut 2019 (CET)
No tak, trzeba te Stowarzyszenia Lambda uporządkować, bo obecnie hasło linkuje samo do siebie przez przekierowanie. Organizacje LGBT są bardzo słabe. Jak dla mnie albo do zastąpienia przez kategorię, albo do gruntownego przerobienia zgodnie z Wikipedia:Zasady tworzenia list (przede wszystkim trzeba ustalić jakieś kryterium, bo nie ma sensu wymienianie wszystkich organizacji LGBT na świecie). Utworzenie hasła Ruch LGBT w Polsce jest dobrym pomysłem, weź tylko pod uwagę że tak sformułowany tytuł sugeruje obszerny, przekrojowy artykuł z historią, wydarzeniami, działaczami, itd. --Teukros (dyskusja) 22:16, 21 lut 2019 (CET)
Przy okazji edycji sam linkuję do nieistniejącego jeszcze Stowarzyszenie Grup Lambda, zakładając że ten art wkrótce będzie - stąd pętle przekierowań. Aby nie czekać aż ktoś się kiedyś zlituje i napisze - jestem w stanie w rozsądnym czasie napisać sensownego stuba, stopniowo później na spokojnie rozbudowywanego - bo temat jest bardzo obszerny, i - jeśli nikt nie będzie miał nic przeciwko - usunąć wówczas przekierowanie na Stowarzyszenia Lambda, pobrać stamtąd tekst i zgłosić ten art do usunięcia.
Ruch LGBT w Polsce - właśnie - ja widzę go jako "root huba" dla większości artykułów dotyczących różnych zorganizowanych aktywności LGBT w Polsce (dla mnie priorytet, to co poza Polską w większości jest w enwiki); po kilka akapitów prezentujących każdą z "działek" (Organizacje, Festiwale, Historia, Muzea, Manifestacje... ...LGBT w Polsce) + odsyłacz do osobnego, szczegółowego, sprofilowanego artykułu (jeśli już jest, lub zbierze się w tym wystarczająco materiału by utworzyć nowy sub-art). Patrzę na to w kontekście spójnej hierarchii treści - a nie kategoryzacji.
Mam sporo materiałów źródłowych z lat 1990-97 (Lambdy i reszta tego co się działo w tym okresie), większość już w postaci elektronicznej (publikacje, dokumenty, fotografie itp.); częściowo, aktualnie tylko ja to mam. Gdyby znaleźli się chętni do przetworzenia ich na porządne artykuły WP (lub choćby pomoc w redakcji) - będę mógł je udostępnić. --jasc (dyskusja) 00:18, 22 lut 2019 (CET)
Ok, skoro masz koncepcję ogarnięcia tematu, działaj. Taki układ też ma sens. Na chętnych do przetwarzania źródeł na artykuły raczej nie ma co liczyć, chyba że znasz kogoś osobiście i będziesz w stanie zainteresować sprawą. Wikipedia na początku wydaje się ogromna, ale tak naprawdę jest tu nas niewiele osób, edytujących w swoich często bardzo specjalistycznych niszach. Pomoc można stosunkowo łatwo uzyskać w sprawach edycyjno-technicznych, poza tym niespecjalnie. --Teukros (dyskusja) 19:35, 22 lut 2019 (CET)
Dzięki za udział w dyskusji - szkoda że tylko bilateralnej, choć mam nadzieję, że ktoś jeszcze to czyta - lub przeczyta. Ja też mam bardzo ograniczony czas i swoje, kompletnie inne, "ulubione" tematy. Gdyby jednak znaleźli się chętni do edycji / pomocy w edycji - byłbym w stanie jakoś koordynować prace. Oczywiście, swoje kontakty w świecie realnym też wykorzystuję. Sam nie mam jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia w WP, więc pomoc edycyjno-techniczna, weryfikacja artykułu przed publikacją też bardzo się przyda.
Jest problem techniczny: na Wikiprojekt:LGBT#Ostatnie_zmiany (i gdzieś jeszcze) - linki do narzędzi na tools.wmflabs.org zwracają 403 (jestem zalogowany). --jasc (dyskusja) 16:39, 23 lut 2019 (CET)
Niemiecki Toolserver na którym były zamieszczone te narzędzia został wyłączony kilka lat temu. Z tego co widzę, funkcje tych narzędzi przejął PetScan (tu instrukcja obsługi). Wikiprojekt LGBT od dawna nie był aktualizowany, więc należy się spodziewać takich problemów. Wyszukanie współpracowników do edytowania to bodaj najtrudniejsza rzecz na Wikipedii, ale działaj :) --Teukros (dyskusja) 16:51, 23 lut 2019 (CET)
Linki podmieniłem na PetScan. @Jasc PL czy działa? --WTM (dyskusja) 16:59, 23 lut 2019 (CET)
Super! Działa, i będzie bardzo przydatne. Dzięki! --jasc (dyskusja) 17:18, 23 lut 2019 (CET)

Stowarzyszenie Grup Lambda - nowy artykuł[edytuj kod]

Tekst jest gotowy do wrzucenia - nie wyczerpuje oczywiście obszernego tematu ale, moim zdaniem, jest solidnie przygotowanym wstępem. Chciałbym opublikować go w docelowej lokalizacji (Stowarzyszenie Grup Lambda) usuwając bezsensowne przekierowanie do Stowarzyszenia Lambda. W artykule o SGL dodałem na końcu sekcję z przeredagowanym tekstem ze Stowarzyszenia Lambda - co moim zdaniem było stratą czasu, bo jest on powieleniem informacji które już są w artykule Organizacje LGBT; tam też należy przenieść zdanie o Lambdzie Zielona Góra, by nie stracić zawartych w nim informacji a Stowarzyszenia Lambda usunąć. Co o tym sądzicie @WTM, @Teukros, @Fiskot, @Zadrzewiański, @Niki_K, @Psychology, @AngelOfDestiny, @Ingene, @Ron_1987, @przsak i pozostali? --jasc (dyskusja) 14:45, 8 mar 2019 (CET)

Na marginesie - popraw literówkę ;-): " po zablokowaniu przez władze PRL na początku 1998 roku rejestracji Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego" - zapewne powinno być 1988. Gytha (dyskusja) 15:49, 8 mar 2019 (CET)
No jasne! Dzięki - poprawione :). --jasc (dyskusja) 16:00, 8 mar 2019 (CET)

Artykuł przeniosłem z brudnopisu do docelowej lokalizacji, usunąłem przekierowanie, przepiąłem i zaktualizowałem element Wikidata, zaktualizowałem wszystkie istotne linkujące strony. Proszę o sprawdzenie czy wszystko jest OK i zatwierdzenie tej i związanych z nią zmian, dzięki. --jasc (dyskusja) 20:29, 10 mar 2019 (CET)

Zofia Noceti-Klepacka[edytuj kod]

Proszę o pomoc w utrzymaniu lub poprawieniu informacji w artykule o Zofii Klepackiej. Prowadzona przez nią od lutego nagonka, która odbiła się szerokim echem w mediach i odpowiedział na nią szereg autoryterów, jest określana w artykule jako "krytyka prezydenta Warszawy". To tak jakby antysemickie wypowiedzi określić krytyką Żydów. Wikipedysta ze statusem redaktora JackStrong12 stale anuluje wszelkie próby uściślenia wątku. Ponadto uważam, że powinien powstać osobny wątek, aby "opinia" nie występowała pod dokonaniami sportowymi. Poniższe rozwiązanie uważam za rozsądne (Można oczywiście rozszerzyć lub przetworzyć treść, lecz należy uwypuklić, że wypowiedź tej osoby nie była "krytyką", a potępionym przez różne środowiska atakiem)

W lutym 2019 skrytykowała prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i podpisaną przez niego deklarację LGBT+[1]. Wypowiedź Klepackiej, w której sportsmenka zachęcała do bojkotu osób LGBT+ oraz odniosła się do powstania warszawskiego, została uznana za homofobiczną[2][3]. Krytycznie do wypowiedzi Zofii Klepackiej odnieśli się m.in. uczestniczka powstania warszawskiego i psycholożka Wanda Traczyk-Stawska[4][5][6] oraz były skoczek narciarski Adam Małysz[7].
Artykuły przeczytałem - jej zachęty do bojkotu nie znalazłem. Moim zdaniem - każdy ma prawo do własnych poglądów - szczególnie jeśli wyraża je w sposób kulturalny. Każdemu z nas wiele rzeczy się podoba, a mnóstwo innych nie - to normalne. Dodawanie całej, oddzielnej sekcji do krótkiego artykułu o Klepackiej - tylko o jednej jej wypowiedzi, jest moim zdaniem przesadą - wystarczy jedno zdanie, które tam już jest. To nie są zresztą żadne „kontrowersje“ - tylko jej zdanie, do którego ma prawo - tak jak inni mają takie samo prawo się z nim nie zgadzać. --jasc (dyskusja) 01:02, 19 mar 2019 (CET)
Zadbałam o sformuowanie ważnych dla środowiska LGBT informacji w sposób zgodny z neutralnym punktem widzienia i wydaje mi się, że zostało to zaakceptowane. Ewa Szczepanik (dyskusja) 13:10, 4 maj 2019 (CEST)

Kontrowersje[edytuj kod]

Wątek założony przed: 6:18, 19 mar 2019 (CET)

W lutym 2019 skrytykowała prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i podpisaną przez niego deklarację LGBT+[8]. Wypowiedź Klepackiej, w której sportsmenka zachęcała do bojkotu osób LGBT+ oraz odniosła się do powstania warszawskiego, została uznana za homofobiczną[9][10]. Krytycznie do wypowiedzi Zofii Klepackiej odnieśli się m.in. uczestniczka powstania warszawskiego i psycholożka Wanda Traczyk-Stawska[11][12][13] oraz były skoczek narciarski Adam Małysz[14].

Nowa wersja tego fragmentu przy zastosowaniu neutralnego puntktu widzenia:
W lutym 2019 oficjalnie na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych skrytykowała w nagraniu wideo prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i podpisaną przez niego deklarację LGBT+[15]. Wypowiedź Klepackiej, która dotyczyła osób LGBT+ i powstania warszawskiego, została uznana przez niektórych ludzi za homofobiczną[16][17][18]. Krytycznie do wypowiedzi Zofii Klepackiej odnieśli się m.in. uczestniczka powstania warszawskiego i psycholożka Wanda Traczyk-Stawska[19][20][21] oraz były skoczek narciarski Adam Małysz[22]. Powstały konflikt zwrócił uwagę środowiska LGBT, kibiców i innych sportowców[23][24]. W podcaście Piotra Dobrowolskiego polska medalistka wspomniała, że otrzymywała groźby w związku z tymi wydarzeniami[25].
 1. Zofia Klepacka o „promocji środowisk LGBT”: Będę bronić tradycyjnej Polski. wprost.pl. [dostęp 2019-03-01].
 2. „Ci ludzie i ich problemy”, czyli fala homofobii po podpisaniu karty LGBT. polityka.pl. [dostęp 2019-03-18].
 3. Kibice Legii z "żylety" wspierają Zofię Klepacką. Homofobiczny transparent na meczu. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 2019-03-18].
 4. Wanda Traczyk-Stawska odpowiada Zofii Klepackiej. "Mieszanie LGBT z powstaniem warszawskim jest absurdalne". warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 2019-03-18].
 5. Uczestniczka Powstania reaguje na homofobię Klepackiej: Walczyliśmy o to, by nikogo nie traktowano jak podludzi. wiadomosci.dziennik.pl. [dostęp 2019-03-18].
 6. Traczyk-Stawska komentuje słowa Klepackiej: Mieszanie sprawy LGBT z Powstaniem Warszawskim jest absurdalne. wpolityce.pl. [dostęp 2019-03-18].
 7. Małysz przeciw homofobii w sporcie: Wśród sportowców są ludzie o różnej orientacji. wprost.pl. [dostęp 2019-03-18].
 8. Zofia Klepacka o „promocji środowisk LGBT”: Będę bronić tradycyjnej Polski. wprost.pl. [dostęp 2019-03-01].
 9. „Ci ludzie i ich problemy”, czyli fala homofobii po podpisaniu karty LGBT. polityka.pl. [dostęp 2019-03-18].
 10. Kibice Legii z "żylety" wspierają Zofię Klepacką. Homofobiczny transparent na meczu. warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 2019-03-18].
 11. Wanda Traczyk-Stawska odpowiada Zofii Klepackiej. "Mieszanie LGBT z powstaniem warszawskim jest absurdalne". warszawa.wyborcza.pl. [dostęp 2019-03-18].
 12. Uczestniczka Powstania reaguje na homofobię Klepackiej: Walczyliśmy o to, by nikogo nie traktowano jak podludzi. wiadomosci.dziennik.pl. [dostęp 2019-03-18].
 13. Traczyk-Stawska komentuje słowa Klepackiej: Mieszanie sprawy LGBT z Powstaniem Warszawskim jest absurdalne. wpolityce.pl. [dostęp 2019-03-18].
 14. Małysz przeciw homofobii w sporcie: Wśród sportowców są ludzie o różnej orientacji. wprost.pl. [dostęp 2019-03-18].
 15. Zofia Klepacka o „promocji środowisk LGBT”: Będę bronić tradycyjnej Polski. wprost.pl. [dostęp 2019-03-01].
 16. Agata Szczerbiak, „Ci ludzie i ich problemy”, czyli fala homofobii po podpisaniu karty LGBT, www.polityka.pl, 2019 [dostęp 2019-04-27] (pol.).
 17. Paulina Socha-Jakubowska, Homofobiczny odlot Klepackiej, WPROST.pl, 6 marca 2019 [dostęp 2019-04-27] (pol.).
 18. Zuzanna Bukłaha, Kibice Legii z "żylety" wspierają Zofię Klepacką. Homofobiczny transparent na meczu, warszawa.wyborcza.pl, 3 marca 2019 [dostęp 2019-04-27].
 19. Zuzanna Bukłaha, Wanda Traczyk-Stawska odpowiada Zofii Klepackiej. "Mieszanie LGBT z powstaniem warszawskim jest absurdalne", warszawa.wyborcza.pl, 8 marca 2019 [dostęp 2019-04-27].
 20. Uczestniczka Powstania reaguje na homofobię Klepackiej: Walczyliśmy o to, by nikogo nie traktowano jak podludzi, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2019-04-27].
 21. Traczyk-Stawska komentuje wpis Klepackiej o LGBT i Powstaniu, wpolityce.pl [dostęp 2019-04-27].
 22. Paulina Socha-Jakubowska, Szymon Krawiec, Małysz przeciw homofobii w sporcie: Wśród sportowców są ludzie o różnej orientacji, WPROST.pl, 17 marca 2019 [dostęp 2019-04-27] (pol.).
 23. Wirtualna Polska Media, Zofia Klepacka chciała uderzyć w środowisko LGBT. Szybko wyłapano jej wielką gafę - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 19 marca 2019 [dostęp 2019-04-27] (pol.).
 24. Wirtualna Polska Media, Adam Małysz i Radosław Majdan przeciwko homofobii. Stanowczo zareagowali na akcje kibiców - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 18 marca 2019 [dostęp 2019-04-27] (pol.).
 25. Hejter GROZI polskiej medalistce olimpijskiej pobiciem? "Chyba planują na mnie zamach", sport.se.pl [dostęp 2019-04-27].

Interseksualność - tłumaczenie z en wiki[edytuj kod]

Podjęłam się przetłumaczenia strony z angielskiej Wikipedii na temat interseksualności, ponieważ obecna strona traktuje osoby interseksualne bardzo przedmiotowo. Poszukuje obecnie osób skłonnych mi pomóc, ponieważ projekt jest dość duży. Sama strona jest dość długa, ma też sporo pojęć medycznych, których odpowiedników w języku polskim nie znam. Piszę tutaj, ponieważ obecnie osoby interseksualne również uważane są za część środowiska LGBT. W związku z tym mam nadzieje znaleźć tu osoby, którym zależałoby na upowszechnieniu informacji na temat interseksualizmu. Przyda mi się również pomoc innego rodzaju niż tylko w tłumaczeniu. Mianowicie artykuł z angielskiej wikipedii (Intersex) ma bardzo rozbudowaną listę przypisów i bibliografii. Co jest bardzo korzystną rzeczą, jednak przeniesienie jej jest dla mnie technicznie zbyt trudne. Aktualną wersję tłumaczenia można znaleźć tutaj. Zapraszam również na stronę dyskusji. Można się również ze mną skontaktować poprzez e-mail: matinee71@gmail.com Ewa Szczepanik (dyskusja) 13:40, 27 kwi 2019 (CEST)

 • @Matinee71 Ja chętnie pomogę, zwłaszcza że niedługo mam majówkę i wolne na uczelni. Co do szablonów jest konwerter. Możesz napisać na mojego admińskiego maila (WP:Administratorzy tu) i tam ci podam namiary na siebie na Facebooku, ew. przedstawić jasno listę kto co robi. Polecam się też skontaktować z wikiprojektem medycznym. Nie będę tłumaczyć nie wiedząc jak chcesz się tym podzielić, mogę popoprawiać przypisy póki co. Nawiasem mówiąc czy my się nie spotkaliśmy wcześniej? Bo pamiętam że do kogoś pisałam w sprawie artykułów okołoLGBT i był chętny do współpracy, a widzę że konto nowe, więc nie wiem czy to nie właśnie ta osoba :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:06, 27 kwi 2019 (CEST)

Nieprzejrzane[edytuj kod]

Czy ktoś tu potrafi ocenić sensowność tych zmian, które wiszą nieprzejrzane od ponad 3 tygodni? TR (dyskusja) 10:40, 10 cze 2019 (CEST)

 • Myślę, że to w wększości niepotrzebne usuwanie informacji. Tylko informacja o zmianach prawnych w Tajwanie mogłaby zostać, ale raczej jako osobne zdanie, ponieważ jest to świeża sprawa i powinno to mieć jakieś źródło. Matinee71 (dyskusja) 13:03, 10 cze 2019 (CEST)
  • Dziękuję uprzejmie. TR (dyskusja) 23:17, 10 cze 2019 (CEST)

Nierzetelne źródła[edytuj kod]

Założyłem w Kawiarence wątek Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Groźny_wirus_nierzetelnych_źródeł, który chyba dot. też obszaru działań projektu LGBT. IOIOI2 13:45, 23 lip 2019 (CEST)