Portal:LGBT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


LGBT – nawigacja:  Portal  |  Dyskusja portalu  |  Wikiprojekt  |  Dyskusja wikiprojektu

Wikipedia-LGBT.png
Portal LGBT – Wikipedia
Portal LGBT – Wikipedia

Witamy w portalu LGBT polskojęzycznej Wikipedii. Portal przeznaczony dla osób zainteresowanych tematyką dotyczącą LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów oraz osób Transgenderycznych).

Ostatnia aktualizacja: grudzień 2010. Zobacz newsy: Fotoreportaż z London Pride 2010
LGBT na siostrzanych projektach Wikimedia
Men handshake.jpg
RainbowFlagPosersEuroprideLondon2006 bordercropped.jpg
Coppia al Gay Pride di Milano 2008 3 - Foto Giovanni Dall'Orto, 7-June-2008.jpg
Manifestante al BiellaPride 2008 - Foto Giovanni Dall'Orto, 14-June-2008 1.jpg
Deacon maccubbin.jpg
Lesbiennes at Gay Pride 2005.JPG
Diritti al cuore - Gay Pride di Roma, 16-6-2007 - Foto Giovanni Dall'Orto.jpg
Henri de Toulouse-Lautrec 014.jpg
Merry-Joseph Blondel, The Death of Hyacinthus.jpg
Kiss Bike Kiss.jpg
Triumphant newlyweds.jpg
Tutti in pacs by Stefano Bolognini 14 1 - 2006.jpg
1890s-Male Couple-US-01.jpg
Gay Couple Savv and Pueppi 01.jpg
PrideFlags.JPG
Septum Folsom.jpg
Gaytransvestite.jpg
Eric leven and his girls.jpg
Karyme Lozano - SF Gay Pride (cropped).jpg
Volker-Beck-2005-08-v2.jpg
SisterInnocentaParis2007.jpg
Pride & Happy.jpg
Stephaniehaynes family.jpg
Agrogers-photo-02.jpg
Gedenktafel Homosexuelle Opfer Nollendorfplatz Berlin.jpg
Stonewallsign1.jpg
Campeones-dogos-buenos-aires-2007.JPG
Athens Pride 2009 - 30.jpg

Ilustracja miesiąca

Czy wiesz...
2002 Sydney Gay GamesSylwetka miesiąca

Marcus "Mark" Tewksbury (ur. 2 lipca 1968 r. w Calgary) – były kanadyjski pływak. Podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku zdobył złoty medal w pływaniu stylem grzbietowym.

Martina Navrátilová i Mark Tewksbury podczas czytania deklaracji Montrealu – ceremonia rozpoczynająca igrzyska 2006 World Outgames.


Kariera Marka

Dojrzewał w Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Uczęszczał na University of Calgary, gdzie rozpoczął trenować pływactwo. Zdobył złoty medal w pływaniu na grzbiecie (odległość stu metrów) oraz srebro w pływaniu tym samym stylem (odległość dwustu metrów) podczas Pan Pacific Swimming Championships w Brisbane w 1987 roku. Wywalczył także srebro podczas zawodów w Edmonton w roku 1991 oraz brąz w trakcie zawodów w Tokio (1989). W 1988 roku wziął udział w XXIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (Korea Południowa), podczas których zdobył srebrny medal dla swojej drużyny. Przez kilka lat był uważany za jednego z najlepszy pływaków grzbietowych świata. Kolejny sukces osiągnął w 1992 roku – podczas igrzysk olimpijskich wBarcelonie został złotym medalistą w pływaniu stylem grzbietowym na odległości stu metrów oraz brązowym medalistą w pływaniu stylem mieszanym na odległości 4 x 100 m.

Z kariery sportowej zrezygnował w 1998 roku.

Działalność na rzecz LGBT

Po zakończeniu pływackiej kariery, zdeklarował się jako gej. Był pierwszym kanadyjskim lekkoatletą, który publicznie dyskutował na temat swojej orientacji seksualnej. Powody, dla których dokonał coming outu dopiero po zerwaniu z fachem pływaka, przedstawił jasno i wyraźnie w jednym z udzielonych wywiadów: "(Tam) geje nie istnieją. Trenerzy i koledzy w szatni jeśli już coś o gejach mówią, to źle. Przekaz jest prosty – kryj się, bo tu nie ma na to miejsca".

Był narratorem pierwszego sezonu (2001) programu Discovery Channel Jak to jest zrobione? (ang. How It's Made), oraz współorganizatorem pierwszej edycji igrzysk LGBT Outgames w 2006 roku. Tego roku wydał też swoją autobiografięInside Out: Straight Talk from a Gay Jock. Wcześniejsza książka Tewksbury'ego, Visions of Excellence – częściowa autobiografia, wydana została jeszcze w roku 1992. Wydanie książki przyczyniło się do wzrostu kariery Marka, który wkrótce potem rozpoczął trudzić się zajęciem mówcy publicznego. W 2006 wraz z Martiną Navratilovą byli Mistrzami Ceremonii otwarcia i zamknięcia Światowych Igrzysk Outgames w Montrealu.

Prowadził galę wyborczą Mister Gay World 2009, która odbyła się 7 lutego 2009 roku. W 2010 był jednym z głównych ambasadorów Pawilonu Pride Olimpiady Zimowej w Vancouverze.

Obecnie jest zaangażowanym działaczem na rzecz praw osób homoseksualnych; jest między innymi członkiem organizacji Gay and Lesbian Athletics Foundation (GLAF). Mieszka w Montrealu.


Artykuł miesiąca

Brendan Gilmore Burke (ur. 8 grudnia, 1988 w Vancouverze; zm. 5 lutego, 2010) zawodowy hokeista i menadżer akademickiego klubu hokejowego Uniwersytetu Miami w Oxford (Ohio), Miami RedHawks. Młodszy syn Briana Burke, głównego menadżera zespołu NHL Toronto Maple Leafs i reprezentacji olimpijskiej hokeja USA. W listopadzie 2009 ujawnił publicznie, że jest gejem. Wraz ze swoim coming outem zaapelował o tolerancję i walkę przeciw homofobii w zawodowym sporcie wyczynowym. Wystąpienie Burke było szeroko komentowane i poparte przez sportowe organizacje medialne oraz kibiców otwierając szerokie forum dyskusyjne na temat homofobii w sporcie, a głównie w zawodowym hokeju na lodzie. Był uznany za pioniera walki z homofobią w środowisku hokejowym. Jego coming out otworzył nowe mozliwości dyskusji spraw związanych z orientacją seksualną w zawodowych klubach i federacjach sportowych w Północnej Ameryce.


Brendan Burke zginął w wypadku samochodowym 5 lutego, 2010. Po tej tragicznej śmierci jego pamięć i zasługi dla społeczności LGBT zostały uhonorowane przez szereg klubów hokejowych w Północnej Ameryce. Efektem tego było założenie przez Fedreację Amerykańskiego Hokeja (USA Hockey) Brendan Burke Internship - funduszu wspierania dla młodych hokeistów. Tego samego roku główny kanadyjski network radiowo-telewizyjny CBC emitował poświęcony jemu program dokumentalny The legacy of Brendan BurkeBurke.

pożegnanie Brendana na Uniwersytecie MiamiKategorie związane z LGBT
Cytat miesiąca

Homoseksualiści to nie jest mój problem, bo ja homoseksualistą nie jestem. Natomiast byłbym bardzo zadowolony, gdyby wszyscy, którzy mają ten problem, zostawiali go dla siebie, a nie epatowali wszystkich naokoło, w tym moje dzieci.

Marek Jakubiak, polski przedsiębiorca branży piwnej i poseł na Sejm VIII kadencji

Do zrobienia...
Pozostałe portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii