Dyskusja wikiprojektu:Prawo/Sesja z prawem rzymskim

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Od 15 maja do 20 czerwca trwała na naszym Portalu "Sesja z prawem rzymskim" - miesięczna akcja systematycznego prezentowania i przeglądania artykułów o prawie rzymskim.

W trakcie sesji przejrzeliśmy prawie wszystkie artykuły z kategorii "Prawo rzymskie". Przygotowano Szablon:Rzymskie sposoby nabycia własności, napisano nowe artykuły m. in. o postępowaniu formułkowym i kognicyjnym, a ponadto Własność bonitarna, Interdykt posesoryjny, Wykładnia oświadczenia woli, Missio in possessionem, Postępowanie kognicyjne, Stypulacja pretorska, Vindex.

sekcje[edytuj kod]

W sekcji "Czy wiesz..." pojawiły się:
...na czym polegała Actio popularis i dlaczego miała tak duże znaczenie rzymskim systemie prawa?
...jak ewoluowało prawo bizantyńskie od Kodeksu Justyniana, Instytucji, poprzez Eklogę do Procheironu?
...że Baldus de Ubaldis zmarł na wściekliznę; Azon uczył Accursiusa, który napisał sześć tomów glos; a wszyscy byli glosatorami w szkole, którą założył Irnerius? ...że Papinian został ścięty na rozkaz Karakalii; Ulpian zamordowany przez pretorianów; Salvius Iulianus był prokonsulem Afryki; a o Gajuszu w ogóle niewiele wiadomo?

W sekcji "Teoria prawa":

Ius interpretandi – panujący w danej kulturze prawnej zespół reguł i zasad za pomocą których interpretuje się przepisy prawa.

W sekcji "Prawnicy - romaniści":

  • Kazimierz Kolańczyk (1915 - 1982) - Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor jednego z najbardziej znanych podręczników do prawa rzymskiego.
  • Marek Kuryłowicz - Profesor Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, dziekan Wydziału Prawa i Administracji w latach 1990 - 1996.
  • Wacław Osuchowski (1906 - 1988) - Przedwojenny profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • Rafał Taubenschlag (1881 -1958) - Specjalista z zakresu papirologii, pionier badań nad prawem antycznym w Polsce, od 1917 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Witold Wołodkiewicz - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2003 - 2007 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Prawo rzymskie...

W sekcji "Rzymscy urzędnicy":
cenzoredylkwestorkonsulliktorpretortrybun

W sekcji "Leges":
Czy wiesz, że:

  • Lex Fufia Caninia - ograniczyła możliwość wyzwalania niewolników?
  • Lex Gabinia - wprowadzała tajne głosowanie w wyborach urzędników republiki?
  • Lex Hortensia - miała ważne znaczenie dla systemu źródeł prawa rzymskiego?
  • Lex Iulia - nadawała rzymskie obywatelstwo sprzymierzeńcom Rzymu?

W sekcji "Historia prawa":
Postępowanie formułkowe główna forma cywilnego postępowania sądowego w prawie rzymskim za czasów najświetniejszego rozwoju prawa rzymskiego, to jest w ostatnim stuleciu republiki i przez cały okres trwania pryncypatu. Na oznaczenie tego rodzaju postępowania Rzymianie używali omówienia: „procesować się za pomocą formułek”, od którego pochodzi nazwa proces formułkowy. czytaj dalej...

W sekcji "Pojęcia":
Missio in possessionem - środek ochrony pozaprocesowej w prawie rzymskim, który polegał na wprowadzeniu wierzyciela mocą pretora do części lub całości majątku dłużnika. czytaj dalej...

W sekcji "Cytaty":

Nuptias non concubitus, sed consensus facit. (Nie współżycie, lecz zgoda czyni małżeństwo.)
Ulpian Domitius

Zadania do wykonania[edytuj kod]

Pozostały następujące zadania do wykonania: