Przejdź do zawartości

Portal:LGBT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


LGBT – nawigacja:  Portal  |  Dyskusja portalu  |  Wikiprojekt  |  Dyskusja wikiprojektu

Portal LGBT – Wikipedia
Portal LGBT – Wikipedia

Witamy w portalu LGBT+ polskojęzycznej Wikipedii. Portal przeznaczony dla osób zainteresowanych tematyką dotyczącą LGBT+
lesbijek, gejow, osób biseksualnych, transpłciowych, queer, interpłciowych, aseksualnych, niebinarnych

Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2021.
LGBT na siostrzanych projektach Wikimedia

Ilustracja miesiąca
Tęczowa flaga na manifestacji OSK w listopadzie 2020 r. w Bielsku-Białej

Czy wiesz...

Sylwetka miesiąca

Karolina Hamer (ur. 12 lutego 1981 w Tychach) – polska pływaczka (klasyfikacja S4).

Medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, paraolimpijka oraz laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu, pomysłodawczyni m.in. kampanii #TakdlaRio i Kalendarza Paraolimpijczycy 2015, aktywistka – w 2018 została jedną z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami W czerwcu 2018 roku dokonała pierwszego sportowego coming outu w historii polskiego sportu jako kobieta biseksualna.


Artykuł miesiąca

Heteronormatywność – idea zakładająca, że heteroseksualizm jest normalną, naturalną, preferowaną formą seksualności i związków międzyludzkich, która nie wymaga wyjaśnień i jest lepsza od homoseksualności czy biseksualności. Heteronormatywność polega na wszechobecności w normach społecznych, prawnych i w kontaktach społecznych założenia, że wszyscy ludzie są heteroseksualni oraz że pełnią tradycyjne role płciowe.


Kategorie związane z LGBT
Cytat miesiąca

Rozumiem intencje osób bliskich w moim życiu, które chcą zwrócić się do mnie niewłaściwie. Jeżeli ktoś użyje nieodpowiedniej płci, rozmawiając ze mną, nie biorę tego do siebie. Kiedy ktoś rzeczywiście przeprasza, to wspaniale, ale przejdźmy już do kolejnego momentu naszej interakcji. Zanim to stanie się poważniejszą sprawą i zacznie dotyczyć osoby, która popełniła błąd w odniesieniu do płci, i zanim to nabierze zupełnie innej, złej dynamiki. Do tego trzeba się przyzwyczaić, wszystko rozumiem.

Elliot Page, kanadyjski aktor i producent filmowy.

Do zrobienia...
Pozostałe portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii