Dzień Świętości Życia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Świętości Życia
Dzień

25 marca

Państwa

Polska Polska

Typ święta

kościelne

Religie

Kościół katolicki w Polsce

Znaczenie

wartość życia ludzkiego

Podobne święta

Narodowy Dzień Życia

Dzień Świętości Życia – święto obchodzone 25 marca przez Kościół katolicki w Polsce (również przez niektóre Kościoły lokalne oraz niektóre kraje świata), w celu przypomnienia o nadrzędnej wartości życia ludzkiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae (ogłoszonej 25 marca 1995): „proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej”[1].

Idea postulowanego przez Jana Pawła II dotyczy szerokiego wachlarza problemów związanych z szacunkiem dla każdego życia. Trzeba brać po uwagę „[...] radość z narodzin nowego życia, poszanowanie i wolę obrony każdego ludzkiego istnienia, troskę o cierpiącego i potrzebującego, bliskość z człowiekiem starym i umierającym, współczucie w żałobie, nadzieję i pragnienie nieśmiertelności”[1].

W odpowiedzi na apel Jana Pawła II 293. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło w roku 1998 uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca[2].

W roku 2008, ze względu na kalendarz liturgiczny, uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym i Dzień Świętości Życia, zostały przeniesione na poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej.

Obok Dnia Świętości Życia, decyzją polskiego Sejmu RP został ustanowiony w 2004 roku Narodowy Dzień Życia obchodzony 24 marca[3].

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

W USA Ogólnokrajowy Dzień Świętości Życia obchodzi się w każdą trzecią niedzielę stycznia.

Zwyczaj ten został wprowadzony w 1984 r. przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana. Jest on częścią przygotowań do organizowanego 22 stycznia każdego roku Marszu dla Życia – protestu przeciw legalności aborcji w USA.

Prezydent George W. Bush napisał w okolicznościowym dokumencie na Dzień Świętości Życia 20 stycznia 2008: „Podczas obchodów tego święta chcemy pamiętać, że każde życie posiada wrodzoną godność i nieporównywalną z niczym innym wartość”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Evangelium Vitae, Jan Paweł II, www.vatican.va, 25 marca 1995 [dostęp 2022-12-14] (pol.), nr 85.
  2. Polskie Radio-Redakcja katolicka
  3. M.P. z 2004 r. nr 37, poz. 648 – Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 sierpnia 2004 r. w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia.
  4. A. Pożywio, USA: dzień świętości życia, www.archivioradiovaticana.va, 21 stycznia 2008 [dostęp 2022-12-14] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]